Mistähän saisi edullisen piha ja viheralueiden suunnitteluohjelman, olisi tarkoitus alkaa leipätyönä tekeen suunnitelmia, eikä enää jaksais käsin piirrellä.
Mistä edullinen piha/vihersuunnitteluohjelma
viher
139885
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Varmaan samasta paikkaa mistä ostin hienohiomakoneen, kun päätin alkaa antiikkipuun hiojaksi. Samasta paikasta löytyy myös hammaspora-setti, sille joka päättää ruveta hammaslääkäriksi. Paikan nimeä en vaan muista millään.......
Varmaankin sait käyttää oppilaitoksessa, jossa opiskelit, piirustusohjelmaa? Vectorworks, AutoCad... Ostat tietysti sen, mitä osaat käyttää entuudestaan. Jos et osaa mitään, niin hankalampi juttu, koska ohjelmien oppimiseen menee piiiitkä aika. Ja nehän maksavatkin useampia tuhansia euroja.
Monta kuvaa saat piirtää maksaaksesi esim. Cadin...
Ja näitä ohjelmia voi tilata netissä suoraan valmistajilta tai heidän jälleenmyyjiltä.
Imuroi jostain.. Kokeile vaikka Limewireä tms. ohjelmaa, niin varmasti löydät, sillä netistä löytyy kaikki mahdolinen - ja ilmaiseksi.
Eri asia on tietysti niiden laillisuus, mutta jos kotona käytät ja vain itsellesi teet, niin kukaan ei perään kysele. Niin, etkä jaa sitä enää edelleen.
Eli täysin väärä neuvo sinulle, koska leipätyötä meinaat tehdä. Enpä vaan malttanut olla mainitsematta
saa vain niin alkellisia versioita, ettei niistä ole kuin lasten puuhasteluun. Nimimerkillä: kokeiltu on
Niin minäkin luulin.. Vaan ihan vastattain mulle eräs puoli-atk-ammattilainen nuori mies totesi: Netistä löytää kaikki mahdolliset ohjelmat, mitä vaan koskaan on ilmestynyt. Ja itse asiassa kun keskustelimme asiasta, niin hän jopa näytti minulle mikä on homman nimi.
Kaikki vaan ei (ehkä onneksi) tiedä mistä niitä etsiä, en minäkään. Mutta ne löytää, jotka tietää.
Entäpä kun piraatteja tai imuroituja ei laillisesti sais käyttää? Minä en ainakaan ammattilaisena uskaltaisi käyttää kuin virallisia lisenssejä.
Kukaan ei tule selvittelemään, millä suunn. ohjelmalla olet pihan piirtänyt, se on faktaa! Itse piirrän pohjan ohjelmalla ja teen värit ja korostukset käsin. Näin tehden koneeella piirtäminen ei edes korostu, mikä on muuten myös huomattavasti paremman näköistä. Tämän työn voi laittaa jo vaikka kehyksiin, toisin kuin koneella ajetun, arkkitehtimaailman tarpeisiin sopivan hengettömän kiiltokuvan.
Vaikka itse olet pitkän pennin ohjelmastasi maksanutkin, turha nyt katkerana täällä pelotella muita. Olet aikoinaan päättänyt maksaa siitä, mitä saa "lainata", joten turha syyllistää siitä muita.
Eihän niitä todellakaan saisi käyttää ja jos käry käy niin silloin käy myös kukkarolle.
En minäkään ammattikäyttöön uskaltais ottaa moisia, mutta omaan kyllä. Kukaan ei todellakaan perään kysele.
Eri asia vaan, että noiden suunnitteluohjelmien käyttö vaatii melkoisesti opetteluaja eli tuskinpa harrastelijan kannattaisi moiseen ryhtyä..?
ammattikäytöstä esimerkkejä Suomen oikeuskäytännöstä. Korvaukset ovat huomattavia, tosin riski on suurempi ns. insinöörialalla kuin ehkä tällä alalla. Mahdollisuus ikävään lopputulokseen on kyllä oikeasti olemassa. Terveisin itsekin yksityiskäyttöön (ei hyötykäyttöön tai kavereille tekemiseen) imuroinut, mutta liiketoimintaan, jyrkkä ei!
netissä olevia ilmaisohjelmia!
olen itsekkin hankkimassa sivutyötä varten suunnittelu ohjelmistoa ja tuo FIKSU-ohjelmisto maksaisi 2000€!!!! et tietäisikö joku halvempaa??? tai olisko mahdollista ostaa laillisesti "osake" jo jollakin olevasta ohjelmasta
Mielenkiintoista seurata keskustelua jossa yksikään ei ole valitettavasti veilä vastannut kysymykseen, joka minuakin askarruttaisi. Itse aloin etsimään download.com sivustolta ilmaisohjelmaa, joka ilmeisesti saisi olla jonkinlainen CAD-ohjelma. Lyhyen tutkailun jälkeen totesin, että ohjelman opettelu ja käytännöllisyys voi jäädä kauas siitä mihin kynä ja paperi pystyvät. Nimimerkillä "oma tyyli" oli loistava idea siitä että pohjan voi piirtää millä tahansa CAD-ohjelmalla ja loput voi tehdä piirustuspöydän ääressä.
AutoCad js VectorWorks maksavat molemmat noin 2000 €, microstation enemmän ja on todella kömpelö pihasuunnittelussa. Laittomastihan noita voi netistä ladata, mutta en suosittelisi niitä myyntitöissä käyttämään.
Muutama kaveri opetteli aikoinaan käyttämään GoogleSketchUp -ohjelmaa, jonka voi ladata ilmaiseksi. Tätäkin ohjelmaa voi käyttää pihasuunnittelussa.