Miksi Kesko nousee?

Töks

Pörssi palkitsee Keskon kurssinousulla, vaikka suurimman toimialayhtiön Ruokakeskon kansainvälistymisstrategia meni kiville oikein huolella. Ensin lähdetään Baltiaa valloittamaan, sitten tehdään etukäteenkin kuolemaan tuomittu 50/50-yhteisyrityshanke ICAn kanssa ja sen jälkeen myydään koko roska hollantilais-ruotsalaisille. Ja kehutaan myyntivoitoilla.

Voittoa tuli lyhyellä tähtäyksellä kyllä, mutta mistä haetaan ruokakaupan kasvu tulevaisuudessa? Ei ainakaan kotimaasta.

Nyt Keskon johto pullistelee voitoillaan ja sanoo valloittavansa Pietarin ruokakaupan. Kamoon. Baltiassa ei vastassa ollut kuin paikalliset heikot "ketjut". Pietarissa odotettavissa on taistelu markkinoista Carrefourin, Tescon, Wall Martin ja sen tapaisten pikkuyritysten kanssa. Jos Kesko Pietariin asti joskus pääsee, se menee sinne tekemään rahaa kauppapaikoilla. Ei ruokakaupalla. Ja sillä välin Ruokakesko myydään hollantilaisille.

7

3111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Menoa ihmettelevä

      Kotimaan kaupankäynnissä näyttää olevan melkosia ongelmia. Joku yhtiö pahasti miinuksella. Asiakkaat vaan karkaa johonkin.

      • Luottamusta arvostava

        Osaamisesta on luovuttu.


      • tekohengitys
        Luottamusta arvostava kirjoitti:

        Osaamisesta on luovuttu.

        paistaa. konsernissa krooninen yt päällä. ei vaan näy uutisotsikoissa, mutta näkyyhän ainakin kotimaan myynnissä.


      • Aiempi asiakas
        tekohengitys kirjoitti:

        paistaa. konsernissa krooninen yt päällä. ei vaan näy uutisotsikoissa, mutta näkyyhän ainakin kotimaan myynnissä.

        Olen kokenut, jotta aineeton pääoma on viimevuosina vähentynyt.


      • Kaupassa käyvä
        Aiempi asiakas kirjoitti:

        Olen kokenut, jotta aineeton pääoma on viimevuosina vähentynyt.

        Osaaminenhan on hukkaantunut viimevuosina. Kotimaankauppa on ollut surkeeta. Mistä se johtuu. Monet sen tietää siihen ei vaan olla oltu halukkaita puuttua. Ratkaisulta näyttäviä liikkeitä on haettu panemalla ulos osaajia. Pääomiahan on jaettavaksi vielä joksikin aikaa. Tietysti on syytä jakaakin, jotta jonkinlainen tuotto pääomalle saadaan. En usko Keskolla olevan ihmeempää tulevaisuutta. Omistajien näkökulmasta olis parasta myydä Kesko nyt jollekkin osaajalle.


    • miguxxx

      Kasvusta

      Miksi ei Pietariin?
      Enemmän ihmettelisin jos Keskoa ei kiinostaisi.
      Nimenomaan sinne pitää mennä nyt. Kymmenen vuoden päästä se on jo
      huomattavasti haasteellisempaa.
      Pietarin asukasluku on 4.7 miljoonaa. Se on 3% koko venäjän väestöstä.
      Vähittäiskaupan arvo 4876 milj us dollaria.
      Asuntotuotanto (m2) on viime vuosina kasvanut n. 10% vuosivauhtia.
      Jo pelkästään näitä lukuja katsomalla käy selväksi että alueella on erittäin
      potentiaalinen ja kasvava markkina.
      Keskon näkökulmasta myös maantieteellinen sijainti on hyvä.
      Tottakai ensimmäiset vuodet ovat opettelua kuitenkin niin erilaiseen
      kuttuuriin ja toimintatapaan. Mutta kun jalka on saatu ovenrakoon niin
      jatkossa edellytykset kannattavan myynnin lisäämiseen alueella ovat hyvät.


      Kurssinoususta

      Maailmanlaajuisesti toimivat sijoitus- ja eläkerahastot pyrkivät sijoittamaan
      riittävän suuren markkina-arvon ja pörssivaihdon omaaviin kohteisiin.
      Ulkomaiset sijoittajat ovat kiinostuneita myös keskosta.
      Vuonna 2006 ulkomaisten omistajien osuus b-osakkeesta nousi 40 prosentista
      50 prosenttiin.
      Se selittänee osittain yhdessä hyvän suhdanteen kanssa viimevuoden melko
      ripeän kurssinousun kyseisessä osakesarjassa.
      A-osakkeitten mukanaan tuoma äänivalta ei heitä liiemmin kiinnosta. Siksi se
      laahaa koko ajan perässä n.1 euron alle b-osakkeen arvon.

      Pitkässä juoksussa vaikuttaa kuitenkin se, että Kesko tekee hyvää tulosta ja
      tulevaisuuden näkymät ovat hyvät. Kesko on myös aina ollut hyvä osingonmaksaja.

      Viimeviikon voimakkaaseen kurssinousuun ja lähinnä tapahtuneeseen ylireagointiin
      en ota kantaa. Se menköön pörssihuuman piikkiin.

    • Kesko ei ole Tesco

      Hollantilaiset olivat ostamassa v. 2006. Todettuaan mikä on yhtiön tilanne, eivät halunneet ostaa riippakiveä. Asiaan vaikutti vielä enemmän puolustusministeriön kanta; ministeriö vaatii, että kansallisen elintarvikehuollon edes yksi osa pitää sodan uhan takia säilyttää kansallisissa käsissä. Tähän tehtävään on Suomesta valittu Kesko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      210
      3879
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      63
      2465
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      391
      2306
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2233
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1531
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      515
      1295
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1271
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      56
      1257
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      72
      1186
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1136
    Aihe