Voiko kilpirauhasen vajaatoiminnassa oireet olla ajoittaisia?Esim että viikon verran on oireita,sitten taas on vaikka pari kuukautta ihan suht hyvä olo ja taas vaikka viikko oireita?
Epäilen itselläni olevan tämä sairaus,mutta kun oireita on vaan joskus.Joskus on myös masennuskausia (esim muutamasta päivästä pariin viikkoon) ja sitten taas ns. hyvä jakso.
Epäilen itselläni olevan tämä sairaus,mutta kun oireita on vaan joskus.Joskus on myös masennuskausia (esim muutamasta päivästä pariin viikkoon) ja sitten taas ns. hyvä jakso.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Niin,ja kuinka pahoja oireita teillä on?Onko ne ihan sietämättömiä vaiko vain sellaisia jotka just ja just tunnistaa oireiksi?
... kun vajis vasta "kehittymässä" ja lievempi tapaus, voipi hyvin olla vaihteleva olo. Päiväkohtaista heittelyä saattaa olla, vaikka lääkityskin ois melkolailla kohillaan.
Sitten, kun on "oikein kunnolla vajaalla" olokin on tod. näk. ihan sieltä - toiset alkavat oireilla aiemmin, toiset vasta, kun arvotkin ihan päin peetä.
Lievän vajiksen kans monesti "oppii elämään" ja pitää oireita "normaalina" - sitten, kun saa lääkityksen alkaa vasta kunnolla huomata, mitä kaikkia oireita on ollut ehkä pitkäänkin ;).