kuolemantuomio

minä minä

minusta suomeen pitäisi ottaa käytäntöön kuolemantuomio niille henkilöille jotka ovat riistäneet ihmisiltä hengen, murhaajat saavat uuden mahdollisuuden, mutta entäs uhrit? heille ei suoda mitään muuta kun nöyryytystä. joku istuu murjasta puolet määräajasta. murhaajilla ei ole minusta oikeutta elämään, kun toiseltä riistää hengen niin sama asia pitäisi tehdä murhaajallekkin! sääliä ei heru, ja jos olisi mahdollista saada kuolemantuomio suomeen niin allekirjoittaisin sen! murjaahat ovat menettäneet oikeutensa silloin kun tappoivat, onko se uhrien omaisille oikein että murhaaja on taas parin vuoden kuluttua vapaalla jalalla? ei minusta, se on suoraan sanottuna häpeä. kannatan suomeen kuolemantuomiota, jokainen voi olla kanssani eri mieltä, mutta tätä mieltä minä olen hyväksytte sen tai ette! joku voi pitää minua kakarana joka neuvoo täällä mutta jokainen omalla tavallaan, minä tälleen. jos maailma haluaa että kirveet,aseet,puukot heiluu täällä niin se on oma häpeä. minusta kenenkään ei tarvitse kuolla jonkun psykopaatin takia!

jos joku tappaisi läheiseni niin en silloin vastaisi teoistani! minä en nimittäis siedä väkivaltaa tai murhia, mutta se on eri asia jos se tulisi omalle kohdalle. voi olla että tuleekin, ei koskaan tiedä, mutta en jää neuvottomaksi en jää kenenkään maalitauluksi, jos satun tappamaan jonkun vain puolustaakseni itseäni tai jotakin muuta ihmistä ja saisin siitä tuomion niin kyllä ihmettelen ja suuresti!

mutta tätä mieltä olen minä, joku muu voi olla sitä mieltä että murhaajillakin on oikeis toiseen mahdollisuuteen, mutta minä en!

14

824

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ensimmäiseksi

      Tahdotko kuulan kalloon vai että hirtetään, saat vapaasti valita.

      • minä minä

        itse en tahdo mitään! :) koska niitä en tarvitse ehken liian näsäviisas olen mutta se on siinä!


    • Allan T.

      Täällä humanistiEuroopassa rikollisia hyysäävä ja paapova ihmisoikeusvähemmistö se vaan saa jatkuvasti tahtonsa läpi. Siis enemmistön tahto ei Euroopan demokratiassa toimi. Toisin se on yhdysvalloissa jossa kansan ääntä poliitikkojen tulee kuunnella.
      Usein henkirikos on kuolemantuottamus josta ei juuri muuta seuraa kuin helpommat sossurahat tulevaisuudessa ja krimin kämpät. Itse ainakin suorittaisin henkirikoksen (siis jos joku läheisistäni joutuu uhriksi, voitte olla varmoja ns. Hammurabin laista) autolla ja mieluiten pienessä sievässä. Siitä vaan ajat päälle ja tapat toisen, ei tarvi seurauksista välittää.

      Rikollisille on kaikki maailman tuet ja avut. Uhrien perheille on sitten kriisiterapia....

      • minä minä

        ei ne mitään sossujen rahoja tarvitse. kannatan sellaista toimintaa mitä yhdysvalloissa on. raa`alta voi kuulostaa mutta sitä me ihmiset ollaankin ei kuitenkaan kaikki, ei murhaajat välitä eniten heitä kiinostaa millä tapetaan ihanko kirveellä vedettäis! kyllä alkais välittää jos tulis kuolemantuomio kehiin! suomessakin vaan puukko rintaan niin ja istutaan 3 vuotta, hällä välii! tälleen murhaajat ajattelee. uhrien omaiset vaan kriisi terapiaan, korvaako se jotain? mutta kun se hullu psykopaatti tapettais ihan oikeuden luvalla niin minusta se olisi reilua. murhaajat ei ansaitse elämää.

        joillain nyt vaan on päässä vinksahtanut, että ei erota oikeaa väärästä tai ei ole omatuntoa. pahalta se tuntuu kun viattomat kärsii, he joutuvat ne monet minuutit sekunnit kärsimään kipua kun heitä tapetaan, onko se oikeuden mukaista että suomessa vaan hyssytellään ja annetaan 5 vuoden tuomio? onko kukaan koskaan miettinyt mitkä tuskat on saada puukoska? tai mitkä tuskat on kun vedetään kirveellä? itse olen miettinyt, ja aika pahalta tuntuu..


      • Siis, jos joku tappaa tyttäresi, olisit valmis tappamaan tappajan tyttären?


      • Allan T.
        okaro kirjoitti:

        Siis, jos joku tappaa tyttäresi, olisit valmis tappamaan tappajan tyttären?

        Vastaus kysymykseesi = kyllä.

        Pitemmällä aikavälillä alkaa toimia tämä systeemi huomattavasti paremmin kuin tämä eurooppalainen krist.hum


      • C.E.
        okaro kirjoitti:

        Siis, jos joku tappaa tyttäresi, olisit valmis tappamaan tappajan tyttären?

        ..ei nyt oikein ymmärretä täällä foorumilla. Eli siinä säädetään enimmäisrangaistus, jota ei saanut ylittää, jos joku katkaisi toiselta käden, niin häneltä voitiin katkaista vastavuoroisesti myös käsi, muttei molempia käsiä, mikäli asiasta ei muuten päästy sopimukseen. Mutta jos asiasta päästiin sopimukseen osapuolten välillä rangaistuksesta voitiin luopua joko maksetuilla korvauksilla tai pelkällä anteeksipyynnöllä.

        Yleensä vain vapaiden miesten surma (käytännössä tarkoitti kyläpäälliköitä ja muita arvohenkilöitä), voitiin kostaa tappamalla tekijä. Muiden ihmisten ja orjien surmat sovittiin lähes aina korvauksilla, joista osa jo silloin meni valtiolle.

        Vai että tämmöistäkö systeemiä foorumilaiset haluaisivat tänne Suomeen?


      • minä minä
        okaro kirjoitti:

        Siis, jos joku tappaa tyttäresi, olisit valmis tappamaan tappajan tyttären?

        en nyt kuitenkaan ihan tuohon sortuisi, eihän se tappahan tytär ole pahaa tehnyt, vaan se tappaja!


    • Pekkala

      Koska minua on yritetty tappaa vainoamalla itsemurhaan valtavalla kansanjoukolla, niin Suomen kansa ansaitsee kuolemantuomion. Atomipommi Suomeen, jotta maapallo olisi parempi paikka elää muille ihmisapinoille.

      • minä minä

        voitko väittää että suomen tuhoaminen auttaisi jotain? maailma on täynnä vihaa, mikä ei laannut ikinä sen voin sanoa 100% varmuudella ahneudella ei ole rajoja sen olen oppinut!


      • Pekkala
        minä minä kirjoitti:

        voitko väittää että suomen tuhoaminen auttaisi jotain? maailma on täynnä vihaa, mikä ei laannut ikinä sen voin sanoa 100% varmuudella ahneudella ei ole rajoja sen olen oppinut!

        Emme menettäisi mitään, Suomi on perseestä. Suomalaisten käsitys hauskasta on - vainotaan joukolla yksi pelle hirteen, kaikki pääsee mukaan, mutta pellelle kukaan ei sitten kerro mitään.
        Eli kansa, joka suorastaan vaatii päästä helvettiin.


      • minä minä
        Pekkala kirjoitti:

        Emme menettäisi mitään, Suomi on perseestä. Suomalaisten käsitys hauskasta on - vainotaan joukolla yksi pelle hirteen, kaikki pääsee mukaan, mutta pellelle kukaan ei sitten kerro mitään.
        Eli kansa, joka suorastaan vaatii päästä helvettiin.

        jaaha. vai väität sinä että suomi on MAAILMAN ainut maa joka toimii väärin?! mikä on irak,israel,libanon? mitä ne on? et voi väittää että suomi on ainut maa joka tappaa, siihen sinulla ei ole oikeutta, vaikene!


    • keke 69

      kuolemantuomio on oikein rotille

    • beba 31

      rotat pitäis tappaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      182
      5087
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3646
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      22
      3057
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      53
      2677
    5. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2306
    6. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      103
      2243
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      29
      2107
    8. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      75
      2095
    9. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2049
    10. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      7
      1645
    Aihe