Mitä mieltä olette hidastustöyssyistä?
Mielenkiintoinen kysymys ambulanssinkuljettajille.
Per Saukko
9742
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Töyssyt ja hidasteet hidastaa kaikkein eniten kaikenlaista ammattiliikennettä koko skaalassa!
Siinä on ambulanssit, invataksit/autot, kuorma-autot, rekat, työkoneet, poliisi jne. Ajatelkaapa rattoria jossa ei ole jousitusta kai kovin kummoista, se olisi nokka kohti taivasta perseellään jos ajaisi 30km/h töyssystä tai heittäisi takaperin voltin katolleen. Kaikki ammatikseen tienpäällä liikkuvat näistä kärsii ja sivullisetkin kuten ne potilaat esimerkiksi. Ei se ole vain ambulanssien menoa haittaavia. Millä nopeudella ambulanssin kiirellisenä pitäisi ajaa niistä, poliisin, paloauton? Täysillä voi mennä mutta kestääkö auto kuinka kauan sellaista, kuka tietää, ei kukaan. Ambulanssit kuluu loppuun 100tkm ajettuaan siinä suhteessa että ne ei ole sen jälkeen enää ykköslähdön autona vaan siirtyvät vähemmän kiirellisiin E-190 ->E-193 esimerkiksi. Voi olla että tuolla kilometrimäärällä on jokunen iskari ja jousi vaihdettu.
Mutta milläs asian ratkaisee, ei mitenkään? Liian hyvä keksintö loppujen lopuksi. Tarkoitus on hyvä ja toimiva.
Ne monet töyssyt ei muuten noudata sääntöä että ne poistaisi vain ylinopeuden! Ei niihin moniinkaan voi ajaa kuin kävely vauhdilla jos mielii että kojelautakin, polttimot, moottorin tuenta on kiinni tulevaisuudessakin autossa.
Espoon lintuvaarassakin koulun vieressä on matalista kanttikivistä tehdyt töyssyt. Kova pamaus sillä suurimalla sallitulla nopeudella 30km/h. Ne on kyllä yksiä pahimpia, todella matalia mutta se on kuin tupla korkea jyrsitty asfaltinreuna jota ei ole viistottu, tiedätte miten se paukkuu autoon.
Täysin tarpeettomiahan ne olis, JOS TE JÄSTIPÄÄT NOUDATTAISITTE SÄÄNTÖJÄ! Silloin ambulanssitkin vois viedä potilaita vauhdikkaasti tarvittaessa.
nytkään! Ja niistähän se vaara on aina muodostunut pilvilinnoissaan tollisteleville jalankulkijoille! Normaalinopeus ei ole koskaan muodostanut vaaraa muille, koska jalankulkijankin kuuluu panostaa liikenneturvallisuuteen ja katsoa ettei hyppää auton eteen! Maailma ei toimi jos jonkun marisevan täti-ihmisen mukaan rakennetaan! Töyssyt ovat yhteiskunnalle noin 30 kertaa kalliimpia kuin niiden rakentamiskustannukset! Aika monta rikkoutunutta alustaa, ja sisällä särkuneitä välineitä ja mikä polttoaineen ja jarrujen kulutuksen lisäys! Kyllä jalankulkijalle pitää olla senverran aikaa että odottaa minuutin, pari jotta ruuhka menee pois! Älyä lisää liikenteeseen ja -rakentamiseen!
Ensinnäkin, autoilijoilla ei ole tietenkään ole aikaa sitä paria minuuttia odottaa, kun kulkevat sata kertaa nopeammin kuin kävelijä!!! Pistetään auto ja kävelijä kulkemaan vaikka 2 kilometriä. Kummalla sinun mielestäsi on enemmän aikaa pysähtyä odottamaan, jos molempien pitää olla samassa ajassa perillä. Vastaisit varmaan että "jalankulkijalla"...
Toiseksi kaikki jalankulkijat eivät ole marisevia tätejä!!! Vai tuijotatko kokoajan niitä täti-ihmisiä ajaessa kun et huomaa muita jalankulkijoita!!
auto käy kokoajan, bensaa menee jarrut kuluu ja uudelleen kiihdyttäessä palaa lisää bensaa.
Joten mielestäni jalakulkijat saisivat odottaa, koska se tulee kalliimmaksi pysäyttää auto kuin jalankulkija.
Tietty jos olen itse jalankulkijana tottakai autoilijoilta pitää löytyä aikaa pysähtyä, koska minulla on kiire =)
Syöt kokoajan, ruokaa menee käyttöesineet kuluu ja joka päivä kuluu lisää energiaa.
Joten mielestäni sinä voisit kuolla, koska se tulee kalliimmaksi yhteiskunnalle kun olet elossa.
Silloin kun töyssyjä on 30 metrin välein useita peräkkäin ne talvella aiheuttavat vaaratilanteita jos ei huomaa...siinä kun menettää ajokin hallinnan.
Naurettavuuden huippu on töyssyhidasteet plus laitettu siihen vielä hidastemutka. Jompikumpi riittäisi.
kiihrytykseen ja näihin irioottimöykkyihin joutuu lähes pysäähtymään ja taas kelataan vauhtia...
Totta kai ne haittaavat nopeaa etenemistä, sitä vartenhan ne on sinne rakennettu. Mutta oikeat haitat niistä ovat melko pieniä. Useimmiten esimerkiksi kadunkulmat ovat vielä hitaampia ajaa ja haitallisempia. Potilaat ainakin tuntevat ne käännökset epämukavina ja pelkäävät jopa, että putoavat lattialle, vaikka ovatkin kiinnitettyinä petillensä.
Paljon suuremman hidasteen aiheuttavat autoilijat, jotka eivät jostain syystä anna tietä hälytysajossa olevalle ambulanssille. Nopeuden nosto tietysti vaikeuttaa oikeaa havainnointia, mutta usein voi olla varma, että jo äänikin kuuluu, mutta mitään ei tapahdu. Melko turhauttava tunne, kun kiire on todellista ja kyse on elämästä ja kuolemasta.