Unessa tänä aamuna eteeni. Olin selkä Kolera-allasta päin.
Ens se sellanen metri x metri. Pian se oli jo useiden aarien kokoinen värikartta.
Se lähti laajenemaan Ruoholahtea päin aivan tasaisena mattona. Heräsin. Kello näytti 04.57.
Kärpässienen tai muun happaman nauttiminen ei ollut viikon menulla.
Hesan katukartta ilmestyi.
1
122
Vastaukset
- Sorcerer
Keskusta symboloi unessa unennäkijän itseä - tunnetta siitä, että sosiaalisissa kontakteissa voit ja saat olla oma itsesi. Voiko Helsingissä olla enempää keskemmällä kuin kauppatorilla? Subjektiivinen asia. Mutta jos koet tuon paikan keskeiseksi, unessasi se symboloi itseä, psyykeen keskipistettä.
Ruoholahti on kolera-altaalta lännessä päin. Länsi symboloi kuolemaa ja sitä kautta syntyvää korkeampaa henkistä tiedostamisen tasoa. Länsi symboloi myös loogisempaa puolta itsessämme.
Kartta on ohje, joko jo selkeytynyt opaste tai jotain, mitä tarvitset päästäksesi eteenpäin. Itse tiedät. Olennaista kartassa symbolina on, että sen lukijan on itse luettava sitä päästäkseen määränpäähänsä. Kukaan muu ei sinua voi auttaa.
Kolera-allas symboloi kuolemaa. Vesi on alitajunnan ja joissain tapauksissa myös kollektiivisen alitajunnan symboli. Kulkiessasi kaupunkin, sosiaalisen verkon läpi - rakennukset usein symboloivat ihmisiä, se jää taaksesi, mutta kun olet kulkenut karttasi loppuun, huomaat Ruoholahdessa samanlaisen tumman vesialtaan, jonka jätit taaksesi Kauppatorilla. Tummat vedet eivät sellaisenaan symboloi kuolemaa, niiden ylittäminen , kolossaaliset rakennukset, kellot, kenkien solmiminen sen sijaan symboloivat kuolemaa. Elämä on lyhyt. Silti sinulla on vielä tietä kuljettavana. Luota sisäiseen karttaasi ja anna itsestäsi niille, jotka sen mielestäsi ansaitsevat.
Hieno uni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2502239- 1921684
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471329Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501035- 41836
- 14820
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31790Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23768Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25766Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647