Polkupyörillä liikkujat:
Kuvittelette varmaankin, että teidät huomataan
jopa pimeässä,vaikka teillä ei ole minkäänlaisia
valoja kulkuneuvoissanne.
Lienee poliisin mielestä niin pieni asia,että siihenkään ei kannata puuttua????kuten ei moneen muuhunkaan "pieneen asiaan".
Muualla maassa on vielä polkupyöräilijöilläkin
väistämisvelvollisuuksia,mutta täällä Iisalmessa näyttää olevan etenkin polkupyörillä ETUAJO OIKEUS myöskin pimeässä,ja ilman valoja.
Valolaitteita on saatavana, eikä maksa paljon.
Kuvittelette varmaankin, että teidät huomataan
jopa pimeässä,vaikka teillä ei ole minkäänlaisia
valoja kulkuneuvoissanne.
Lienee poliisin mielestä niin pieni asia,että siihenkään ei kannata puuttua????kuten ei moneen muuhunkaan "pieneen asiaan".
Muualla maassa on vielä polkupyöräilijöilläkin
väistämisvelvollisuuksia,mutta täällä Iisalmessa näyttää olevan etenkin polkupyörillä ETUAJO OIKEUS myöskin pimeässä,ja ilman valoja.
Valolaitteita on saatavana, eikä maksa paljon.
Vastaukset 11
Vanhimmat
jalkakäytäviä.Miksi poliisi ei välitä mitään vaikka itse näkee?Tietääkseni jalkakäytävillä saa ajaa pyörällä alle 12 vuotias.Vai onko tämä sääntö kumottu?
Ja vielä sekin, että "aikuiset" pyöräilijät ajavat ensin autojen seassa, mutta kun vaikka liikennevalot vaihtuvat punaisiksi päättääkin nämä pyöräilijät kulkeakin jalkakäytävää pitkin. Useampia säikähdystilanteita on tullut tämän takia autolla liikkuessa, kun pyöräilijät sinkoilevat miten sattuu! Joko ajetaan pyörätietä tai sitten autotietä, mutta ei poukkoilla!
Joukolankadulla tulee laumoittain Makkaralahden lapsia vaille 8 aamuisin kouluun keskustaan ja kaikki ajavat jalkakäytävällä. Sekaan ei sovi ja väistämään ne eivät opi. Voisivat poliisit käydä kattomassa aamun liikenteen tuollakin.
piikkinokoo ruvenna viduttammaa....!!!!
Ompahan kerrankin asiallisia mielipiteitä,pysyis
vaan edes tämä ketju asia linjalla.
Tarkoitus ei ole ketään mollata tai loukata,ei
edes "pimeitä" pyöräijöitä,mutta kaikkien turvallisuuden takia,ja turhien kolareiden välttämiseksi,lienee aiheen esille asettaminen jopa
sallittua.Kirj, nim: "ei maksa paljon"
valottomia autojakin näkee. On varmaankin sellaisista kulkupeleistä niin autoissa kuin polkupyörissäkin, joissa valot tulevat jälkitoimituksena tai ei ollenkaan. Pitäisi kuljettajalla olla sen verran älliä ja itserakkautta, että hommaa halvan henkivakuutuksen, VALOLAITTEEN!!!!
mielessä, että ei pimeässä liikkuvaa pyörää voi havaita jos ei ole valoja eikä heijastimia. Mitä taas tulee jalkakäytävillä ajamiseen, niin se on sekä hyvä että huono. Autoilijoiden kannalta on aina parempi, että pyörät pysyisivät ajoradalta poissa, joidenkin jalankulkijoiden mielestä taas pyöräilijät ovat heidän tiellään, kun ajelevat jalkakäytävillä. Itse ajan sekä autolla että pyörällä ja voin sanoa, että on paljon parempi ettei autojen seassa poukkoile arvaamattomia pyöräilijöitä, pyörissä ei ole vilkkuja ja käsimerkit ovat joskus tulkinnanvaraisia jos niitä näkee lainkaan. Sillon taas kun itse ajelen pyörällä, en edes haluaisi mennä autojen joukkoon, koska on olemassa myös arvaamattomia kuskeja, jolloin voi tulla todella pahaa jälkeä. Meinasin tässä syksyllä kerran jäädä pyörällä auton alle suojatiellä, kun autoilija, jonka liikennesääntöjen mukaan olisi pitäny väistää, painoikin kaasun pohjaan. Koska ei asuta missään isossa kaupungissa, jossa jalkakäytävillä ajelevista pyöräilijöistä voisi tulla isokin ongelma, niin eiköhän anneta niiden pyörien liikkua siellä jalankulkijoiden rinnalla. Se on paljon pienempi paha kuin se mitä voi sattua, kun pyöräilijä ja auto ottaa yhteen. Toki pyöräilijän on sitten otettava asiallisesti kaikki muut jalkakäytävällä liikkuvat huomioon. Mitä taas tulee poliisiin, niin varmasti heillä on parempaakin tekemistä kuin vahtia pyöräilijöitä ja jakaa heille varoituksia jalkakäytävilla ajelusta. Tuosta pyöräilystä niuhottaminen on tyypillistä juuri sellaisille ihmisille, jotka eivät itse aja koskaan autolla eivätkä pyörällä, eivätkä näin ollen ymmärrä asian todellista laitaa. Kuten sanoin itse ajelen sekä autolla että pyörällä ja mielipiteeni perustuu käytäntöön ja turvallisuuteen.
Ajellaan sekä että ja myös kävellään! On olemassa sellainen kuin tieliikennelaki joka määräilee miten liikenteessä liikutaan. Siinä on myös ohjeet liikkumiseen millä kulkupelillä oot liikenteessä. Se ettet asu isossa kaupungissa ei poista sitä pykälää ettei yli 12-vuotiaat saa ajella jalkakäytävällä pyörällä jos ei ole erillistä pyörätietä. Ja liikenne määrät ovat pikkusen eri luokkaa kaupungissa kuin kirkonkylällä.
liikennemäärät ovat vähän eri luokkaa iisalmen kokoisessa kaupungissa ja oikeasti ISOISSA kaupungeissa. Kyllä tuolta tänkin kylän siis sori kaupungin kaduilta saa aina välillä etsimällä etsiä ihmisiä.. Tuppukylähän tämä on oikeasti isojen kaupunkien rinnalla ihan liikenteen määränkin perusteella. Toki laki on laki, mutta se on eri asia kuka niitä noudattaa. Ja edelleen on turvallisempi ajella jalkakäytävllä kuin autojen joukossa.
Kiitos, että kerrankin saa lukea keskustelua AIHEESTA! Ei sen vierestä, ei kepulaisista eikä pomppereista.
Tähän malliin! Iso plussa!
(Ei maksa paljon)
Aihe tuli mieleeni,kun satuin tilanteeseen,jossa
pimeä polkupyörä oli turauttanut paketti auton kylkeen pimeässä,--- ilman valoja, tosin oikealta
autosta katsoen.
Hyvää syksyä sinulle.