jos on aivokasvain, voiko tietyt oireet lähteä kokonaan, että kestävät vain viikon tai muutaman päivän ja sitten häviävät? vai onko niin että oireet pahenevat pysyvät ennallaan?
aivokasvain oireet lähtee
10
4285
Vastaukset
- Secco
Ei tuollaiseen kysymykseen voi vastata.... Jotkut osat aivoista saattavat tuhoutua, jolloin oireet ovat tietenkin pysyvät. Kasvain voi myös vain painaa joitakin osia, jolloin oireet tietenkin paranevat, kun kasvain poistetaan.
- Secco
Unohtui vielä: aivosoluja on olemassa runsas, erikoistumaton "varmuusvarasto", joten jopa tuhoutuneiden osien tehtävät saattavat pikkuhiljaa palautua, kun varasolut astuvat reservistä ja opettelevat kaatuneiden kavereidensa hommat. Tähän juuri perustuu vaikeistakin aivovammoista kuntoutuminen.
- ja muistista
"Vähän" epäselvä tuo sun kysymys oireista, voiko lähteä vai ei..??? Voitko tarkentaa, mitä tarkoitat!?!
Mun lähisukulaisellani todettiin aivosyöpä elokuussa. Kaikki ihmeteltiin keväästä lähtien, kun alkoi toistaa juttuja kuin levyltä, muttei ikikuuna päivänä osattu epäillä syöpää!
Nyt hänet on leikattu kuukausi sitten, ja ei ole enää entisellään - energinen ja tarmokas. Sen sijaan (osalta varmasti lääkkeiden vaikutuksesta) väsynyt.
Lähimuisti on mennyt täysin - ei muista esim. kuka on käynyt tuntia aiemmin katsomassa häntä, mutta vanhat asiat muistaa kuin leipäveitsi.
Aivosyöpään "kuuluu", että lähimuisti pettää, mutta ainakin läheiseni lääkärin mukaan palautuu aikaa myöten - toivotaan, toivotaan!!!!!!!- ja muistista
Aivosyövän oireet eivät ikinä ns. helpota vaikka kuinka läheiset odottavat ja toivovat kaiken olevan vain väliaikaista.
Päinvastoin, mitä pitemmälle syöpä ehtii levitä - sen "tokkureemmaksi" potilas tulee. Nykymuisti pätkii pahasti jne. Jos jollain tuntemallasi on merkkejä, kääntykää ajoissa lääkärin puoleen!
- että sairauden
aikana voivatko oireet lähteä? ettei ikään kuin osaakaan hakeutu lääkäriin jos vaikkapa päänsärky lähteekin pois? että tulee ns.oireettomaksi aivokasvaimen aikana.. vaikea selittää..
- Secco
Veljeni kuoli aivoihin levinneen kasvaimen takia, myös äidiltäni on leikattu aivokasvain - sikäli olen seurannut asiaa aika läheltä.
Aivoissa syövän oireet ovat kyllä yleensä niin rajut, että lääkäriin kyllä osaa lähteä.... Aivoissa sijaitsevan syövän oireena on erittäin harvoin mikään päänsäryn tapainen, yleensä oireet ovat tosi vakuuttavat. Veljelläni ensimmäinen oire oli näön menetys, äidillä rajut epileptiset kohtaukset. - ja ...
ei, eivät mene siten, että välillä olisivat poissa ja taas palaisivat, vaan ovat ja pysyvät, paheten.
- biggest sister
Secco kirjoitti:
Veljeni kuoli aivoihin levinneen kasvaimen takia, myös äidiltäni on leikattu aivokasvain - sikäli olen seurannut asiaa aika läheltä.
Aivoissa syövän oireet ovat kyllä yleensä niin rajut, että lääkäriin kyllä osaa lähteä.... Aivoissa sijaitsevan syövän oireena on erittäin harvoin mikään päänsäryn tapainen, yleensä oireet ovat tosi vakuuttavat. Veljelläni ensimmäinen oire oli näön menetys, äidillä rajut epileptiset kohtaukset.Toisin kuin toteat, päänsärky, johon liittyy erityisesti aamuisin voimakasta pahoinvointia (siis oksentelua), on usein juuri yleisimmin ainoana merkkinä mm. glioblastoomasta, joka on vaikein ja tappavin aivokasvain.
- maaliskuu65
Aivokasvaimia on eri tyyppisiä ja voivat sijaita eri paikoissa.
Puolisollani todettiin eka kerta kasvain v.2002 ja oireena olivat poissaolokohtaukset.Kasvain sijaitsi etulohkossa ja oli "kiven"muotoinen.Seleikattiin ja sen jälkeen tulivat sädehoidot.Tämän jälkeen oli kolme vuotta oireetonta aikaa,kunnes marraskuussa v.2005 tulivat epileptiset kohtaukset täysin yllättäen.(kesällä kontrolli:ei mitään)
Kasvain levinnyt "mustekalan" tavoin aivoihin.Leikkaus suoritettiin ,ei apua.
Tuli toispuoleinen halvaus ja puhekyky hävisi ym.
HÄN taisteli nelisen kuukautta ennen kuin antoi periksi.- toi meinaa?
mitä tarkoittaa poissaolo kohtaus?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648