Jos ei usko, ei pelastu ja jos uskoo niin pelastuu. Usko sinäkin omalle kohdallesi kaikki synnit anteeksi jeesuksen sovitustyön tähden ja paranna elämäsi laatua. Älä elä enää syntisesti, vaan ole rauhassa sillä sinun syntisi annetaan sinulle anteeksi. Tule seuroihin tai mene jonkun uskovaisen luo ja pyydä sitä evankeliumia.
Totuus tämäkin
Sanan saattaja
19939
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Kiitos siitä. Tällasia sais olla useammin. Tällä palstalla on niin paljon pahaa. Että "tallainen ilosanoma on niin kuin Raamatussa mainittu valo, pimeälle maailmalle."
Hyvää tarkoittavassa viestissäsi on pieni kauneusvirhe, nimittäin syntinsä saa vapaasti uskoa anteeksi suoraan Kristuksen sovitustyön tähden. Synnit on anteeksi annettu! Vahvistuksenaan ja rohkaisunaan voi tietysti tarvitessaan käyttää rippi-isää tai -äitiä. Mutta ihmisen väliintulo ei ole suinkaan välttämätön armon saamisen ehto! Tämä on Jumalan armojärjestys.
Sinun edellytämäsi toinen ihminen turhentaa Jumalan Pojan ristinkuolemaa ja siten pilkkaa Jumalan ihmiselle yksin uskosta tarjoamaa armoa. Tämä on nyky-SRK:n ikuinen Pirun pukinsorkka, jonka herätysliikkeen johto on ujuttanut ihmisrakkaudessaan sekoittamaan puhdasta ja yksinkertaista oppia.
kirjoituksesi henkeen. eikä vastannut Raamattu kirjoituksestasi.
Missä sinulla on perustelu omalle käsityksellesi eli Raamatun kohta. Ihmistä ei välimieheksi tarvita, sillä Jumala laittoi Oman Poikansa välimieheksi.
ilmoitan tämän: Raamatussa Jeesus puhalsi Pyhän Hengen opetuslapsilleen ja sanoi: "Joille te synnit anteeksi annatte, niille ne ovat anteeksiannetut. Mutta joilta te sen pidätätte, niille ne ovat pidetyt."
Mihin sinä tämän raamatunlauseen laitat?
ettet yritä vastata jokaiselle,vaikka ei henkeen vastaisikaan?????
Teologimies! Ei vastannut
kicki 112 12.10.2006 klo 19.02
kirjoituksesi henkeen. eikä vastannut Raamattu kirjoituksestasi.
Just joo, Tämä ei ole uutta,ettei kirjoitukset vastaa henkeen. Luuletko että sinun kirjoituksesi vastaa henkeen??
Jos viestiä ei ymmärretä oikein.
Oikeastaan ei kannattais vastata ollenkaan, tällaisen viestin jälkeen, kun nikkiä ei ole perässä.
nähdä nicit, mistä moinen. Itse olet esimerkilläsi osoittanut vuosikausia että nicittömänä kirjoittelit?? Mutta yhtäkaikki, nicki tai ilman tyylin tuntee,ja se on sellainen "peukalon jälki" josta kirjoittajan tuntee!
tästä. Jospa kirjottelisit avauksesta, etkä tällaisia asioita kaivelis. Se on varmaan tärkeämpää.
Se oli minun mielipide!
Etsivä löytää ja kolkuttavalle avataan.
Varmin minusta on se keino että menee jonkun uskovaisen puheille, koska muuten on se omavanhurskauden vaara. Kyllä uskovainen tietää mikä se evankeliumi on ja moni etsivä ei sitä tiedä.
Totta on että kirjoitetusta tekstistäkin voi evankeliumi kirkastua. Kirjoittihan paavalikin korinttilaisille jne.
Mutta kun jumala on henkensä kautta luvannut olla keskellämme. Ei ole suinkaan väärin että menee kuulemaan evankeliumia seuroihin tai jonkun uskovaisen luo.
Ei uskovaiset ota kunniaa itselleen saarnata evankeliumia vaan se on kaikkien uskovaisten velvollisuus niin tehdä vaikka seitsemän kymmentä kertaa seitsemän kertaa päivässä jos veljesi katuu ja pyytää evankeliumia.
Syntien anteeksi antamisen virka on pyhänhengen virka ja pyhähenki toimii uskovaisessa.
että vaikka ois oikeat santakin suussa, niin ja osais oikein puhuakin, vielä Raamtun mukaankin, niin jos ei ole oikeaa uskoa sydämmellä, niin ei ole Pyhää Henkeä. Eikä ole Jeesuksen lammas.
jota olet pitkin päivää vaatinut toisilta?
santakin suussa, = taitaa olla santaa silmissäkin? :)
Älkäämme siis tuomitko ettei meitä tuomittaisi.
Ilman pyhää henkeä ihminen on kilisevä kello tai helisevä vaski, ilman mitään vaikutusta. Näin tähän joukkoon kuulumalla ja synnit anteeksi uskoen tunnen sen pyhänhengen tuoman rauhan omalla tunnolla.
Pyhähenki kaikkoaa ruumiista jos tekee paljon syntiä, senkin olen kokenut.
Vain jumalalla on oikeus tuomita.
enkä sano että juuri sinä tuomitset.
Oikeaan uskoon ei paljoa vaadita
Jos ei voi kuin syytellä toisia on silloin itsessä jotain vikaa
asiasta ja asian vierestä. vai onko tämä ketju jotenkin erikoisempi ketju muihin verrattuna,vai sinä erityisasemassa, että alkamaasi ketjuun saa vain tietynlaisia vastauksia kirjoittaa??
Saa käydä keskustelua. Asiallinen keskustelu johtaa paremmin hyvään lopputulokseen kuin asiaton keskustelu.
On aika lapsellista puuttua toisen tekstiin jos siinä sattuu joku kirjoitusvirhe olemaan.
avauksesta,ei kukaan kiellä teitä. Sitä vartenhan se on siinä, että siitä saa keskustella.
Mutta ketään ihmistä ei pidä syytellä, eikä nikkiä alkaa arvostelemaan. Eikä asioita pidä sekoittaa.
Nyt oli puhe Raamatun sisällöstä, eikä kenestäkään ihmisestä, joka kirjoittaa tänne.
tie pelastukseen. Seuroihin en menisi edes kirveellä uhattuna, enkä tarvitse anteeksiantamuksen välikappaleeksi uskovaisia.
Jumala ei antanut mitään sanoja mitä kirjoittaa.
Älkäämme tuomitko ettei meitä tuomita.
Sanoihan jeesuskin hänellä olevan myös muita lampaita.