Mietin tässä että kun eduskuntavaalit ovat tulossa niin paljonko olette saaneet vaalityöstä kampanjapäällikkönä tai mikä on suositus rahamäärä, kiitos vastauksistanne!
Mitä maksatte (tai olet saanut) vaalipäälliköllesi?
........
32206
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Harvat täyspäiväiset palkatut poikkeukset ovat asia erikseen.
Kuka ilmaiseksi vaalipäällikön työt tekee?? Naurettava ajatus! Vaalipäälliköllä älyttömästi töitä, että kysyn vaan että kuka sellaista ilmaiseksi haluaa tehdä? Jos hänen ehdokkaansa pääsee eduskuntaan niin itsellekkö jää luu käteen, vai?
Kampanjapäällikön peruspalkka tai -palkkio on aina neuvottelukysymys ja kampanjoitakin on niin monenlaisia että myös hintahaitari vaihtelee muutamasta sadasta eurosta noin 15.000 euroon.
Nuo muutamia satasia maksavat ovat harrastelijoita, mutta niin ovat heidän kampanjapäällikkönsäkin. Tosissaan mukana olevien ehdokkaiden kampanjapäällikkökulut ovat muutamia tuhansia euroja. Nyrkkisääntönä voi pitää 3000 euron palkkiota kunkin kuukauden täysiaikaisesta kokopäivätyöstä.
Läpipäässeet maksavat lisäksi koko edustaja-ajaltaan päällikölleen "kamppisveroa", joka on tavallisimmin viisi prosenttia kansanedustajan peruspalkasta. Kansanedustajan 5400 euron peruspalkasta kampanjapäällikölle menee näin ollen 270 euroa kuukautta ja 3240 euroa vuotta kohden.
"Vero" voi tuntua suurelta ja laittomaltakin, mutta sitä se ei suurin surminkaan ole. Pitää muistaa, että kansanedustajille maksetaan peruspalkan lisäksi kulukorvauksia asuinpaikasta riippuen 987 eurosta 1809 euroon kuukaudessa. Kulukorvausten suuruutta määriteltäessä kampanjapäällikölle menevä osuus on otettu huomioon, kuten muidenkin vaalikentällä toimivien avustajien palkkiot.
Mitä moraaliseen puoleen tulee, eduskunnan säännösten mukaan kulukorvaus on "tarkoitettu kansanedustajan tehtävästä aiheutuvien kustannusten maksamiseen" eli jo lähtökohtana on, että kansanedustajan työ aiheuttaa kustannuksia ja että kansanedustajuuden puolestaan "aiheuttaa" kampanjapäällikkö. Loogista, eikö vain?
Ne ehdokkaat, jotka eivät pääse eduskuntaan, ovat luonnollisesti muista maksuista vapaita, kun kampanjapäällikön varsinainen palkka on maksettu. Valitettavan moni kampanjapäällikkö saa kyllä huomata paitsi joutuvansa unholaan myös jäävänsä ilman palkkiottakin, kun äänet vaali-iltana on laskettu.