Minkälaista palvelua olette (kuurot) saaneet asioidessaan vakuutusyhtiöissä, kertokaahan kokemuksia. Olisko teidän mielestä hyvä, että vakuutusvirkailija osaisi viittoa edes muutaman perusviittoman vakuutusalan sanastosta? Itse olen töissä vakuutusyhtiössä ja osaan viittomakieltä jonkin verran.
Asiakaspalvelua viittomalla
8
1480
Vastaukset
- kuuromotoristi eteläsuomesta
Tähän asti olen asioinut ilman tulkkia vakuutusyhtiössä.Turvaduin kirjoittamalla paperiin.Koska tuttu virkailija on mulle vuosien ajalla.Toivon joku virkailijoista olis viittomakielisen taitoinen asioisi kuuron kanssa.Riippuu vakuutusyhtiöistä missä kuurot käyvät.Pitäisi vähän miten mainostaa että täällä on viittomakielinen taitoinen vakuutusvirkailija......jne.Vaikka kuurojen yhdistyksille tiedoksi.
- Twister
Tosi kivaa että vakuutusvirkailija osaa viittoa, niin ei tarvi tilata tulkkia. Olen aina asioinut vakuutusyhtiössä tulkin kanssa ja on mennyt ihan hyvin. Ilman tulkkia ei ole asiaa vakuutusyhtiölle, koska en jaksa kirjoittaa aina, olen ihan kyllästynyt kirjoittamiseen. Kirjoitan vain jos on IHAN PAKKO. Muuten tulkki paikalle.
- kuuro
itse asioin tulkin kanssa vakuutusyhtiössä, näin säästyn paperille kirjoittamisesta ja asia hoituu tulkin kanssa nopeasti. On tosi hienoa, että osaat viittoa menisin ehdottomasti sellaiseen konttoriin asioimaan missä tietäisin, että siellä saisi palvelu viittomakielellä.
- en usko
Oletkohan sekoittanut käsitteet viittomakielen ja viittomat? Ne ovat kaksi eri asiaa. Kun sanot, että osaat viittomakieltä, niin tarkoitat sitä, että osaat vähän joitakin viittomia. Viittomakieltä et voi osata, koska sinun pitää hallita kuurojen oma viittomakieli - siinä on oma sanajärjestys! Viittomat taas: viitot suomen kielen mukaan joitakin sanoja. Joten älä sekoita viittomakieltä ja viittomia keskenään. Itse ymmärrän kuurojen viittomakieltä = sanajärjestys eri ja käytän suomen kielen mukaisia viittomia joten pystyn kommunikoimaan kuurojen kanssa. Olenkin mukana kuurojen yhdistystoiminnassa, joten tiedän mistä kirjoitan.
- :-)
Totta, viittomakieli ja viittomat on eri asia. Viittomat kuuluu viittomakieleen, joten jos kerran hallitset ja uskallat käyttää niin käytä vaan. Asiakkaalle tulee hyvä mieli jos osaat esim. viittoa kiitos.
Siitä jää hyvä mieli ja ehkä asiakas tulee uudelleen samaan paikkaan. Muutamat perusviittomat hyvä hallita esim. tervetuloa, hei, minun nimeni on.... jne.
Ei siinä mielestäni mitääpahaa ole. - viittova vakuutusvirkailija
viittomia ja viittomakieltä, sillä olen aikaisemmaltani koulutukseltani viittomakielen tulkki ja tiedän että viittomakielessä on sanajärjestys tottakai!!!
- syntymäkuuro
viittova vakuutusvirkailija kirjoitti:
viittomia ja viittomakieltä, sillä olen aikaisemmaltani koulutukseltani viittomakielen tulkki ja tiedän että viittomakielessä on sanajärjestys tottakai!!!
Sitten sinulla ei ole hätää! Kaikki hyvin. Jos vaan olet saanut positiivisen palautteen asiakkaalta ja hän kertoo sitten eteenpäin muille. Niin että saat viittomakielisiä asiakkaita ja palvelet heitä hyvin ja oikeudenmukaisesti. :)
- Anonyymi00008
Lapset viittomakieli vastuu numero
+358 400 25974
Google puhelut
Muu koulutus liiketalous jossa pit opetella sokki kirjoitus.
Tämä on muodostunut vain vihan ja väkivallan hiihtokausi
Rovaniemen osuus keräyslupa, joka alkuun muuksi puhutaan
Tuki listaksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."562215Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2012051- 1161392
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711180- 96995
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73939Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki58887Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933855- 61746