Minkälaista palvelua olette (kuurot) saaneet asioidessaan vakuutusyhtiöissä, kertokaahan kokemuksia. Olisko teidän mielestä hyvä, että vakuutusvirkailija osaisi viittoa edes muutaman perusviittoman vakuutusalan sanastosta? Itse olen töissä vakuutusyhtiössä ja osaan viittomakieltä jonkin verran.
Vastaukset 8
- kuuromotoristi eteläsuomesta
Tähän asti olen asioinut ilman tulkkia vakuutusyhtiössä.Turvaduin kirjoittamalla paperiin.Koska tuttu virkailija on mulle vuosien ajalla.Toivon joku virkailijoista olis viittomakielisen taitoinen asioisi kuuron kanssa.Riippuu vakuutusyhtiöistä missä kuurot käyvät.Pitäisi vähän miten mainostaa että täällä on viittomakielinen taitoinen vakuutusvirkailija......jne.Vaikka kuurojen yhdistyksille tiedoksi.
- Twister
Tosi kivaa että vakuutusvirkailija osaa viittoa, niin ei tarvi tilata tulkkia. Olen aina asioinut vakuutusyhtiössä tulkin kanssa ja on mennyt ihan hyvin. Ilman tulkkia ei ole asiaa vakuutusyhtiölle, koska en jaksa kirjoittaa aina, olen ihan kyllästynyt kirjoittamiseen. Kirjoitan vain jos on IHAN PAKKO. Muuten tulkki paikalle.
- kuuro
itse asioin tulkin kanssa vakuutusyhtiössä, näin säästyn paperille kirjoittamisesta ja asia hoituu tulkin kanssa nopeasti. On tosi hienoa, että osaat viittoa menisin ehdottomasti sellaiseen konttoriin asioimaan missä tietäisin, että siellä saisi palvelu viittomakielellä.
- en usko
Oletkohan sekoittanut käsitteet viittomakielen ja viittomat? Ne ovat kaksi eri asiaa. Kun sanot, että osaat viittomakieltä, niin tarkoitat sitä, että osaat vähän joitakin viittomia. Viittomakieltä et voi osata, koska sinun pitää hallita kuurojen oma viittomakieli - siinä on oma sanajärjestys! Viittomat taas: viitot suomen kielen mukaan joitakin sanoja. Joten älä sekoita viittomakieltä ja viittomia keskenään. Itse ymmärrän kuurojen viittomakieltä = sanajärjestys eri ja käytän suomen kielen mukaisia viittomia joten pystyn kommunikoimaan kuurojen kanssa. Olenkin mukana kuurojen yhdistystoiminnassa, joten tiedän mistä kirjoitan.
- :-)
Totta, viittomakieli ja viittomat on eri asia. Viittomat kuuluu viittomakieleen, joten jos kerran hallitset ja uskallat käyttää niin käytä vaan. Asiakkaalle tulee hyvä mieli jos osaat esim. viittoa kiitos.
Siitä jää hyvä mieli ja ehkä asiakas tulee uudelleen samaan paikkaan. Muutamat perusviittomat hyvä hallita esim. tervetuloa, hei, minun nimeni on.... jne.
Ei siinä mielestäni mitääpahaa ole. - viittova vakuutusvirkailija
viittomia ja viittomakieltä, sillä olen aikaisemmaltani koulutukseltani viittomakielen tulkki ja tiedän että viittomakielessä on sanajärjestys tottakai!!!
- syntymäkuuro
viittova vakuutusvirkailija kirjoitti:
viittomia ja viittomakieltä, sillä olen aikaisemmaltani koulutukseltani viittomakielen tulkki ja tiedän että viittomakielessä on sanajärjestys tottakai!!!
Sitten sinulla ei ole hätää! Kaikki hyvin. Jos vaan olet saanut positiivisen palautteen asiakkaalta ja hän kertoo sitten eteenpäin muille. Niin että saat viittomakielisiä asiakkaita ja palvelet heitä hyvin ja oikeudenmukaisesti. :)
- Anonyymi00008
Lapset viittomakieli vastuu numero
+358 400 25974
Google puhelut
Muu koulutus liiketalous jossa pit opetella sokki kirjoitus.
Tämä on muodostunut vain vihan ja väkivallan hiihtokausi
Rovaniemen osuus keräyslupa, joka alkuun muuksi puhutaan
Tuki listaksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1511251Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1191048Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset215798En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.59771- 64742
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä26729- 136705
- 45641
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57622Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan
Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss58564