Morjes yllä mainittu Alfisti ja kaikki muut...
Lueskelin tossa alempana esim. vernerin kirjoituksen harmeja 147:ssa. Ettekö te Alfistit
kestä kun joku kertoo oman tapauksensa Alfasta
ja sen ainaisista harmeista. Pitää ruvet heti vittuilemaan ja kyseen alaistaan koko kaveria joka pastalle kirjoittaa. Itselläkin on ollut Alfa 155 ja kirjoitin jo alempana kuinka pääsin sähkö ym. huolista ohi.
Kestäkää kuin miehet totuus joka suurimmalle osalle on Alfoista käynyt ilmi.
Hyvää illan jatkoa kaikille.
Ps. Lähden nyt saunaan ja huomena ehkä vastaan jos tulee järkeviä jutskuja.
Lueskelin tossa alempana esim. vernerin kirjoituksen harmeja 147:ssa. Ettekö te Alfistit
kestä kun joku kertoo oman tapauksensa Alfasta
ja sen ainaisista harmeista. Pitää ruvet heti vittuilemaan ja kyseen alaistaan koko kaveria joka pastalle kirjoittaa. Itselläkin on ollut Alfa 155 ja kirjoitin jo alempana kuinka pääsin sähkö ym. huolista ohi.
Kestäkää kuin miehet totuus joka suurimmalle osalle on Alfoista käynyt ilmi.
Hyvää illan jatkoa kaikille.
Ps. Lähden nyt saunaan ja huomena ehkä vastaan jos tulee järkeviä jutskuja.
Vastaukset 11
Vanhimmat
huomenna tulla katsomaan vastauksia. Tämä ei muuten ole "ei ikinä enää Alfa Romeota-kuskien palsta"
Anna ihmisten ajella millä lystäävät. Yritä sinäkin päästä entisen Alfasi muistoista irti ja jatkaa elämääsi. Avaa uusi sivu elämässäsi!
joo 3 omistetusta Alfasta ei missään ole ollut mitään ainaisia ongelmia.Mistä keksit tuon suurimmalle osalle?
Vaikea osallistua kun ei ole ollut harmeja. Sori. Enemmän on ollut muissa autoissa joita olen omistanut.
Olen tässä vuosien varrella monet kerrat ihmetellyt ja keskustellutkin joidenkin kanssa eräästä asiasta. Nimittäin mikä hirvittävä halu ns. normaaleilla "automiehillä" on saada kertoa ja todistaa minulle joka ajan Alfalla, kuinka paska auto se on. Tyyliin "uskallat vielä tuolla ajaa, taitaa tulla kalliiksi tuon pitäminen". Lähes kaikki tietävät paremmin kuin minä, joka ajan A-R:lla päivittäin, miten huonolla autolla minä ajan. Tuskin uskaltaa töistä kotiin ajaa jos se vaikka räjähtää jonkin sähkövian seurauksena.
Itsellänihän ei olekaan kuin 12 vuoden ja n. 400 000 km:n kokemus eri Alfoista, vanhemmista kylläkin kun ei uusiin ole varaa. Täytyy myöntää, yhden kerran on Alfa jättänyt tielle, halkesi 33:n vaihteistosta kytkinakselin booriholkki. Valuvika. Mutta kyllä Alfan perässä on köyden jatkona ollut niin japsia kuin saksalaistakin merkkiä, mutta en ole silti hinattavalle sanonut, että myy autos, paska, mikä paska ja kaikki samanlaisia. Mutta jos Alfassa on vikaa, yleistys on selviö.
Siis kysymys kuuluu: mikä intohimoinen tarve ihmisillä on saada minut uskomaan kuinka huonolla autolla minä oikeasti ajan. Erityisesti sellaisten ihmisten jotka eivät ole koskaan Alfa Romeo merkkistä autoa edes ajaneetkaan saatikka omistaneet ko. "riesaa". Silti mielipiteet ovat varmoja ja tosia, kuultu hevosmiesten tietotoimistosta. Keskustelen mielelläni Alfoista ja sen puutteista/viostakin jos jotakuta kiinnostaa realiteetit omalta kohdaltani. Valitettavan harvoin vain parkkipaikka tai "kahvipöytä" keskusteluissa näin on, päinvastoin herrra tojota tai volkswagen haluaa tukea omille ennakkoluuloilleen tai ns. varmalle tiedolle jonka on kuullut varmalta taholta. Näihin kysymyksiin olenkin usein vastannut että, Alfat on ihan paskoja, tuskin uskallan tälläkään kotiin ajaa, kun matkaa on yli 4km. Älä Sinä vain koskaan sorru tähän merkkiin. Toivottavasti puhe on tehonnut, koska nämä arvoisat Herrat Automiehet eivät ole Alfa Romeon arvoisia.
Tämä ei tarkoita, että Alfa olisi täydellinen auto, ei se sitä ole. Mutta tiettyä ryhmää meissä Alfa puhuttelee ja jopa koskettaa. Olen ollut avustamassa useissa auton osto tilanteissa sekä miehiä, että naispuolisia auton ostajia. Useimmiten kauppa on syntynyt muusta automerkistä kuin Alfasta. Ja näinhän asia onkin, Alfa valitsee ostajansa. Kaikille se ei sovi. Mutta itse en oikein voisi kuvitella ajavani muulla merkillä kuin A-R:lla. Joskus minulla on hetken aikaa ollut joku "normaali" merkki, mutta kyllä kaipuu käy Alfan suuntaan. Sairautta ehkä tämäkin.
Omista Alfoistani (4kpl ja n. 400 000km) voin sanoa, että suurin ongelma vanhemmissa on ruoste. Tekniikka on toiminut omissani hyvin. Nykyisellä 75 Ts:lla on taivalta takana 400 000 km, niistä puolet minun ajamanani. Suuremmassa "ruostehuollossa" auto oli pari vuotta sitten. Kone on tehtaan jäljiltä, syö öljyä tällä hetkellä n. 1 litra/10 000 km. Moottori on yksi kestävimmistä mitä eteen on sattunut. Vaatii kyllä säännöllistä huoltoa, eli öljyn- ja putsarin vaihdon 10 000 km välein. Edes nokka-akseleita ei minun autooni ole vaihdettu, mutta koneessa onkin ollut laadukkaat täyssynteettiset öljyt AINA. Yksi öljynvaihtoväli joillain rekirasvoilla saattaa jo pilata nokat. Alapalloniveliä on mennyt muutama, yksi yläpallo, vasemmalle laitoin etu alatukivarren puslat 350 000 paikkeilla. 200 000 pantiin 2:n synkro ja säätörengas, samoin vaihteiston sivukumit. Kumit laitoin uudelleen jossain 300 000:n paikkeilla. Imukumeja on mennyt kaksi sarjaa. Muutaman kerran jarrupalat, levyjä sen sijaan ei vielä lainkaan. Takalevyt alkaa kyllä nyt (jo) olla vaihto kunnossa. Pari raidetangonpäätä on mennyt vaihtoon. Lukkosrj. viime kesänä (maksoikin 100€ Tiippanalla koko auton lukot). Kardaanin kumit olen myös vaihtanut. Takapyörän laakeritkin meni uusiksi. Pakoputkikin on pitänyt vaihtaa. Lämppärin moottorin ajattelin vaihtaa huomenna, huh!!! Laturi ja startti ovat edelleen alkuperäisiä, hiilet kylläkin kerran laturiin. Ilmastointi on toiminut moitteetta, ei ole tarvinnut liemiä lisäillä, mutta myllyssä lieneekin freonit ja se on vanha nappimalli. Kytkin lienee tehtaan jäljiltä. Alfa Controllissa palaa jarrupalojen varoitusvalo, koska tarvikepalasrj. joko sammuttaa sen tai sitten ei. Itselläni on joka toinen tarvikesrj. sammuttanut joka toinen ei. Mutta onhan jotain keskustelunaihetta kun matkustaja voi kysyä, että mikä tuo valo on. Ja hänhän tiesikin, että Alfassa on näitä sähkövikoja.
Muuten jos autossa ei ole öljynpainemittaria tai tason määrän merkkivaloa tai sähköikkunoita tai keskuslukkoa tai ohjaustehostinta tai...?.. niihin ei myöskään voi tulla vikaa. Kyseiset varusteet ovat olleet Alfoissa pääsääntöisesti vakiona 80-luvun alkupuolelta lähtien. Onhan niitä nykyään jo lähes kaikilla. Toisaalta ajo-ominaisuudet on ollut Alfoissa vakiona niin kauan kuin ko. merkkiä on valmistettu. Nythän ajo.ominaisuudet alkaa olla vakiona lähes kaikilla.
Eli onhan siinä ollut monenlaista, mutta on noihin tapahtumiin jo ajettu kilometrejäkin. Vaikka jokuhan oli sitä mieltä, että Alfa ostetaan talliin pumpulissa pidettäväksi. Itselläni ei ole tallia, auto seisoo ulkona AINA. Lähtenyt käyntiin joka aamu riippumatta ulkoilman lämpötilasta tai kosteudesta. Moottorilämmittimen laitoin vasta v. 1999.
Ai niin, peruskysymyshän oli: miksi ns. Automiesten pitää saada minut vakuuttuneeksi siitä, että ajan maailman huonoimmalla automerkillä? Onko vikaa minussa, autossani vai olisiko vika näissä Automiehissä? Ihmettelen vaan kun itselläni ei ole tarvetta kertoa vw, opel tai nissan henkilöille heidän autonsa huonoudesta vaikka ½ vuotta "vanhoihin" laatuautoihin vaihdetaan mittaristoja tai vesipumppuja, alle 1v "vanha"auto maalataan takuuna kun maalit hilseilee, tyhjäkäynti vaeltelee 500-2500 rpm välillä. Mutta tällaista sattuu. Toisaalta jos se sattuu yhdessäkin Alfassa, ne on kaikki paskoja ja tyyppivikoja. Toisaalta on hyvä, että on edelleen automerkki joka herättää syviä tunteita jopa ns. normaali autoilijoissa. Kun vanhasta 75:tani aika jättää, toivon, että käytetty 156 2,5 V6 on silloin jo hankinta etäisyydellä. Vaikka alapallot menisikin vaihtoon 30 tkm välein. Tai muuta vastaavaa. Minä aion ottaa sen suuren "riskin" jota Alfan ostaminen tai omistaminen vaatii. Ja edelleen jaksaa kuunnella kuinka huonolla autolla minä ajan. Toisaalta kyllähän Ladallakin ajaa kun jaksaa toisten jutut kuunnella, on kokemusta siitäkin. Kaikella ystävyydellä, ajetaan jokainen autolla joka tuntuu itselle sopivalta.
Hyvää viikonloppua. Toivottaa Werneri isolla W:llä.
Kiitos hyvästä kirjoituksesta! Voin täysin yhtyä mielipiteisiisi omien kokemusteni kautta niin kanssa-autoilijoiden mollaamisyritysten kuin käytännön kokemustenkin osalta. Onneksi autoja on erilaisia, kaikille varmasti löytyy sopiva merkki!
Onpas sinulla outo käsitys vittuilusta..
Itse jauhoin siinä ketjussa lähinnä Saabista ja totesin, että kyllä täytyy se 147:ska olla paha maanantaikappale... Niinkuin onkin.
Mikä se 'totuus' on, ja miksi sitä tarvii tänne tulla ruikuttamaan?
P.S Nimeni on väärin kirjoitettu, perkele.
ANTEEKSI
...nuo viestit nyt näkyviin...=)
sinulla on hukassa? :)
jos ihmettelet sitä miksi etusivulla näkýy että olisi tullut viestejä ja täällä keskustelun sisällä niitä ei näy niin se on yleensä minun syy; minä kun tuhoilen noita aina välillä:))
...hyvä tietää niin ei tarvii ihmetellä syytä moiseen...=)