eli siis mitä 14-vuotiaalle kastelahjaksi? hän menee kasteelle pian, koska haluaa rippikouluun ja pyysi sitten minua kummiksi. ideat ovat aika vähissä. en usko että mitään lusikka yms. olisi välttämättä ihan sopiva. auttakaa jos tulee ideoita. :)
mitä 14-vuotiaalle kastelahjaksi?
Haporg
42264
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kasteessa ihminen otetaan Jumalan lapseksi ja liitetään seurakunnan yhteyteen. Rippikoulu taas käydään jotta vahvistuttaisiin siinä uskossa johon on lapsena kastettu.
Lahja voi liittyä noihin yllä oleviin aatoksiin. Mikäli kuitenkin on niin, että oma vakaumuksesi (tai nuoren vakaumus, vaikka riparille onkin menossa) on toisen suuntainen, niin on turha ehkä hankkia mitään erityisen kristillistä kamaa esim. kirjoja tms. Nuori voi kokea lahjan falskiksi. Jos taas nuoreen vakaumus kestää "hengellisen" lahjan, voisi esim. Nuoren Seurakunnan Veisukirja olla kiva lahja. Näitä lauluja lauletaan riparilla. Kirjoja saa tilattua osoitteesta www.nuortenkeskus.fi .
Itse olen omien kummilasteni kohdalla tehnyt niin, että olen reippaasti kysynyt, mitä he haluavat. Olen kieltäytynyt antamasta rippilahjaksi rahaa, sen sijaan jotakin toivomaansa kestävää ja pysyvää ovat saaneet.
Miten olisi esim. joku kaula- tai rannekoru, johon voisi ostaa lisää osia, "killukkeita", ja täydentää sitä nuoren tulevissa juhlissa, synttäreillä tms?
tuo rannekoru mihin lisätään aina niitä killuttimia kuulosti aika hyvältä idealta. taidankin mennä käymään koruliikkessä ja kysellä sieltä vähän lisää tästä. kiitoksia ideasta. :)
eli lisää vaan ideoita tulemaan. :)
Riippuen kuinkapaljon haluut laittaa rahaa ni esimerkiksi joku kukkamaljakko (esim. aaltomalja tai joku kristallinen). Noin nuorella tytöllä tuskin vielä maljakoita on ja ne tulee kyllä myöhemmin tarpeeseen ja on kivan näkösiä hyllyllä. Koru on kans kiva idea! Osa kalevala koruistakin on tosi siroja ja sopii nuorille..