venyvyysongelma

onneton aloittaja

Heips vaan! Aloitin thainyrkkeilyn harrastamisen ja laji kiinnostaa kovasti. Ongelmanani on se, että olen kankea kuin rautakanki. Treeneissä opeteltiin jo alussa korkeaa kiertopotkua ja arvatkaa vaan onnistuuko... Jopa vartaloon potkiminen tuottaa ongelmaa kun en saa kroppaa pidettyä suorassa ja pystyssä niinkuin kuuluisi.

Miten kauan teillä on mennyt, että olette saanut jonkinlaisen notkeuden itsellenne? On meinaan vähän ikävää treenata tekniikoita kun niitä ei fyysisistä syistä mitenkään saa tehtyä puhtaasti.

4

986

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1234567

      Itsekkin kankeana tiedän mistä puhut. Kyllä se siitä, vie vähän aikaa, venyttele, venyttele, venyttele(lantio erityisesti). Ja turha yrittää potkii ylös jos ei taivu, tee potkut aluksi alapotkuina, ja pidä tekniikka kasassa. Kyllä se siitä!! Mukavia treenejä!

    • No Son Of Mine

      Määrätietoinen panostaminen venyttelyyn voi tuoda tuloksia nopeammin kuin uskotkaan. Kuitenkin, hyvän liikkuvuuden saavuttaminen vie aikansa. Näissä asioissa oikoteitä ei ole.

      Panosta venyttelyyn aivan kuin mihin tahansa asiaan, jossa on tarkoitus saavuttamaan jotain. Tee venyttelystä #1-juttusi, äläkä laiminlyö sitä sittenkään, kun olet saavuttanut haluamasi liikkuvuuden.

      muaythai.fi-forumilla oli hyviä ohjeita, jotka kannattaa etsiä ja lukea. Niiden avulla voi välttää yleisimmät virheet.

      Väitän, että venytellä voi ihan hyvin jopa 4-6 sessiota viikossa. Osa perusteellisemmin, osa kevyemmin.

      Välillä voi tehdä jalkojen venyttelyn sijasta erilaisia lonkan koukistus, ulko- ja sisäkierto-harjoituksia, joissa treenataan voimaa ääriasennoissa. Tutustu PNF-venyttelyn ideaan ja isometriseen voimaharjoitteluun.

      Väittäisin, että potkut säkkiin ja pädeihin kannattaa ottaa suhteellisen kevyesti siihen asti, kunnes liikkuvuus on kunnossa. Siis, jos kropan suorassa pitäminen tuottaa ongelmia, niin kova tärähdys huonossa asennossa ei välttämättä ole paras mahdollinen juttu selälle?

      Mitä muuten sanotte venyttelyn vaikutuksesta keskushermoston rasitukseen. Eli pitäikö venyttelyä välttää, jos on niin ylirasittunut, ettei jaksa treenata?

    • jjdf

      Venyttele niin pirusti. Kyllä se jalka rupeaa nousemaan jossain vaiheessa. Mutta muista entisen opettajani hyvä neuvo "Jos jalka ei vielä nouse päähän asti, niin ei hätää potkimalla tarpeekis alapotkuja niin lopulta se pää laskeutuu tarpeeki että siihen voi potkia."

    • sama

      Siinä tulikin jo paljon hyviä vastauksia. Kiitokset teille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      20
      10507
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      38
      7632
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      113
      4951
    4. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      26
      3421
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      102
      3388
    6. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      55
      3333
    7. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      60
      3261
    8. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3067
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      14
      2305
    10. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta

      Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää
      Tv-sarjat
      10
      2212
    Aihe