Kuinka suoritetaan jarrutesti autolle joka on varustettu jatkuvalla nelivedolla?
Ilmeisestikään normaali rullilla testaaminen ei kai tällöin onnistu...?
Ilmeisestikään normaali rullilla testaaminen ei kai tällöin onnistu...?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei mitenkään.
Neliveto kun menee rikki jos etupyrät pyörivät rulilla ja takapyrät ovat betonilla. siis jatkuvalla nelivedolla olevat. Testataan pihalla.
melkein kaikki voidaan testata rullilla koska testerissä on neliveto ohjelma, jolloin testattava akselin pyöriö pyöritellään vuorotellen erisuuntiin jolloin kardaanit ei pyöri.......
satuja selität
Omalla asemallamme on tosiaan dynamometrissä neliveto-ohjelma (akselin pyörät pyörivät eri suuntiin), jolloin voidaan testata suurin osa nelivetoautoista. Esim. jotkut sähköiset lukitukset voivat tuottaa kyllä ongelmia myös neliveto-ohjelmaa käytettäessä.
Kaikilla asemilla ei ole kyseistä dynoa, jolloin jarrut testataan koeajolla tai valmistajan ohjeen mukaan dynon rullilla.Useita automalleja voi testata myös tavallisella dynamometrillä, jolloin on usein rajattu esim. testiaika (mm.viskon lämpiäminen)
tai sitten on jollain asemalla jossa laitteet viime vuosituhannelta,,,
konttori jossa itse käyn on tälläiset laitteet, mollä voi mitata nelivedon kuten aikaisemmin kerrottiin.
sitä en tiedä käykö kaikkiin malleihin...
joo. tervetuloa 2000-luvulle. nykyisistä nelivedoista et kyllä pysty jarruista sanomaan mitään pelkän koeajon perusteella. kannattaa ehdottaa työnantajallesi että tulee jo pois kivikaudelta, 4 wd testereitä ollut saatavilla jo reilusti yli 10v.
katsastusmiehet, jotka tällä palstalla vastailette kysymyksiin ja annatte kommentteja, olette hyvällä asialla ja teillä on suht hyvä tietopohja, mutta vanhempien määräysten ja voimaantulojen suhteen on vielä paljon oppimista.
Mutta asiaan.... Useilla katsastusasemilla on yli 15 vuotta ollut käytössä apurullat 4-vetoautojen jarrutestausta varten. Tällöin se akseli joka ei ole dynamometrillä, on vapaasti pyörivien rullien päällä, eikä estä/vaikeuta mittausta. Tämä menetelmä on huomattavasti luotettavampi(vaikkakin hieman työläämpi), kuin 4-vetodynamometri, koska apurullia käytettäessä jarrutettavan akselin pyörät pyörivät koko ajan samaan suuntaan ja jarrutus tapahtuu yhtä aikaa.