koskas on se aika et saa alkaa hakemaan sitä pakkausta eli tarviiko siinä olla jo tietty määrä viikkoja kasassa? sit tietty kestää oman aikansa ennenko kela sen käsittelee mut ois kiva tietää koska sitä saa hakea kun tahtois jo kovasti tutkailla sisältöä muuallakin kuin kelan sivuilla kuvina:) mulla nyt viikkoja vasta 14 4
äitiyspakkauksesta
kysymys..
3619
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Valitettavasti joudut odottelemaan vielä ennen kuin pääset äitiyspaketin kimppuun. Sitä voi nimittäin hakea vasta, kun raskaus on kestänyt 154 päivää eli kun raskausviikkoja on kasassa 22. Silloin saat neuvolasta lääkärintodistuksen raskaudestasi ja tämän liität KELAn hakemukseen. Muista hakea pakkausta viimeistään 2kk ennen laskettua aikaasi.
KELAssa ei omalla kohdallani kestänyt kauhian kauaa, että tuli päätös tuosta pakkaukesta. Eikä postitustakaan tarvinnut odottaa sitä kahta viikkoa, joka oli se arvioitu toimitusaika.
Maltahan odottaa vielä :) Pakko myöntää, että on se jännää sitten kun pääsee sitä pakkausta tutkailemaan ;). Tsemppiä loppuodotukseen (niin vaavin kuin pakkauksenkin)!
saat kaikki kelan hakemuspaperit neuvolasta joskus...20-22 viikolla.
22 ja sain sen viikolla 32.Joudut vielä odottamaan,mutta hyvissä ajoin se tulee ennen laskettua aikaa.