ruokinnasta vähän kyselisin

-hepo-

moi vaa kaikille!
aattelin kysyy että olisko tää hyvä ruoka annostelu haflingerponille?
Aamulla:n. 5dl kauraa ja 3kg heinää
Päivällä: 2-3 kg heinää
Illalla: 3kg heinää ja kivennäisiä
???????????????????????????????????????
onko tämä liian paljon?
minulla ei ole tätä ponia mutta haluaisin kysyä vaan, koska jos joskus saisin oman ponin ;D
ja voisiko joku selittää mulle noista kivennäisistä, että mitä ne niinku on ja paljon niitä anetaa?...tiedän kyllä et ne on jotai vitamiinei.. kai..
´niin, ja kuinka usein kannattaa antaa porkkanaa, leipä ,omenaa ja tämmöst...
niin ja siit jostai priksistä? et mitä se on ja sillee, tiedän et se on jotai ruokaa..
kiitos jo s joku viittii kertoo...

2

573

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • glowy

      no vähintään kax kertaa päivässä toi puol litraa kauraa... heinä onkin suht ok. kaikki riippuu tietenkin miten paljon hevonen tekee töitä... prix on tietyn tyyppinen täysrehu jota voi syöttää hevoselle kauran ohella tai niin että se korvaa kauran.. kivennäisiä on erilaisia, elikkä katsoppa sen säkin kylkeä, niin sieltä selviää mitä kaikkea sisältää..

    • Ruokinnan määrää ei voi sanoa tarkalleen. Se riippuu niin paljon hevosesta. Toiset kuluttavat jo seisoessaan niin paljon enemmän kun toiset. Toisilla kaura nousee päähän, toisilla ei. Niille hevosille joilla kaura nousee päähän käytetään puristeita, kuten prixiä. Se on täysrehuvalmiste, mikä sisältää kaikkea muuta mahdollista, mutta ei kauraa.
      Heinä on kuitenkin se kaikkein tärkein, mitä pollen pitää saada riittävästi. Omalla pollellani on esim. taipumusta laihtua helposti, joten heinä on sillä vapaalla ruokinnalla (aina heinää edessä).
      Ruokinnan sopivuus selviää vain pikkuhiljaa kokeilemalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      100
      3074
    2. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2634
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      72
      2389
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      42
      2344
    5. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      28
      2049
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      86
      1857
    7. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1749
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      25
      1558
    9. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      31
      1412
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      9
      1317
    Aihe