onko itsetyydytys syntiä vai ei??
onko itsetyydytys syntiä
kysyn
162200
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
siltä tuntuu. Ja sen jälkeen erittele fiiliksiäs ja tuntojas. Eiköhän se sitten kerro vastauksen kysymykseesi.
Pitäisikö naimisissa olevien ensin olla yhdynnässä ja heti sen jälkeen voisivat tulla tänne kertomaan tuntemuksistaan?
Mielestäni sen soisi kaikille jo mielenterveydenkin kannalta.Luonnollinen tarve, eikä mielestäni syntiä.
sen sanottiin olevan syntiä, josta tulee tehdä parannus.
parannus tehdä? Kehtaako sellaista toistuvaa syntiä pyydellä jatkuvasti anteeksi ihmisiltä ja mistä tietää kuka ei kerro asiaa muille?
että se tarkoitti synnin nimellistä tunnustamista jollekin toiselle vl:lle, mutta onkohan virallinen käsitys niin, ettei mitään "pakkorippiä" ole vaan kyseessä on armoetu ja voi uskoa yleisestä saarnastakin? Joku osaisi ehkä vastata paremmin. Jos tuntee tarvetta rippiin, voi etsiä jonkun luotettavan henkilön. Rippisalaisuus on ehdoton. Asia ei ole maailmanloppu ja uskon, että kaverisi ovat masturboineet myös. Ihminen on seksuaalinen olento ja tällaista tapahtuu.
Voisiko joku puhuja ottaa kantaa asiaan?
Haluaisin vielä lisätä, että sinun tulisi itse pyrkiä pois tuosta synnistä eli jos kadut niin haluat varmaan myös lopettaa asian? Mahdolliseksi rippi-isäksi tai -äidiksi suosittelen isompia sisaruksiasi jos sellaisia on, koska he tietävät mistä on kyse ja välittävät sinusta eli asia ei mene eteenpäin. Luottamushan on tärkeää. Mutta rippi kai ei ole "pakollinen".
on joka tapauksessa, että uskot syntisi anteeksi ja pyrit välttämään syntiä.
Ensinnäkään mitään perusteita Raamatusta ei löydy sille, että itsetyydytys olisi syntiä (niin kuin ei moneen muuhunkaan vl-puppuun). Toiseksi se on välttämätöntä seksuaali-identiteetin kehittymisen kannalta. Se on jokaisen yksinoikeus, se ei vahingoita millään tavalla, ja varsinkin yksinäiselle ihmiselle se on ainoa tapa tuntea seksuaalista nautintoa. Kukaan tutiseva vl-konservatiivipuhuja ei pysty kyseistä luonnollista ihmistekoa synniksi muuttamaan vaikka kuinka haluaisi. No, saatettiin sitä pitää syntinä keskiajalla, mutta nyt sentään eletään 2000-lukua!
Ex-lestadiolaisena tiedän tämän hyvin.
Itsetyydytys lienee silti yleistä, en usko olleeni poikkeus nuorena kun harrastin itsetyydytystä. Ei siitä kannata potea mitään moraalista krapulaa.
Moni ei ehkä viitsi tehdä asiasta "parannusta".
Arka aihe kai.
Gal.5:19. Mutta lihan työt ovat julkiset, kuin on huoruus, salavuoteus, saastaisuus, haureus,
20. Epäjumalain palvelus, noituus, vaino, riita, kateus, viha, torat, eripuraisuus, eriseura,
21. Pahansuomuus, murha, juopumus, ylönsyömyys ja muut senkaltaiset, joista minä teille edellä sanon, niinkuin minä ennenkin sanonut olen, että ne, jotka senkaltaisia tekevät, ei pidä Jumalan valtakuntaa perimän.
Kol.3:5. Niin kuolettakaat sentähden teidän jäsenenne, jotka maan päällä ovat, huoruus, saastaisuus, häpiällinen himo, rietas halaus ja ahneus, joka on epäjumalan palvelus,
Jaak.1:21. Sentähden pankaat pois kaikkinainen saastaisuus ja kaikkinainen pahuus, ja ottakaat sana siveydellä vastaan, joka teissä istutettu on ja voi teidän sielunne autuaaksi saattaa.
22. Mutta olkaat myös sanantekiät ja ei ainoastaan kuuliat, pettäin teitänne.
Tässä kolme raamatun paikkaa. Kaikkinaiseen saastaisuuteen kuuluu myös itsesaastaisuus eli-tyydytys eli sama millä muulla nimellä tahansa. Pois paneminen merkitsee raamatun kielessä siitä puhumista, tunnustamista eli valittamista, jonka seurauksena saa synninpäästön ja neuvoja. Vai onko tämä vierasta ry:llä?
Vertaat itsetyydytystä itsesaastaisuuteen, minkä olet itse keksinyt.
on ilmoittanut sen seurakunnalle jo vuosikymmeniä sitten.
Elikkä ei Raamatusta otettua.
Paavalin 1. Epistola Korintilaisille 7
1. Mutta niistä, joita te minulle kirjoititte, hyvä on miehelle, ettei hän vaimoon ryhdy.
2. Mutta huoruuden tähden pitäköön kukin oman vaimonsa, ja jokainen pitäköön oman miehensä.
3. Mies antakoon vaimolle velvollisen mielisuosion, niin myös vaimo miehelle.
4. Ei ole vaimolla valtaa omalle ruumiillensa, vaan miehellä: ei myös miehellä ole valtaa ruumiillensa, vaan vaimolla.
5. Älkäät toinen toistanne vältkö, jollei se ole molempain suosiosta hetkeksi, että teillä jouto olis paastota ja rukoilla: ja tulkaat jälleen yhteen, ettei saatana teitä kiusaisi teidän himonne hillimättömyyden puolesta.
6. Mutta sen sanon minä teille suomisen ja ei käskyn jälkeen.
7. Sillä minä tahtoisin, että kaikki ihmiset niin olisivat kuin minäkin olen; mutta jokaisella on oma lahja Jumalalta, yhdellä niin ja toisella näin.
8. Vaan minä sanon naimattomille ja leskille: se on heille hyvä, jos he ovat niinkuin minäkin.
9. Vaan ellei he voi itsiänsä pidättää, niin naikaan; sillä parempi on naida kuin palaa.
10. Mutta naineelle käsken, en minä, vaan Herra, ettei vaimon pidä miehestänsä eriämän.
11. Mutta jos hän eriää, niin olkoon naimatta taikka sopikaan miehensä kanssa, ja älköön mies hyljätkö vaimoansa.
Syntinen itsetyydytys
05.12.2005 23:25
Kuva: futureimagebank.com
Itsetyydytys on yhä eräänlainen tabu. Hyvin harva kehtaa tunnustaa edes omalle rakkaalleen harrastavansa itsetyydytystä. Tämä on omalla tavallaan luonnollista, sillä vielä muutama vuosikymmen sitten itsetyydytys oli suurimpia syntejä, mitä ihminen saattoi tehdä.
Vasta vuonna 1972 Amerikan lääketieteellinen yhdistys (AMA) ilmoitti virallisesti itsetyydytyksen olevan harmitonta. Nykyisin itsetyydytystä pidetään luonnollisena ja terveellisenä. Lienee kuitenkin syytä tarkastella syitä, mistä itsetyydytyksen syntisyys on saanut alkunsa ja mitä kaikkea itsetyydytys on ihmiselle saattanut aiheuttaa.
Itsensä saastuttamista
Itsetyydytyksestä käytetään latinankielistä sanaa masturbatio. Termi tulee sanoista manus (käsi) ja stuprare (saastuttaa/raiskata). Itsesaastutus oli yleisesti käytetty nimitys itsetyydytykselle vielä 1940–1950-luvulla.
Teologi Albertus Magnus (1206–1280) ja hänen oppilaansa Tuomas Akvinolainen (1225–1274) ottivat erittäin negatiivisen kannan masturbointiin. Tuomas Akvinolaisen kirjoittamassa Summa Theologicassa (vuodelta 1270) todetaan, että haureus on pienempi paha kuin itsetyydytys. Siemennestettä ei saanut hukata, koska uskottiin, että siemennesteessä on pieni ihminen, joka istutetaan kasvamaan naisen sisään. Jokaisessa siittiössä asui mahdollinen Jumalan lapsi.
Lääketieteen edustajat alkoivat pitää itsetyydytystä luonnonvastaisena 1700-luvun alussa. Silloin hollantilainen lääkäri Bekker loi termin ’Onanin synnit’ ja kirjoitti itsetyydytyksen haittavaikutuksista, joita voitiin parantaa meditaatiolla, ruokavaliolla, fyysisellä harjoittelulla sekä avioliitolla. Bekkerin näkemykset saivat tukea sveitsiläiseltä lääkäri Samuel Tissotilta, joka kirjoitti vuonna 1758 kirjan onanian eli itsetyydytyksen aiheuttamista sairauksista.
Kuva: futureimagebank.com
Vuonna 1812 amerikkalainen lääkäri Benjamin Rush totesi, että hulluus johtui aivoissa olevien verisuonien epäjärjestyksestä, minkä pääasiallinen syy oli onania. Vuonna 1838 myös lääkäri Gove julkaisi kirjasen, jossa hän väitti masturbaation aiheuttavan mielenvikaisuutta. Käsitys itsesaastutuksesta oli syntynyt.
Itsensä saastuttaminen saattoi levitä kaikenikäisiin ja ajaa kansakunnan turmioon. Vuonna 1898 ilmestyneessä Terveydenhoitolehdessä lääkäri E. Warén ihmettelee, miksi terveydenhoidon valvojat, opettajat ja esimiehet eivät ole aikanaan levittäneet oikeaa tietoa itsensä saastuttamisen luonnosta ja seurauksista, jotta kansa olisi voinut olla varuillaan sen suhteen. Siten olisi voitu välttyä onnettomuuksilta, surulta ja rahanmenolta. Warren huomauttaa huolestuneena, että jopa puolivuotiaiden lasten on havaittu kiihottavan siitinelimiään.
Jotkut lääkärit uskoivat, että pikkulapset pääsevät jyvälle tästä paheesta imiessään sormia, isovarvasta tai olkapäätä. Toiminnan aiheuttama mielihyvä johtaa siihen, että lapsi alkaa hieroa ruumiinosia toisiinsa. Tutkimuksissa oli havaittu, että erityisesti heikkohermoisten vanhempien lapsilla oli taipumusta moisiin eleisiin. Tavallisimmin itsesaastutuksen pahe kuitenkin opittiin kevytmielisiltä tovereilta tai tunnottomilta hoitajilta. Erittäin nuorella iällä esiintyvää itsetyydytystä pidettiin yleensä jonkinlaisena sairautena eikä paheena. Sen vuoksi potilas tarvitsi lähinnä lääkärin hoitoa eikä kurittamista.
Itsesaastutuksen haitat
Lääkäri E. Wretling jaotteli 1890-luvulla kuusi itsesaastutuksen päätekijää, joiden vuoksi kyseinen pahe oli vaarallinen ja turmiollinen. Ensimmäinen päätekijä oli paheeseen liittyvä luonnoton tapa kiihottaa hermoja kokonaan toisella tavalla kuin säännöllisessä sukupuolisessa yhtymisessä tapahtuu. Itseään tyydyttävä käyttää apunaan irstaita haavekuvia, jotka aiheuttavat siitinhermoissa epäluonnollisen kiihotustilan. Näin ihminen tuhlaa hermotarmonsa, josta sitten lopulta kehittyy arveluttavimmanlaatuinen heikkohermoisuus.
futureimagebank.com
Toiseksi irstaat mielikuvat alkavat ohjata uhrinsa mielikuvia ja muuttavat sielun saastaisten kuvien pesäksi. Hermojen heikkeneminen johtaa yleiseen rappiotilaan. Hermojen ja lihasten pingottumista voidaan pitää onanian kolmantena turmiollisena piirteenä.
Ylenmääräisestä ärsytyksestä aiheutuu lopulta se, että miehen seisokki lakkaa kokonaan ja siemen juoksee peniksen ollessa velttona. Tämä johtuu siitä, että siemenrakkulat lamautuvat ja kadottavat voimansa pidättää siementä. Siemenen tuhlaus on onanian neljäs haitta. Wretlingin mukaan tiede ja kokemus ovat kaikkina aikoina näyttäneet, että runsas siemenen tuhlaus vaikuttaa elimistöön paljon haitallisemmin kuin esimerkiksi verenvuoto.
Viidenneksi paheeksi Wretling mainitsee sen, että mikäli pahetta harrastetaan istuen tai seisoaltaan, hermot ja lihakset rasittuvat enemmän kuin makaavassa asennossa. Viimeisenä paheena on se, että onanian orjissa ilmenee salamyhkäisyyttä sekä sulkeutuneisuutta. Tämä haittaa normaalia sosiaalista kanssakäymistään.
Tarkkasilmäinen saattoi lääkäreiden mielestä helposti tunnistaa onanian uhrin tämän vartaloon syntyneistä merkeistä. Amerikkalainen John määritteli peräti 39 erilaista tunnusmerkkiä, joiden perusteella lapsen vanhemmat saattoivat huomata, harrastaako heidän lapsensa itsensä saastuttamista. Mitä heikompi henkilön hermosto alkuaan oli, sitä nopeammin rappion seuraukset olivat näkyvissä.
Kuva: futureimagebank.com
Rappeutunut onanisti voitiin tunnistaa vaaleanharmaasta kasvonsävystä, raukeista sinisten renkaiden ympäröimistä silmistä, veltosta ja hitaasta kävelystä, kylmistä jaloista ja käsistä, iho-ongelmista, kaljuuntumisesta, kainostelevasta ja ujosta käytöksestä, luonteen ärtyisyydestä, välinpitämättömyydestä sekä ajatuksen ja tahdon velttoudesta.
Kynsien pureskelu, tupakointi, sängyn kastelu, huono nukkuma-asento, peniksen jatkuva erektio, turvonnut esinahka, pinnallinen hengitys, ruokahalun heikkous, saven syöminen, sydämen epäsäännöllinen toiminta, jatkuva päänsärky ja väsymys, huimaus, korvien suhina, kirvely ja poltto kiveksissä sekä peniksessä, polvien vapina, säärien ja jalkojen kutina, hajamielisyys, pyöreät hartiat, heikko selkä, tylsä ilme ja heikentyneet aistit olivat muita merkkejä itsesaastutuksesta. Kannattaa siis tarkkailla työtoveria, näkyykö hänessä näitä itsetuhon merkkejä.
Hoitokeinot
Koska kyseessä oli sekä ruumiillinen että siveellinen sairaus, oli lääkäreiden mielestä selvää, että lääkitsemisessäkin oli käytettävä sekä ruumiillisia että siveellisiä keinoja.
Kastejuhla on noussut uuteen kukoistukseen
Vanhempia ja hoitajia kehotettiin kantamaan pikkulapsia siten, etteivät heidän kätensä koskettaneet lasten sukuelimiä. Lasta ei myöskään saanut keikuttaa hajareisin polvella tai käsivarrella. Vaatteet eivät saaneet ahdistaa ja housujen piti olla sellaiset, että lapsi ei päässyt käsiksi sukuelimiinsä. Suolen ja rakon piti olla aina tyhjä. Kiihottavia juomia kuten kahvia ja teetä ei lapsille saanut antaa ollenkaan. Nykyiset energiajuomat ovat siten erittäin paheellisia. Ennen pukeutumista lapsen vartaloa kehotettiin hieromaan kylmään veteen kostutetulla liinalla. Lasten leikkimistä tuli tarkkailla, jotta he eivät missään kohtaa oppineet tuhmia tapoja.
Mikäli lapsi kuitenkin pyrki kiihottamaan itseään, tuli tämän jalat sitoa erilleen sängyn laitoihin. Kädet piti vastaavasti sitoa yhteen pitkän hihnan avulla. Hihnan päät tuli sitten sitoa kiinni lapsen selän taakse, jotta lapsi ei pystynyt avaamaan käsiään. Kun lapsi oli alkanut ymmärtää kuria ja puhetta, tuli häntä kurittaa välittömästi joka kerta, kun hänet tavattiin aikeissa kiihottaa itseään. Ruumiillinen kuritus oli siis erityisen sallittua itsetyydytyksen kitkemiseksi.
Yleisenä hoitona kaikille itseään saastuttaville pidettiin kylmää vettä. Vettä voitiin käyttää kahteen tarkoitukseen: se taltutti kuohahtelevaa mieltä ja toisaalta vahvisti onanian lamauttamia elimiä. Vettä piti käyttää ennen kaikkea siten, että veri ajautui sukupuolielimistä muihin ruumiin osiin. Parhaiten tähän soveltuivat kylmät jalkakylvyt tai 5–15 sekuntia kestävät istumakylvyt.
Iltapäivällä tuli juoda 2–3 litraa puhdasta kaivovettä ja pysyä sen jälkeen aloillaan kahden tunnin ajan. Levon jälkeen tuli lähteä kahden tunnin mittaiselle kävelylle. Erilaisia fyysisiä aktiviteetteja suositeltiin muutenkin, koska ne ajavat veren pois sukuelimistä. Itseään saastuttavia henkilöitä kehotettiin harrastamaan kotivoimistelua ja tekemään ruumiillista työtä kuten veistoa, puunsahausta, kaivamista sekä puutarhatöitä.
Polkupyöräilyä tuli kuitenkin välttää, koska usean asiantuntijan mukaan erityisesti taivutetulla istuimella varustetut pyörät aiheuttivat huomattavan usein seksuaalista mielihyvää. Onanisti ei saanut myöskään valita ammattia, jossa hän olisi joutunut olemaan paljon sisätiloissa ja tekemään ajatustyötä. Nykypäivän konttorityöt eivät siis laisinkaan sovellu suurimmalle osalle ihmisiä.
Myös ruokavalioon tuli kiinnittää huomiota. Amerikkalainen ministeri Sylvester Graham uskoi, että lihansyönti lisää mielen lihallisia haluja. Hän kehitti dieetin, joka koostui vihanneksista sekä kokojyvää sisältävistä leivistä. Erityisesti Grahamin kehittämien leipien ja keksien tarkoituksena oli poistaa rappiollista seksuaalista käyttäytymistä. Grahamleivät ehkäisevät siis yhä edelleen kansaa tyydyttämästä rappiollisesti itseään.
muroja kaatamassa
Myös John Harvey Kellogg uskoi ravinnon ja liikunnan voimaan itsetyydytyksen ehkäisyssä. Kellogg uskoi vahvasti vehnän ja maissin puhdistavaan voimaan. Harveyn veli Will Keith Kellogg kehitti tuotteen, joka tunnetaan nimellä Kellogg’s Corn Flakes. Monen nykyihmisenkin ruokavalioon kuuluvan aamiaismuron alkuperäinen funktio oli siis itsetyydytyksen vähentäminen.
Onanistille sopivana ravintona pidettiin riisiä, maissia, vehnää, kauraa, vihanneksia, porkkanoita, salaatteja ja hedelmiä. Savustettua lihaa, läskiä, juustoa, kaviaaria, selleriä, pippuria tai kanelia taas ei saanut käyttää. Yleisenä suosituksena oli, että päivän viimeinen ateria nautittaisiin 2–3 tuntia ennen nukkumaanmenoa ja että ruoka olisi kevyesti sulavaa.
Onanistin tuli mennä nukkumaan väsymyksen tilassa. Kädet oli pidettävä peiton päällä eikä vuoteessa saanut olla pehmeää tyynyä. Onanistin tuli nukkua kyljellään, koska selinmakuu aiheutti erityisesti miehillä painetta, joka sai aikaan peniksen seisomista. Makuuhuoneen ikkunan tuli olla raollaan, jotta huoneessa olisi kylmä.
Ei savua ilman tulta? Kuva: futureimagebank.com
Järeimpiä itsetyydytyksen hoitokeinoja olivat galvaanisen virran käyttö sekä virtsaputken pään voitelu polttavilla aineilla. Osa onanisteista ympärileikattiin ja muutama jopa kastroitiin. Jotkut masturbaatiota harrastaneet joutuivat mielisairaalahoitoon, koska eivät pystyneet lopettamaan tätä rappiollista toimintaa. 1880-luvun Suomessa noin 10 prosenttia mielisairaalassa olevista miehistä oli laitoksissa onanian vuoksi.
Olemme onneksi kansana selvinneet
Vaikka esivanhempamme ovat turmelleet järkensä ja kehonsa itsesaastutuksella, olemme onneksi kansana selvinneet. Grahamleipien ja maissihiutaleiden voimalla olemme nousseet EU-kelpoiseksi kansaksi. Pahimmat onanistit vietiin onneksi Seilin saarelle (Turun saaristossa oleva spitaalisten, hourujen ja omituisten ihmisten saari) tartuttamasta kansan syviä rivejä. Kunhan vain muistamme edelleen pitää käpälämme erossa alapäästämme, niin pysymme tulevaisuudessakin vahvana ja toimeliaana kansana.
Kari Heusala