Mikä olisi sopiva kamppailulaji 20-vuotiaalle? Minulla ei ole minkäänlaista kamppailulaji taustaa. Tarkoituksena ei ole päästä maailman huipulle, eikä edes kilpailla, vaan kohottaa kuntoa, etsiä omia rajoja ja oppia siinä samalla jotain itsestä. Olen näin armeijan jälkeen päästänyt itseni menemään melkoiseen rapakuntoon, joten lähtötasokaan ei saisi olla mikään todella rankka.
Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista.
Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista.
Vastaukset 11
Vanhimmat
No jos realismia katukäyttöön haluat, niin joko taido tai karate.
katukäyttöön myös pullien leipominen ja pitsinnypläys.
Leivon kyllä silloin tällöin. Pitsiä en ole pahemmin nyplännyt.
Mutta mikä oikeesti olis sellainen hyvä laji jonka vois alottaa tässä iässä?
..taitavat olla ainoita lajeja, joihin olet liian vanha aloittamaan, ne aloitetaan lapsena.
Muissa lajeissa aloittajien keski-ikä lienee siinä parin kympin korvilla.
Ja mitä kuntopohjaan tulee, niin eiköhän nykyisin jokainen laji ole joutunut ottamaan rapakuntoiset huomioon.
Paini on laji, johon on ehkäpä vaikea päästä mukaan. Nyrkkeily sitä vastoin ei sitä ole. Itse alotin nyrkkeilyn 22-vuotiaana ja oon sitä nyt vuoden harrastanu. Kookulla ei nimenomaan ollut kilpailullisia tavotteita, joten silloin nyrkkeilyn alottaminen muutenkin kuin kuntonyrkkeilypuolella (joka ei ole "oikeaa" nyrkkeilyä, hyvää kuntoilua tosin) on täysin mahdollista.
Krav magassa on enemmän kuin hyödyksi, jos osaat nyrkkeillä. Itsepuolustustilanteessa nyrkit tulevat varmasti mukaan, ainakin hyökkääjän puolelta, joten on hyvä jos nyrkkisateessa oleminen on ennalta tuttua. Tätä ei harjoitella tehokkaasti kuin pystyottelulajeissa. Tehokkaimmin tietenkin nyrkkeilyssä.
Tarkotuksena oli siis rohkasta kysyjää etsimään kunnon nyrkkeilysali jossa on mahdollista treenata kunnon nyrkkeilyä ilman kilpailullisia tavotteita. Kuitenkin oot sen kuntonyrkkeilyn alottamassa, niin alota saman tien nyrkkeily.
Lajeja on foorumit täynnä, ei muuta kuin valitsemaan siitä itselle sopiva, tai sit kokeilemaan. Yleensä joka laji antaa pari kertaa käydä tutustumassa lajiinsa.
Kuntopohja kasvaa varmasti kaikissa kamppailulajeissa.
Näillä näkymin käyn nyt syksyllä huitomassa säkkiä kuntonyrkkeilyn muodossa ja keväällä ilmottaudun Aikidon peruskurssille. Krav Maga kiinnostaisi, mutta ei paikkakunnalta löydy porukkaa.
Mikäli haet itsepuolustukseen toimivaa lajia, niin moderni-jujtsu(hokuto ta jj-2000) tai Krav maga.
Kaveri oli aikoinaan suomen huippukilpakaratekoita ja otteli maajoukkueessakin, sai sparrissa aina selkäänä sinisen vyön jujutsukalta, kun otettin vapaammin säännöin.
judo.
Tennis ja curling.
Hapkido on kyllä aika kova, ainakin jos mattoonkin vielä mennään... Ja hapkdio kehittää paljon luonnetta ja itseluottamusta. Käy vaikka parissa harkoissa, niin huomaat. Ja hapkidossa ei muutenkaan ole niitä "jitsu-jatsu" tekniikoita oikeastaan ollenkaan.