hyvä ja edullinen viini on!

Enomaanikko

Nyt on handelissa mallikas punkku alle kympillä,
georgialainen Saperavi. Vain €8,94, erittäin hyvä
hinta-laatusuhde. Oikea viini, mahtava
hedelmäisyys.

4

1365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiedot tässä:

      http://www.alko.fi/www/wwwBachus.nsf/viewAll/463727?opendocument

      Vanhan Neukkulanmaan aikoihin Alkossa oli gruusialaisia viinejä silloin tällöin. Napareuli jäi mieleen erittäin tanniinisena. Mukuzani oli jonain vuonna (1970- tai 1980-luvulla) varsin hyvää hintaisekseen.

      Gruusia tunnetaan nykyisin taas Georgiana. Viininviljelyllä lienee maassa ikivanhat perinteet. Pitäneepä ottaa tuo Saperavi maisteltavien listalle!

      Kävin vajaa vuosi sitten syömässä maittavan aterian täällä: http://www.mustlammas.ee/lammas_fi.html Olen jotenkin muistelevinani, että viiniksi tuli otettua juuri Saperavia. Hintaa näkyy tuolla tallinnalaiskapakin listalla olevan 17,70 euroa. Ihan kaupungin halvimpiin tuo ruokapaikka ei sinänsä taida kuuluakaan.

    • Oku

      tämä ole edes edullinen.

      Laadusta en sano mitään, kun en ole maistanut. Ihan mielenkiinnosta voisin ostaa pullon maisteluun.

    • tuollaisen

      ostin tuollaisen saperavin ja hyväähän se on. laitoin sitä myös juuri valmistamani katkarapuruoan tomaattikastikkeeseenkin, ja siinäkin se toimi, muttei niin hyvin kuin viimeksi käyttämäni joku toinen viini.

      • vessan

        sillä, ja siinäkin se toimi mainiosti. Loistavan monikäyttöinen neste!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      57
      5913
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4785
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4372
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4151
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      95
      3761
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2463
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2369
    8. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2099
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      4
      1459
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1239
    Aihe