Miten säästätte ruokamenoissa? Hiton kallista toi ruoka ja joskus on ostettava kalaakin.
Millainen on perheesi koko?
Mitä ostatte kaupasta ja mistä kaupasta?
Sorrutteko ostamaan hyvää?
Syöttekö valmisruokia vai teettekö itse ja mitä ruokaa teette?
Miten säästetään
8
1414
Vastaukset
- yhden hengen
talous minulla.Vajaan vuoden aikana ovat ruokamenoni pienentyneet 50-90E.Valmisruuat jääneet kokonaan pois.Herkuttelenkin välillä,mutta en suinkaan karkeilla.Lähinnä marjoilla teen mitä ihanimpia juttuja.Koska K-kauppa lähin tulee ostokset tehtyä sieltä.Kun jaksaisi rahdata vähän kauempaa saisi vieläkin edullisemmin S-ryhmän kaupoista.Peruna,kasvikset,kaali ja lihasta usein kana.Kalaa käytän myös vähintään kerran viikossa.Naudan tai sian lihaa harvemmin,sen sijaan lammasta.Poro ja Riista käristys edullista ja hyvää.
- mutta makoisaa!
Isäni on kautta aikain harrastanut kalastusta, joten pienenä kalaa tuli syötyä usein.
Vielä nykyäänkin kala on meikäläisen himoherkkuva.
Silloin tällöin tulee lähdettyä isukin mukaan merelle, talvisin kävellen, muutoin sitten isän omalla veneellä.
Savustan kalani parvekkeella ja haju on sen mukainen (Naapurit eivät ole kauhean iloisia silloin, mutteivät valita, kun hyvikkeeksi vien heillekkin joskus valmistamaani kalaa..)
Kyllä minäkin ostan kalaa joskus ihan kaupastakin, sitä mehukasta, makoisaa, suussa sulavaa savustettua kirjolohta..
Pienikin piitti sitä herkkua maksaa 6 euroa!
Järjetön hinta, kun sen piitin kuitenkin syö koiran kanssa kahteen pekkaan aika nopeasti.
S-marketin vakkari asiakas olen, plussakortti (se vihreä) löytyy.
Viikossa ruokaan menee suurinpiirtein 20 e.
(sis, koiranruoat ja wc-paperit)
Joskus tosin saattaa mennä vähemmänkin, tai vähän enemmän..
Helppoahan minun on toisaalta, kun perheeseeni kuuluu tasan kaksi henkeä: Minä ja koirani.
Ruokittavana on siis vain kaksi nälkäistä kitaa.
Kaupasta tulee ostettua tosi usein maitoa mehua, leipää ja joku valmisruoka-purkki.
Valmissapuskat ovat minun mielestäni aika edullisia, kun annokset ovat useimmiten suuria (paitsi kanasoppa-annokset)
Puolitoista euroa esim pinaattisopasta ei ole paha hinta. Koskapa se on hyvää.
Itse tulee tehtyä ruokaa usein,
makaroonilaatikkoa, (herkkuvani) ja lihapullia (koirani himoherkkuva) kalakastiketta ja perunoita. Spagettia ja jauhelihakastiketta, Nakkisoppaa, uunimakkaraa juustokuorrutuksella... Nam... (Huomaa varmaan, että minulla on nälkä, tätä kirjoittaessani. :))
Pullaa teen myös itse, kun kaupasta ei oikein tahdo enää löytyä semmoisia tavallisia pikku pullia.
Ostan aina myös namia, iskee vieroitusoireet, jos näin ei tekisi..
Siskollani ja serkullani on pieniä ipanoita, jotka ovat usein minun luonani kylässä.
Silloin tulee tehtyä tosi usein lettuja
(helppo tekoisia, nopeita, epäterveellisiä ja siksipä myös tosi makoisia. Oma kehu haisee, mutta silti olen aika haka tekemään lettuja)
Keksejä, suklaakiisseliä, muffinsseja tai mokkapaloja, tai jotakin semmoista itsetehtyä hyvää on pakko olla tarjolla, kun ei niille minun pikku vierailleni oikein suolainen tahdo maistua. :)
Tykkään ruoanlaittamisesta ja eritoteen leipomisesta.
Kyllähän nuo herkut tulisi kalliiksi, jos ne kaupasta ostaisi, piirakat ja semmoiset kevyesti maksaa 4euroa! - s-ade
ei varmasti, noin yleisesti. Kirjolohen hinnalla kilpaillaan, sitä saa tarjouskesta todella edullisesti. Ei tosin savustettuna mutta ostapa fileenä ja leikkaa siitä ohuita siivuja, samalla tavalla kuin graavikalasta leikataan. Paista ne sitten kuumalla teflonpannulla, lisärasvaa ei tarvita. Kypsänä grillimaustetta päälle, tai aromisuolaa. Voittaa kalapuikot mennen tullen, ja on paljon terveellsiempää.
Raakoja "puikkoja" pakastan pusseihin, siitä ne on helppo paistaa kiireisenä päivänä.
Juurekset ja kaali ovat aina halpoja. Lapsetkin syövät raakaa porkkanaa, kun vain viitsii niitä kuoria jääkaappiin muovipussiin. Samoin kaalia isoina suikaleina tai paloina. Räiskäletaikinaan kun lisää reilusti kaaliraastetta, saa hyvän arkiruoan puolukkahillon kanssa.
Yleensäkin itse kannattaa ruokaa tehdä mahdollisimman paljon, sillä säästää rutkasti.- Kerrohan
Kuinkapaljon laitat kaaliraastetta räiskäletaikinaan? Palaako helposti? Käsitteletkö raastetta jotenkin ennen taikinnan laittoa?
- sateenkaariko
...kyllä täällä meillä päin ole halpaa tuo kirjolohi....tais männäviikolla olla jotain 10 euron kilohintaa....minusta se on kallista!
- Säästäjänä
Säästämisestä ja säästövarojen koroista kerron omassa blogissani. Joten, joku joka haluaa vähistäkin säästöistä päästä kohtuullisille tienesteille niin seuratkaa www.omatalous.blogaaja.fi
- näillä minä pärjään
Leipä on kallista, kannattaa opetella leipomaan esim sämpylöitä aluksi. Juurekset on edullisia, niitä kannattaa käyttää paljon, yleensäkin itsetehty ruoka on halvempaa. Kaupassa ei kannata käydä jokapäivä,
- Säästövinkit ruokaan
Säästövinkkejä ruuan valmistamiseen http://www.loihdi.fi/saastovinkit/ruoan-valmistaminen/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu564406Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti182901- 1402633
Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett152093- 151553
- 1151467
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis731377Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks1601106- 951087
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon211038