Suvussani on 22-vuotias nuori mies, jonka oireet ovat aivan käsittämättömiä. Toki osa voidaan laittaa kasvatuksenkin piikkiin, mutta jos joku osaisi sanoa, täsmääkö nämä johonkin oikeaan vaivaan.
1. Viikonloppuisin runsas alkoholin käyttö, jonka johdosta käyttäytyminen muuttuu silloin tällöin aggressiiviseksi ja käsitys oikeudentajusta hämärtyy (usein löytää itsensä yllytettynä tekemään rikoksia, joihin ei kuitekaan loppupeleissä ryhdy). Kuvaan liittyvät myös muistinmenetykset. Juominen ei kuitenkaan jatku viikolla.
2. Vainoharhaisuus. Saattaa ohimennen kuulla ohikulkijoiden puhuvan "siitä" tai "tuosta" ja kuvittelee välittömästi olevansa näiden sanamuotojen perusteella jutustelun kohde, vaikka kyse saattaisi olla ohikulkijan koirasta.
3. Täysi kyvyttömyys hoitaa asioitaan. Rahat ovat aina loppu, ei ole elämänsä aikana maksanut yhtään laskuaan (omista rahoistaan kyllä, muttei osaa kävellä pankkiin / käyttää nettipankkia). Viihtyy hyvin muiden nurkissa ja muiden ruokapöydän ääressä. Ei ymmärrä hankkia töitä tai hankkia uutta asuntoa, vaikka vanhan asunnon määräaikainen vuokrasopimus päättyy juuri. Nuorelta ei löydy mitään mielenkiintoa omien asioidensa hoitamiseen, kaikenlainen itsenäisyys puuttuu.
Osaako kukaan sanoa, mistä on kyse? Viikolla juomattomuudesta olen varma, vaikka muut oireet tuntuvatkin viittaavan alkoholismiin.
1. Viikonloppuisin runsas alkoholin käyttö, jonka johdosta käyttäytyminen muuttuu silloin tällöin aggressiiviseksi ja käsitys oikeudentajusta hämärtyy (usein löytää itsensä yllytettynä tekemään rikoksia, joihin ei kuitekaan loppupeleissä ryhdy). Kuvaan liittyvät myös muistinmenetykset. Juominen ei kuitenkaan jatku viikolla.
2. Vainoharhaisuus. Saattaa ohimennen kuulla ohikulkijoiden puhuvan "siitä" tai "tuosta" ja kuvittelee välittömästi olevansa näiden sanamuotojen perusteella jutustelun kohde, vaikka kyse saattaisi olla ohikulkijan koirasta.
3. Täysi kyvyttömyys hoitaa asioitaan. Rahat ovat aina loppu, ei ole elämänsä aikana maksanut yhtään laskuaan (omista rahoistaan kyllä, muttei osaa kävellä pankkiin / käyttää nettipankkia). Viihtyy hyvin muiden nurkissa ja muiden ruokapöydän ääressä. Ei ymmärrä hankkia töitä tai hankkia uutta asuntoa, vaikka vanhan asunnon määräaikainen vuokrasopimus päättyy juuri. Nuorelta ei löydy mitään mielenkiintoa omien asioidensa hoitamiseen, kaikenlainen itsenäisyys puuttuu.
Osaako kukaan sanoa, mistä on kyse? Viikolla juomattomuudesta olen varma, vaikka muut oireet tuntuvatkin viittaavan alkoholismiin.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Masennus? Yksinäisyys? Näiden seurauksena tulleet muut ongelmat?
Kiitos vastauksestasi.
Molemmat ovat toki mahdollisia, sillä nuori mies asuu yksin ja kaveritkin ovat vain kurjia viikonloppujuopottelijoita. Tyttöystävää miehellä ei ole ollut neljään vuoteen.
Onko mies muuten käynyt intin? Tuli vaan mieleen ja kiinnostaisi tietää.
Vähän oudolta kuulostaa. Tosin, eikös (maanis)depressiiviset ole (yli)pirteitä muiden seurassa ja sitten yksin ihan alamaissa. Jotenkin tuntuis kaipaavan herättämistä toi henkilö.
Herättämistä ja nähdäkseni myös vanhempiensa heräämistä. Armeijassa poika on tällä hetkellä, mutta samaa touhua on ollut jo ennen inttiä. Nyt suku on peloissaan siitä, miten käy intin jälkeen - ei asuntoa, ei rahaa, ei työpaikkaa (tai edes kiinnostusta hakeutua työvoimatoimistoon).
Näyttäisi siltä, että hän on väliinputoaja ja syjäytynyt nuori mies.
Tulevaisuudessa tuollaisten miesten, joita ei vois vähempää kiinnostaa, osuus nuorista aikuisista tulee ilmeisesti vain kasvamaan. Samankaltaista suuntausta olen huomannut nuorissa tytöissäkin. Ei edes haluta kouluttautua/käydä töissä, sillä on kivempaa vaan bailata. Sossusta saa kyllä rahaa.
Polttaako hän pilveä/käyttääkö muita huumeita? Vainoharhaisuus voisi viitata sinnekin päin. Ja voihan se toki aina olla puhkeavan skitsofreniankin merkki. Paha sanoa mitään varmaa kun ei tunne kyseistä henkilöä.
Ongelmaksihan tässä ovat muodostuneet vanhemmat, joilta nuori mies saa rahaa vain vinkkaamalla. Muita sukulaisia vanhemmat eivät usko. vaikka suku on sitä mieltä, ettei ko. henkilöstä kasva ikinä aikuista, jos kaikki annetaan suoraan käteen.
Mitä tällaisen kanssa sitten pitäisi tehdä - jättää yksin ja käskeä selviämään itse? Aiheuttaako tiukka linja vain lisää ongelmia vai auttaako se? Pojan tätinä en voi juuri asiaan puuttua, mutta vanhemmille voin toki puhua.
Huumeita ei ole koskaan edes kokeillut, joten en usko siitäkään olevan kyse. Skitsofrenia on itselläkin käynyt mielessä, mutta aiheuttaako se myös kyvyttömyyttä hoitaa asioita ja runsasta alkoholin käyttöä?
voisin tuohon sanoa että, paremmat mahdollisuudet on kasvaa täys painoiseksi ihmiseksi jos voi toteuttaa itseään, ite olen niin köydästä suvusta että minun kesätyö rahanikin meni vanhemmille koska sainhan minä ilmasen ruuan kotonani.
no minä en sitten toteuttanu itseäni, olen 40 vuotias sinkku vieläkin syvässä masennuksessa pyörin, on sosialisia pelkoja ja luottamuksen puutetta itseeni, tulot on 250 euroa kuussa, josta menee elämiseen 370 euroa.
Ja diagnoosina vakava masennus.
Kirjoitit, että olet ollut lähes samanlainen. Missä kohtaa erosit kertomastani?
Tunsitko itsesi masentuneeksi? Nuori mies vaikuttaa lähisukulaisilleenkin pirteältä ja elämäniloiselta, eikä näytteleminen tavallisesti kuulu hänen parhaimpiin taitoihinsa, mutta mistäänhän ei voi olla varma. Varsinkin kyvyttömyys hoitaa asioitaan tuntuisi masennuksen oireelta, mutta pintapuolisesti mies aina heittää vitsiä muille jne. Onhan toki mahdollista, että tekee tuon vain ollakseen vähemmän yksinäinen / suosittu.
Miten itse päädyit diagnoosin saamiseen? Patistiko suku tai ystävät sinut ammattiauttajan juttusille vai pystyitkö itse menemään? Sukulaispoika ei osaisi luultavasti edes etsiä terveyskeskuksen numeroa sitä tarvitessaan. Kaikki asiat selviävät aina äitinsä kautta - mitään ei pysty itse selvittämään.
Saattaa olla aika tavallistakin poikalapsilla tuo että laitetaan äiti hoitelemaan asioita!
Minä ainakin saan hoidella tietyntyyppisiä asioita edelleen, tosin pyydetään että voisitko. Eli toimin eräänlaisen 'siihteerinä'.
Oma näkemykseni on että kysymys ei ole niinkään siitä etteikö hän osaisi tai haluaisi hoitaa asioitaan tai etteikö hänellä olisi aloitekykyä hoitaa asioitaan, vaan siitä että esimerkiksi virastoihin tms. soitettaessa, pelkästään käytetty kieli ja termistö on tietynlaista jota tuonikäinen ei ehkä aina vielä ymmärrä. Puhun siis byrokraattisesta kapulakielestä. On siis ymmärrettävää että puhelintiedusteluja suorittaa se joka ymmärtää sen kapulakielisen puheen jota virkailija puhuu.
Ja tilanne olisi aivan sama jos kyseessä olisi tytär.
Toisaalta neuvoohan hänkin sitten taas minua asioissa jotka ovat minulle oudompia, kuten nyt vaikka erilaiset kännykkä hienoudet tai digitaalikameran käyttö.
Sivuhuomautuksena mainittakoon, että nuorella miehellä on 25- ja 23-vuotiaat isosisarukset, joista molemmat pärjäävät upeasti itsekseen. Perheen 23-vuotias tytär opiskelee ja elää omillaan, 25-vuotiaalla isoveljellä on vakityö, koti ja perhe. Mieleen juolahtaa, onko kyse sittenkin kuopuksen vaivasta. Tuntuisi sekin vaihtoehto sikäli omituiselta, kun sisko on vain vuotta vanhempi - luulisi, että lapset olisivat samalla lähtöviivalla.
Syvästä masennuksesta kärsivän "ihmisen" arvio.
(en lukenu muota... vielä)
1. Kuulostaa normaalilta, ainakin alkohoolin suhteen, aggressiivisuus kuuluu miesten suku viettiin (mutta kontrollin puute aiheuttaa ongelmia), syy/seuraus taju tuskin kellään on ihan täydellinen ainakaan suuttuneella miehellä.
2. Harhaisuus kuuluu osana masennusta, sekä mahdottomuus jakaa omaa huonoa oloa kenenkään kanssa lisää pelkoja ja epä luottamusta.
3. Riippuu tietenki tuloista mutta ainahan noi rahat on loppu, ja nuorella niitä raha reikiä tuntuisi riittävän joka paikassa. sosiaalisten tilanteisen pelko esimerkiksi, ei ole osaamattomuutta vaan sekin on harha siitä että uskoo ihmisten tuijottavan sinua sen takia koska sinun huono olosi saattaa näkyä ulospäin.
Kiitän arviostasi.
Aiemminkin jäin miettimään, onko mahdollista sairastaa masennusta, vaikkei välttämättä edes itse sitä ymmärtäisi. Vaikeina aikoina poika on pystynyt puhumaan veljelleen, mutta nyt ei ole kertonut, että mikään sen kummemmin olisi vialla.