Haen nimeä todella hatarien muistikuvien pohjalta, mutta kun pitäisi päästä tuskasta eroon katsomalla tuo hienosti mainostettu pätkä.
Telkkarissa pyöri mainos joskus 2003- 2004, jossa oli muistaakseni zombieja aika paljon jossakin kaupungin kadulla tmv.
Harmi todellakin, että muisti on todella surkea.
Toivottavasti joku muistaa tuon "toivottavasti ei ylimainostetun" leffan nimen.
Kiitos
Telkkarissa pyöri mainos joskus 2003- 2004, jossa oli muistaakseni zombieja aika paljon jossakin kaupungin kadulla tmv.
Harmi todellakin, että muisti on todella surkea.
Toivottavasti joku muistaa tuon "toivottavasti ei ylimainostetun" leffan nimen.
Kiitos
Vastaukset 4
Vanhimmat
Veikkaisin Dawn of the Deadin turhaa remakea.
Romero kai selitti Dead-trilogian ekojen osien kohdalla, että zombukat ovat hitaita, koskapa rigor mortis on jo alkanut.
Kuolonkankeus kuitenkin alkaa hitaasti, on kai täydellinen joskus 12 tunnin päästä kuolemasta ja hellittää jo parin päivän päästä. Eikös ne alkuosien otukat olleet kohtalaisen hitaita koko aktiivisen aikansa?
Ja eiks ne tässä remakessa olleet jo erinomaisen vikkeliä?
Ja tiedän että tämä on ihan turhaa pilkunnussintaa, mutta mua kiusaa tuollaiset.
itseäni on myös häirinnyt tämä tuoreempien zombiefilkkojen tapa tehdä zombeista turhankin aerobicisia. en nyt kuitenkaan laske mukaan tähän elokuvaa 28 päivää myöhemmin. sillä tuon elokuvan zombithan eivät olleet zombeja. mutta etenkin juuri tämän dawn of the dead remaken zombiet olivat kuin joukko vessahätäisiä juuri ennen kotiovea.
no, romero on kyllä selittänyt jo vuosia, että zombietkin voivat kehittyä. mistä syystä tuli se alkuperäinen idea niiden halusta etsiä ravintoa, niiden tapakäyttäytyminen (mennään shoppailemaan) ja tämän tuoreimman tapauksen (land of the dead) esittämä alphauros. joten siinä mielessä ei kenties olisi tuossa todellisuudessa täysin tuulesta vedettyä ajatus erinäisistä zombienopeuksistakaan. itse kuitenkin olen sen verran konservatiivinen zombieden suhteen, että katson ettei kuollut voi enää kehittyä. siksipä ei kykyä kommunikoida loogisesti. ei sprintterimenoa. ei muuta kuin perimmäinen vaisto toljottaa eteenpäin ja kulkea vain jäykkänä lihan tuoksun perässä.
ymmärrän kyllä että moderni zombiefilkka kaipaa nopeutta ja kuten rob zombiekin on sanonut "you can outrun them with a wheelchair." ei kai se ole niin "pelottavaa" kun zombie tallustelee sementtikengissä kuin juoksee assassin lenkkareissaan. mutta mutta,,, tässä tuleekin esille se määritelmä mikä on zombie ja mikä vain elävä kuollut. olihan brandon lee the crowssa elävä kuollut, mutta jos rakkaus voitta kaiken-mentaliteetin tilalle olisi laitettu mätänevää lihaa ja brandon lee murisemassa, niin tottavie elokuva olisi ollut jotain ihan muuta. joten lee oli pikemminkin "elävä kuollut" kuin "zombie."
niin ja selvennyksen vuoksi: zombie tässä tapuksessa on vain tämä moderni zombie. ei siis mikään i walked with a zombie.
pikaluistelijazombie kuuluu enemmänkin sinne raivotautisten joukkoon. poikkeuksena return of the living deadin zombiet
"brains!"
Kiitokset tiedosta. Taitaa olla remakkaa zombielokuvaa viikonlopulle tiedossa.