Olen joutunut tilanteeseen, jossa joudun lyhentämään visalaskuani erissä. Tällöin laskuun jää aina vähän saldoa joka tulee seuraavaan erään eli ositan oma-aloitteisesti laskua. Laskut olen kyllä muuten hoitanut.Korttia ei ole peruutettu ja saldoa on aika vähän, mutta vähän huolestuttaa. Tilanne on ok kuukauden päästä. Missähän vaiheessa tällä on vaikutusta luottotietoihin?
Visa ja luottotiedot
Ristomasa
81792
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos olet sopinut Luottokunnan kanssa lyhennyksistä ja hoidat ne sopimuksen mukaisesti, niin ei mitään hätää luottotietojen kanssa.
Voit nukkua yösi rauhassa, kun kerran hoidat asiasi :)
En ole sopinut laskuista, vaan maksanut niitä hitusen pätkissä esim. 200 e laskusta 150 e jne. Laskuihin on vaan tullut että on erääntynyttä saldoa joka on ympätty seuraavaan laskuun.
Ota puhelinkätessi ja soita Luottokuntaan ja ilmoita, että JOS SOPII niin, maksat jäljellä olevan velkasaldosi seuraavasti XXXX
Luottokunnan täti tekee merkinnän, miten olette asian sopineet, ja kun hoidat sopimuksen mukaan jäljellä olevat maksusi - olet heille vastaisuudessakin se hyvä asiakas - etkä menetä luottotietojasi, jotka ovat kullan arvoiset tämän päivän maailmassa.
Hymyä huuleen ja puhelimeen !
Kun summat on noin pieniä ja asia hoidossa kk päästä. Noin pienet rästit voi aina maksaa seuraavan laskun yhteydessä.
Sitävastoin muut velkojat esim. sähkö ja puhelin ym. kannattaa aina soittaa heti eräpäivänä jos lasku myöhästyy etteivät lähetä karhua joka maksaa.
Nimittäin jos soitat ja teet sopimuksen, Luottokunta sulkee mahdollisesti kortin ja ottaa sopimuksen teosta palkkion, olikohan 15€.
sopimalla lyhennyksistä. Niin pitkään kun pystyt suorittamaan lyhennyksiä niin selviät ja jonkin aikaa myös pelkillä koroilla.
Kitkutteli joskus vuosia Dinersin ja Visa-luottojen lyhennysten oli siihen päälle vielä jäsenluottoa 5000 e ja 5000e:n shekkitili ja luotollinen käyttötili.
Näitten kanssa sompailin vielä työttömänäkin 3 vuotta kunnes jouduin myymään kämppäni....
Vuosien myötä noita rahoja ei edes huomaa eli niitä ei välttämättä kannata ottaa.
siis auttakaa nyt tyhmää. Meillä on hommattu tuo visa jokunen aika sitten ja meil on luottoraja jossa minimi lyhennys on 75€ kk ja velkaahan jää joka kuukausi kun maksaa vain minimi lyhennyksen. eikö näin sitten voi tehdä vai mistä tällä ylläolevalla oli kysymys?
hämäsi, luulin että on joka kuukausi sama niinkuin se käyttöraja mutta se onkin koko summan limitti kun sen ylittää niin mukavaa maksella sitten ylimenevä osa.
Morjens!
Ei kait tällä nyt luottotiedot vielä mene? Soita ihmeessä visan asiakaspalveluun ja sovi maksuista. Voit varmasti myös soittaa pankkiisi ja sopia laskuusi "minimisuorituksen" eli kuinka paljon vähintään maksat kuukausittain.
Vastailen sulle, koska mietin itse lähes samoja.. eli miten selvitä tulevasta hirmulaskusta. tähän mennessä olen maksanut aina laskut kokonaan, mutta nyt ei riitä rahat yllättävien menojen takia. Mietin täällä jo auton myymistä jos luottokunnan tädit eivät antaiskaan jostain syystä lisää maksuaikaa..
Tsemppiä! Et kyllä ole ajatuksinesi yksin.
T. Nanna