nukutusnuoli

lailai

nukutusnuolihan on jonkinlainen ankarasti muokattu neularuisku, joka ruiskauttaa nukutusaineensa ulos jousen avulla männässä, am i right? millainen jousisysteemi siis on tarkalleen, miten se toimii?

3

1002

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ölMmj'åpä

      mihin sitä tietoa tarvitset

      • Aisankannattaja

        Eukkoni käy saunan takana vieraissa.
        Ajattelin siihen ukon pakaraan.


    • luulen kyseessä

      olevan takaa umpinainen putki jossa on injektioruiskun varren tapainen syteemi joka massanhidastuvuuden takia äkkipysäyksessä ruuttaa sisällön kärjen neulan kautta ulos.
      Eläintarha oloissa nukutusnuoli toimii kun tiedetään mitä ja minkä painoista eläintä ammutaan;määrän annostelu on helppoa ja voidaan olla ampumisen ja vaikutuksen välinen viive turvassa.
      Luonnossa homma vaikeutuu huomattavasti, epäilen siirtoistutuksissa käytetyt sudet on kasvatettu tarhoilla, minkäänlainen vaarallisten villieläinten pyydystäminen livenä nukutusnuolella tai verkoilla tms on hollywood humpuukia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      51
      2685
    2. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      91
      2325
    3. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      6
      1689
    4. En tiedä mitä olet mulle

      Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa
      Ikävä
      54
      1200
    5. Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.

      Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.
      Maailman menoa
      277
      1063
    6. On mullakin

      Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi
      Ikävä
      69
      1055
    7. Mikä on kaunein naisennimi jonka tiedätte?

      Kotimainen tai ulkomainen.
      Sinkut
      71
      914
    8. Vittumaista Joulua Kuhmolaisille.

      Siinäpä se tiivistettynä.
      Kuhmo
      17
      900
    9. Ikävä edelleen sinua

      Tänään tunnen sen vahvasti. Kaipaan sinua elämääni. En haluaisi heittää hukkaan sitä mitä meillä oli, mutta ollaan aja
      Ikävä
      21
      800
    10. Sekaisin ihastuksesta

      Oletko mennyt joskus sekaisin ihastuksesta? Miten se on näkynyt, tuntunut tai saanut sinut käyttäytymään? Onko jotain, m
      Ikävä
      54
      761
    Aihe