Aina ei voi todellakaan olla iloinen toisén puolesta kun äpärän saavat. Jos vaikka toinen, tässä esimerkissä nainen, opiskelee ikuisuusprojektissa yliopistossa ja valmistuu työttömäksi ja mies makaa kotona, koska suuret ja mahtavat tulevaisuudensuunnitlmat eivät toteutuneetkaan. Tajuatteko te mitä se maksaa meille veronmaksajille? Lisäksi nämä vievät lapsen hoitoon kesälomilla ja jopa päivä, vaikka toinen makaa kotona. Turhaan vetoatte siihen, että nämä lapset maksavat joskus veroja, koska se on ikuisuusprojekti ja jhos vanhempiinsa tulee niin vievät vain yhteiskunnan rahaa!
Lapsen syntymä tulee kalliiksi veronmaksajille
ajatelkaas!
141153
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Joo, ei tule halvaksi omatkaan mukulat. Ensin opiskelin niska limassa ja sitten kun valmistuin, olen maksanut yli tonnin kuussa veroja joka kuukausi, kohta 10v. Ja nyt kun jään äitiyslomalle, veroprosentti sen kun nousee, vaikka tulot pienenee. Ja varmasi olen aikaisemmin tienannut omat etuuteni sisään!
hankita ihan rakkaudesta ei sen vuoksi,etta saa tukiaisia.
Jos jotain haluaa, on se itse kustannettava. Sama koskee penikoden hankintaa. Hankkikaa lapsia vasta kun tulevaisuus on niin vakaa, että on vara maksaa lapsi itse!!!! PERKELE!!
Niinköhän vanhempas sinutnkin kulusi ovat maksaneet ihan itse... Oisivat jättäneet sinutkin tekemäti...
Oletkos muuten laskenut omalta kohdaltasi, oletko ollut nettomaksaja vai nettohyötyjä tässä tulonsiirtojen Suomessa? Olisiko ollut parempi, ettet olisi koskaan syntynytkään?
kun nuo lapset ovat työiässä, hekin osallistuvat sinun eläkkeesi maksuun. jos satut joutumaan laitoshoitoon tai muuten yhteiskunnan autettavaksi, niin he osallistuvat verovaroin siihenkin lystiin.
kyllä tässä tulee veronmaksajille paljon turhempaakin maksettavaa, kuin pari tenavaa.
mutta eikös loiseläjien lapsista tule samanlaisia nilkkkejä ellei jopa pahempia! Tuet pois jos ei töissä käy kumpikaan!!
Joo elikö vain töissäkäyvillä on oikeus lapsia tehdä? Eikös Suomessa synny kuitenkin tosi vähän lapsia verrattuna muihin maihin? Lapset itse on rikkaus! Työttömyys voi kohdata tosiaan meistä ketä vain. No, onneksi itse ja mies ollaan töissä voi sillai masentumatta lukea näitä solvauksia, enkä usko että työttömyys uhkaa ellei ite haluta,koska ollaan molemmat terveydenhuoltoalalla. Mä ainakin jään äippävapaan jälkeen hoitovapaalle, eikä se ole iso raha mitä saa, mutta en mä lasta todellakaan tehnyt sen rahan takia!!! Kuluthan kasvaa lapsen kasvaessa. Mutta jos näin juttu menee, että lapsia ei saa "vähävaraiset" hankkia tukien pelossa, onko se teiltä pois? Mä ainakin mielummin elän näin enkä oo yhtään kade köyhemmille. Tiedän läheltä perheen joka elää 3 lapsensa kanssa ja saahan ne sossusta rahaa ja ilmaiset päivähoidot varmaan, vaikka työttöminä jne. mutta ei niide elämä ole kadehdittavaa...Tuskin koskaan enää työllistyvät ja lapsille voi olla vanhempien malli periytyä.
fakta on vain se, että moni tehtailee penikita ihan vain se takia, että saa opiskella työttömäksi tai maata kotona vaikka lapset on viety päivähoitoon.
..eli sitä samaa ihmettelen aina, mitä tekevät hoidossa lapset, joiden vanhemmista kumpikin tai toinen on kotona. Silloin ei hoitoa tarvita, vaan pitäisi hoitaa itse omat lapset.
Jos lapset olisi kokonaan kustannettava itse, eli ei mitään tukia tulisi mistään, niin eikös sitten olisi aika reilua, että myös vanhukset huolehtii itse itsestään. Toisin sanoen ne, jotka eivät pysty ansaitsemaan työaikanaan niin paljon, että se riittää eläkeiässä eläkkeeseen ja mahdollisiin hoitolaitoksiin (joita siis ei tietenkään yhteiskunta tue), niin sitten kuollaan pois. Paitsi tietysti ne, jotka on aikoinaan kasvattanut ne lapset, jotka sitten huolehtii vanhemmistaan.
Muuten tuo systeemi toimisi, mutta sitten vain voisi olla, että osa vanhemmista ei pystyisi kouluttamaan lapsiaan tai ehkä jopa elättämään niitä. Tästä seuraisi katulapsia ja rikollisia ja pian elettäisiin "kehitysmaassa". Ja tietysti osa vanhuksista nälkiintyisi kuoliaaksi, koska heillä ei ole lapsia tai ne ovat noita katulapsia ja rikollisia.
Mut toisaalta, kyllä monet elätettäis lapsensa ihan hyvin näinkin ja verojen pienenemisen myötä ehkä vielä paremminkin, joten eiköhän häviölle jää lähinnä vain lapsettomat. Pitäis varmaan määrätä joku lapsettomuusvero niille, jotka eivät osallistu yhteiskunnan ylläpitämiseen lapset tekemisen muodossa.
Lapsilla on laillinen huoltaja, joka on vastuussa huolehtia lapsestaan.
Vanhuksilla ei ole (yleensä)laillista huoltajaa, jonka vastuulla on vanhuksesta huolehtiminen.
Miten voit rinnastaa näitä kahta asiaa keskenään? Tällä hetkellä vanhuksilla ei ole ketään. Asiaa voisi verrata vasta sitten, jos esimerkiksi vanhuksen lapset olisivat lain mukaan vastuussa huolehtia vanhemmistaan.
Kateus on kavala tauti...
Kuka nyt on kateellinen vastuuttomalle laiskalle??