Itä- vai Länsi-Berliini

aaaaaaaaa

Olen menossa marraskuussa berliiniin ja nyt on mietinnässä kummalta puolelta kannattaisi hankkia hotelli, itä- vai länsipuolelta?

Molemmat aktiviteetit kiinnostavat, sekä shoppailu, että historia.

4

2248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nenna24

      Itäpuolella varmaan halvempaa. oon kyl ite ollu vaan hostelleis. mut valinnan varaa riittää. junal ja metrol pääsee kyllä kätevästi liikkumaan mihin vaan. mut ainaki nuoret tykkää yleensä enemmän olla idässä, siellä on enemmän meininkiä, baareja y. ja itäberliiniläiset on jo näky sinällään.. mut jos haluu vähä "hienimman" asuinympäristön ni sit varmaan kantsii länteen.. ihan makukysymys mut idäs tosiaanki enemmän meininkiä ja jännempi ilmapiiri.. jos tykkäät underground-meiningistä, valitse itä :)

    • ...

      Mene itään:) Ehdottomasti parempi meininki.

    • KariK

      Keisarivallan Berliinin historia on enimmäkseen itäpuolella, mistä löytyy myös shoppailtavaa - Potsdamer Platzin Arkadia, Friedrichstrassen Lafayette ja paljon muuta. Hotellit eivät idässä ole välttämättä halpoja. Yhdistymisen huumassa rakennettiin paljon kolmen ja neljän tähden hotelleja, mutta länsipuolelle tyypilliset vaatimattomat pikkuhotellit ovat harvinaisempia tai sitten ne sijaitsevat todella kaukana kaikesta. Tyrkkynä tässä kuitenkin Hostel Adler os Friedrichstrasse 124, kalsahkot huoneet, mutta loistava sijainti.

      • ichbineinberliililäinen

        Mitte on aika kallis. Mikset mene esim. Schönebergiin tai Kreutzbergiin, niistä on kätevä mennä sekä itään, että länteen. Länsi-länteen ei kannata mennä, siellä on tylsää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      270
      14413
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      68
      7303
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7131
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      63
      5147
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      113
      4882
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4724
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      101
      4505
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      21
      4427
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4177
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3968
    Aihe