tai siis varkaustapaukset. Eli miten on, jostain olen lukenut että hyllykirppispitäjällä on jonkun moinen vastuu jos joku varastaa tiskeiltä. Muistaakseni se artikkeli oli kuluttajaneuvojan kirjoitus jossa sanottiin että kirppispitäjä korvaa varkaudet, voin olla myös väärässä. Mulla on hyllypaikka ollut jo usean kuukauden ja viikossa häviää (inventaarion mukaan) n. 5€ edestä tavaraa. Kirppis pitäjä vaan levittelee käsiään ja kertoo et omalla vastuulla tavarasi on, ei he mahda varkaille mitään. Haluan kuitenkin pitää paikan koska se kuitenkin tuottaa mukavasti. Nielen siis varkaus tappion tämän enempää valittamatta. Huutonetti yms. on niin paljon työläämpi.
hävikki
slimm
8963
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tuota olen seurannut, kun asiakas ottaa ostaakseen jonkin tuotteen pöydältä, hän jotain muuta mielenkiintoista löydettyään jättä edelisen ostoksenja mihin saattuu ja näin se joutuu ..hukkaan, ei sitä välttämättä kukaan varasta.
Jonkinmoista kuria tarvittaisiin.
Valitettavasti se on niin, että hävikki on kaupantekoon kuuluva riski, yksinkertaisesti.
Kirppisyrittäjä voi vakuuttaa, että ottaa varkaista kiinni ja yrittää estää varkaiden toimet, mutta riski eli tappio on pöytä/hyllyvuokraajalla.
Kaikkeen kaupankäyntiin ja yrittämiseen ja elämään yleensä kuuluu tietyn verran riskiä, niin se van on.
Jos luet sopimuksesi tarkkaan sielä varmasti mainitaan että kirppisyrittäjä ei vastaa varastetusta tavarasta.
yrittäjän kuuluu vastata tavaroitten säilymisestä!
Tämä on ihan varma asia. Hakekaa kunnan kuluttajaneuvojalta painetut ohjeet ja säännöt kirpputoriasioista! Ne pitävät paikkansa lain edessä, on ihan sama, mitä kirpparinpitäjän papereissa lukee.
Huomattiin tutun kanssa kun kirpparilla asiakas vaihtoi 30e hintalapun pois teekalustosta ja laittoi 10e lapun tilalle.Siitä heti ilmoitettiin kirpparin omistajalle,niin tämäkös mies sanoi ,ettei uskalla sanoa varkaalle mitään,kun on senverran hurjamaineinen.Jos mies joka kirpparia pyörittää on tuollainen vellikenkä,sopisi vaihtaa vähemmän pelottavaan työhön.huh.
olen kuullut, ja tosi roistosika laittaa vielä omanmyyntipaikan hintalapun toisen henkilön tavaraan, jonka jälkeen ostaa sen tavaran ja saa itse rahat omassa tilityksessä. Eli "varastetun" tavaran kanssa pääsee "rehellisesti" ulos vaikka tuotteissa olisi hälyttimiäkin. ja mitä tulee tuohon kuluttajaneuvoja juttuun, niin se on vain suositus ilman lainvoimaa. Kirppis varkaudet ovat niin pieni (vaikkakin tosi raukkamainen)asia ettei kukaan niistä suurempaa numeroa pidä. Aikaisemmin kirjoitin, että minun tiskiltä on varastettu niin myös on. Olen kierrellyt säännöllisesti eikä omia tavaroita ole kuin harvoin löytynyt toisten tiskeiltä, kuten joku luuli. Osa on myös ollut tosi suurikokoista. Yksikin VANHA ARKISTO LAATIKOSTO 50cm x 15cm katosi jäljettömiin.
varastelut tavarat. Ei ole suositus vaan puhdas laki!
että oli kyse asiakkaasta? Ettei hyllyn näytteilleasettaja halventanut tuotteitaan suuressa rahapulassaan. Ostiko hän sen jälkeen sitten tuon astiaston?
tarkkaan. Ei sovi luulla mitään. Tieto on valtaa.