Kuparitahnaa akunkenkiin

edison..

Laitoin autooni uuden akun. Voitelin navat ensin kuparivaseliinilla. Laitan myös aina kuparivaseliinia sytytystulppien kierteisiin.

7

5556

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rasvaa?

      Mahtaako metallitahnan käyttö akun navoissa olla tarpeellista? Siinähän syntyy silloin jännitepareja eri metallien kesken, mikä voi edesauttaa sähkökemiallista syöpymistä. Tavallinen vaseliini kuulostaa turvallisemmalta.

      Sama ilmuö koskee sytytystulppia. Kansi on alumiinia ja tulppa jotain metallia. En ole viitsinyt kierteisiin kuparirasvaa (enkä muutakaan) laittaa vaikka mieli tekisi. Alumiinitahna voisi olla mahdollinen? Lambda-anturinkin kierteissä on valmiiksi jotain rasvaa, eikä sekään näytä kuparirasvalta vaikka anturi onkin tulikuumassa pakosarjassa.

    • ,,,,,,,,,

      miksi ne akun navat pitää rasvata?
      Itse en ole koskaan rasvaillu napoja eikä ole ollut hapettumista ym vaivaa koskaan.
      Ehkä johtuu siitä että on lataukset kunnossa.

      • diplinssi

        Johtuu siitä, että nykyiset akut ei paljon vuoda happoja ulos. Useimmat akut ovat suljettuja, ei vuoda. Kun akku alkaa olla aika vanha, usein esim. kiinnittimet alkavat olla töhnän peitossa.


      • Pintapurkaus

        Akun napoihin kertyvä töhnä aiheutuu pintapurkauksesta. Pintapurkausta esiintyy silloin kun navan ja kengän kosketuspintaan joutuu jostain syystä eristävää rasvaa. Kengän ja navan pinnat tuleekin puhdistaa hyvin ennen kytkemistä, niin kontakti pysyy hyvänä ja pieni purkausvirta kulkee kokonaisuudessaan navan ja kenkän kosketuspintojen kautta ja töhnän muodostuminen estyy. Kun kytkentä on tehty, niin sen jälkeen navan voi suojata voitelurasvalla tai erikoisesti navan suojaukseen tarkoitetulla rasvalla.


    • siemen nesteellä

      hoitelen avokkini navan pysyy hipiä pehmeänä

      • vaselin

        Minä käytän myäs huulirasvana, antaa mukavan kiillon.


    • raskassarja

      raskaan kaluston akkujen navat saattaa sulaa rasvattuna tiukassa kylmäkäynnistyksessä kun virrat on suuria. pienikin ylimääräinen vastus aiheuttaa suuren kuumentumisen.

      siksi kengät kuivana kiinni ja rasvaus vastan sen jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      162
      1374
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      39
      956
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      695
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      620
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      602
    6. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      28
      588
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      19
      580
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      557
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      543
    Aihe