Nyt eläkkeitä leikkaamaan

Olen parin viime päivän ajan seurannut mielenkiinnolle keskustelua lentoemäntien ja stuerttien palkkakiistasta. Yhteiskunnassa näyttää olevan paljonkin halua alentaa yhden toimialan palkkausta kolmellakymmenellä prosentilla. Tätä esiintullutta henkeä voitaisiin hyödyntää paljon puhutun eläkepommin synnyn ehkäisyssä.

On arvioitu, että palkoista perittäviä eläkemaksuja joudutaan tulevaisuudessa korottamaan tuntuvasti. Asiaa voitaisiin auttaa leikkaamalla suurimmista eläkkeistä vaikka tuo näilläkin palstoilla melko yleisen hyväksynnän saanut kolmekymmentä prosenttia.

Nykyinen keskimääräinen eläke on suuruusluokkaa 1200 euroa kuukaudessa. Tämä voitaisiin pitää rajana, jonka alle ei kenenkään eläkettä leikattaisi. Jos eläke on nyt 2000 euroa, se olisi leikkauksen jälkeen siis 1400 euroa.

Olisiko tämä nyt virinnyt tulojen alennuksille myönteinen ilmapiiri hyödynnettävä työssäkäyvien ihmisten eläkemaksujen pysymiseksi kohtuullisella tasolla? Uuteen hallitusohjelmaan, ehkä?

4

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heinäluomaa kiitämme

      Heinäluoma tarjoilee inflaatiota pienempää veronalennusta ensi vuodelle. Ei tartte leikata, kun automaatt hoitelee sen Heinäluoman puolesta.

      JOS HEINÄLUOMAN MALLI TOTEUTUU, ELÄKKEIDEN REAALIARVO LASKEE ENSI VUONNA NOIN PROSENTIN.

      • Kaikkien - pienimpiäkin eläkettä saavien - tulot leikkaantuvat tällä menolla, ovat juuri verotuksen vuoksi kehittyneet tuohon suuntaan jo pitkään. Myönnän että avaukseni oli hiukan provosoiva, mutta olen sitä mieltä että eläkkeiden ei tarvitse olla niin suuria että niillä voi harjoittaa esimerkiksi mainittavaa sijoitustoimintaa. Vapaaehtoisilla eläkevakuutuksilla hankitut edut tietysti poislukien.


    • kokoomuksen vihollinen no2

      ...hyväpalkkaiset herrat haluaa leikata, eikä tulevia eläkkeitään!

    • vain ajan kysymys

      On varmaan ajankysymys kunnes ryhdytään leikkaamaan eläkkeitäkin,niiltä suurilta ikäluokilta,jotka ovat jääneet tai jäämässä eläkkeelle.Uskokaa pois vaalien jälkeen käy niin jos sossut jatkavat hallituksessa vaalien jälkeen.Sailas hengittää valtiovarainministeriön niskaan jatkuvasti.Tilanne on aivan selvä,jos suurin osa eläkeläisistä ovat ainoastaan ansiotyö eläkkeensaajia,niin enää muuta vaihtoehtoa ei ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      84
      2139
    2. Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä

      Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu
      Maailman menoa
      426
      2020
    3. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      110
      1400
    4. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      77
      1392
    5. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      67
      1293
    6. Venäläistä sukellusvenettä jahdataan Norjassa Sukellusvenettä on etsitty sunnuntaista lähtien.

      Venäläistä sukellusvenettä jahdataan Norjassa Sukellusvenettä on etsitty sunnuntaista lähtien. Norjassa on käynnissä ve
      NATO
      107
      1025
    7. Haluatko tietää totuuden?

      Olen kyllästynyt sinuun. Et herätä enää mielenkiintoa. Samat jutut x 100. Kuten narskuilla aina. Samalla tunnen myötätun
      Ikävä
      81
      1002
    8. Teräväkielinen Virta jauhotti totaalisesti sössöttävän Keskisarjan

      Harvoin on noin suvereenia jauhotusta A-studiossa nähty. Ja minä äänestän demareita, joita ei oltu paikalle edes kutsut
      Maailman menoa
      256
      990
    9. Sofia Virta pyyhkii pöytää Keskisarjalla A studiossa

      Hurjaa on meno. Keskisarja ihan kanveesissa.
      Perussuomalaiset
      266
      987
    10. 131
      888
    Aihe