terveys/lääkärintodistuksesta!

eli nyt kun en viitsisi maksaa 20 - 30 euroa lääkärin tarkastuksesta niin saako koulun terveydenhoitajalta haettua jokinlaista terveystodistusta?? kun eikös lukiossa olla terveystarkastus joskus ykkösellä tms.. tehty? kiitos etukäteen vastanneille.
6817
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

käy kysyy siltä terkkarilta et antaako terveyden todistuksen vai joudutko hakee sen yksityiseltä..

Äänestä
  • juu menenkin, mutta olen seuraavan kerran koulussa vasta ensiviikon puolella ja terveystodistuksella suht kiire, niin ajattelin jos täältä löytyisi omakohtaisia kokemuksia että odotanko kouluun paluuseen vai varaanko suoraan ajan yksityiseltä :) mutta kiitos vastauksestasi :)

    Äänestä

  • köyhäopiskelija kirjoitti:

    juu menenkin, mutta olen seuraavan kerran koulussa vasta ensiviikon puolella ja terveystodistuksella suht kiire, niin ajattelin jos täältä löytyisi omakohtaisia kokemuksia että odotanko kouluun paluuseen vai varaanko suoraan ajan yksityiseltä :) mutta kiitos vastauksestasi :)

    tyttäreni löysi kuin löysikin sen nuorison terveystodistuksen "arkistojensa sedimenttikerroksista".
    Sulle pitäisi olla kirjoitettuna muutama vuosi sitten sellainen useampisivuinen itsejäljentävää paperia oleva todistusnippu, josta voi repäistä aina yhden kappaleen tarvittaessa.
    Tuossa aikaisemmin joku tiesi kertoa, ettei todistusta olisi kirjoitettu Hesassa päin??
    Googlettamalla sain semmosen käsityksen, ettei niitä enää kirjoiteta, vaan tilalla on joku toinen todistussysteemi.

    Äänestä

Tyytyväinen saat olla jos 20-30 euroa riittää yksityisellä. Itse pulitin muistaakseni 56 ja tuosta oli jo vähennetty kelakorvaus (en tosin vieläkään ymmärrä miksi sen korvauksen edes sain kun ei ollut sairaudenhoito kyseessä).

Äänestä
  • itellä makso yht 37e ja lääkäri hääräs 10min eli aika kova hinta sinäänsä...

    Äänestä

  • sentilleen 20 euroa se todistus.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


köyhäopiskelija kirjoitti:

eli nyt kun en viitsisi maksaa 20 - 30 euroa lääkärin tarkastuksesta niin saako koulun terveydenhoitajalta haettua jokinlaista terveystodistusta?? kun eikös lukiossa olla terveystarkastus joskus ykkösellä tms.. tehty? kiitos etukäteen vastanneille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu