Vattenfall ja S-bonus

Vattefall

Teimme Vattenfallin kanssa 2 vuoden määräaikaisen sähkösopimuksen viime huhtikuussa. Kesällä Vattenfall ilmoitti irtisanovansa S-bonus sopimuksen. Tämä tarkoittaa meidän tapauksessa sitä että sähkönhinta nousee vähintään 5%.

Onkohan meillä oikeus irtisanoa määräaikainen sopimus? Vattenfallilta en ole saanut mitään vastausta lukuisista yhteydenotoistani huolimatta. Kuluttajaneuvoja neuvoi tekemään valituksen kuluttajavalituslautakuntaan.

Olen kuullut että Vattenfall on tarjonnut joillekkin asiakkaille hyvityksiä? Onko joku saanut purettua määräaikaisen sopimuksen kyseisen asian vuoksi?

7

8828

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Lähetät tietysti sopimuksen purkuilmoituksen (ei siis irtisanomisilmoituksen) Vattenfallille, mielellään vaikka kirjatussa kirjeessä. Perusteena Vattenfallin yksipuolinen, sopimusrikkomukseksi tulkitsemasi toimenpide, joka poistaa sopimuksen osana olleen jälkikäteisalennuksen (=S-bonuksen). Purkuilmoituksen jälkeen sopivalla hetkellä käyt solmimassa uuden sähkösopimuksen jonkin toisen tarjoajan kanssa. Eiköhän Vattenfalliltakin tule vastaus melko ripeässä tahdissa.

    • sähkösopimus on sitova

      Tein Ruotsin kuningaskunnasta Suomeen tuleen sähköyhtiö Vattenfalin kanssa määräaikasen sähkösopimuksen. Viime kesänä S-ryhmä ja Vattenfall ilmoittivat yhtiesellä tiedottella osapuolten välisen sopimuksen purkautuneen, joten Vattenfalin laskuista ei enää S-bonukset kerry.
      Mielestäni Vattenfall on rikkonut minun ja yhtiön välistä sähkösopimusta ja siten korvausvelvollinen kärsimästäni vahingosta.

      • yhteisvoimin??

        Miten aiotaan toimia?
        Puhelimella sinne puljuun ei pääse, vaikka yrittäisi kokonaisen päivän.
        Eroon pitäisi päästä koko laitoksesta....


      • Vattenfall
        yhteisvoimin?? kirjoitti:

        Miten aiotaan toimia?
        Puhelimella sinne puljuun ei pääse, vaikka yrittäisi kokonaisen päivän.
        Eroon pitäisi päästä koko laitoksesta....

        Juttelen kuluttajaneuvojan kanssa huomenna lisää. Kertoilen sitten...

        Ei muuta kun kaikki purkamaan sopimusta. Vattenfallin kanssa näyttää olevan todella paljon ongelmia kun nettiä lueskelin.


    • Anonyymi

      Onko toi Sähkö noussut ,3 kertanen entiseen

      • Anonyymi

        Miksi joku maksaa vihreästä sähköstä kovemman hinnan ?

        Päästöttömän sähkön tuotannon osuus Suomessa on nyt 94 % kokonaistuotannosta ( vuoden 2023 luku). Alla listaus, miten siihen on päästy.

        Sähkön tuotanto,hiilidioksidipäästöt:
        • 2,5 Mt vuonna 2023*
        • 4,1 Mt vuonna 2022
        • 4,7 Mt vuonna 2021
        • 6,9 Mt vuonna 2015
        • 19 Mt vuonna 2010


        https://energia.fi/tiedotteet/sahkovuosi-2023-puhdas-sahkontuotanto-kasvoi-paastot-ja-hinnat-romahtivat/


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi joku maksaa vihreästä sähköstä kovemman hinnan ?

        Päästöttömän sähkön tuotannon osuus Suomessa on nyt 94 % kokonaistuotannosta ( vuoden 2023 luku). Alla listaus, miten siihen on päästy.

        Sähkön tuotanto,hiilidioksidipäästöt:
        • 2,5 Mt vuonna 2023*
        • 4,1 Mt vuonna 2022
        • 4,7 Mt vuonna 2021
        • 6,9 Mt vuonna 2015
        • 19 Mt vuonna 2010


        https://energia.fi/tiedotteet/sahkovuosi-2023-puhdas-sahkontuotanto-kasvoi-paastot-ja-hinnat-romahtivat/

        Ja tuonti sähkö Norjasta ja Ruotsista on vesivoimaa, osa ydinenergian.

        Turha tuote koko vihreä sähkö nykyään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      193
      4487
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      31
      3180
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      31
      2894
    4. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      74
      2782
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      60
      2776
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2625
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2361
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      100
      2129
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      113
      1317
    10. Missä me nähtiin viimeksi nainen

      Paikka ja siitä vähän kuvailua. Mitä kohtaamisessa tapahtui?
      Ikävä
      63
      1128
    Aihe