Vattenfall ja S-bonus

Vattefall

Teimme Vattenfallin kanssa 2 vuoden määräaikaisen sähkösopimuksen viime huhtikuussa. Kesällä Vattenfall ilmoitti irtisanovansa S-bonus sopimuksen. Tämä tarkoittaa meidän tapauksessa sitä että sähkönhinta nousee vähintään 5%.

Onkohan meillä oikeus irtisanoa määräaikainen sopimus? Vattenfallilta en ole saanut mitään vastausta lukuisista yhteydenotoistani huolimatta. Kuluttajaneuvoja neuvoi tekemään valituksen kuluttajavalituslautakuntaan.

Olen kuullut että Vattenfall on tarjonnut joillekkin asiakkaille hyvityksiä? Onko joku saanut purettua määräaikaisen sopimuksen kyseisen asian vuoksi?

7

9341

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Lähetät tietysti sopimuksen purkuilmoituksen (ei siis irtisanomisilmoituksen) Vattenfallille, mielellään vaikka kirjatussa kirjeessä. Perusteena Vattenfallin yksipuolinen, sopimusrikkomukseksi tulkitsemasi toimenpide, joka poistaa sopimuksen osana olleen jälkikäteisalennuksen (=S-bonuksen). Purkuilmoituksen jälkeen sopivalla hetkellä käyt solmimassa uuden sähkösopimuksen jonkin toisen tarjoajan kanssa. Eiköhän Vattenfalliltakin tule vastaus melko ripeässä tahdissa.

    • sähkösopimus on sitova

      Tein Ruotsin kuningaskunnasta Suomeen tuleen sähköyhtiö Vattenfalin kanssa määräaikasen sähkösopimuksen. Viime kesänä S-ryhmä ja Vattenfall ilmoittivat yhtiesellä tiedottella osapuolten välisen sopimuksen purkautuneen, joten Vattenfalin laskuista ei enää S-bonukset kerry.
      Mielestäni Vattenfall on rikkonut minun ja yhtiön välistä sähkösopimusta ja siten korvausvelvollinen kärsimästäni vahingosta.

      • yhteisvoimin??

        Miten aiotaan toimia?
        Puhelimella sinne puljuun ei pääse, vaikka yrittäisi kokonaisen päivän.
        Eroon pitäisi päästä koko laitoksesta....


      • Vattenfall
        yhteisvoimin?? kirjoitti:

        Miten aiotaan toimia?
        Puhelimella sinne puljuun ei pääse, vaikka yrittäisi kokonaisen päivän.
        Eroon pitäisi päästä koko laitoksesta....

        Juttelen kuluttajaneuvojan kanssa huomenna lisää. Kertoilen sitten...

        Ei muuta kun kaikki purkamaan sopimusta. Vattenfallin kanssa näyttää olevan todella paljon ongelmia kun nettiä lueskelin.


    • Anonyymi

      Onko toi Sähkö noussut ,3 kertanen entiseen

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi joku maksaa vihreästä sähköstä kovemman hinnan ?

        Päästöttömän sähkön tuotannon osuus Suomessa on nyt 94 % kokonaistuotannosta ( vuoden 2023 luku). Alla listaus, miten siihen on päästy.

        Sähkön tuotanto,hiilidioksidipäästöt:
        • 2,5 Mt vuonna 2023*
        • 4,1 Mt vuonna 2022
        • 4,7 Mt vuonna 2021
        • 6,9 Mt vuonna 2015
        • 19 Mt vuonna 2010


        https://energia.fi/tiedotteet/sahkovuosi-2023-puhdas-sahkontuotanto-kasvoi-paastot-ja-hinnat-romahtivat/

        Ja tuonti sähkö Norjasta ja Ruotsista on vesivoimaa, osa ydinenergian.

        Turha tuote koko vihreä sähkö nykyään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      89
      2783
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      44
      2313
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1113
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      36
      971
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      839
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      690
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      7
      655
    8. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      42
      582
    9. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      36
      561
    10. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      555
    Aihe