Vattenfall ja S-bonus

Vattefall

Teimme Vattenfallin kanssa 2 vuoden määräaikaisen sähkösopimuksen viime huhtikuussa. Kesällä Vattenfall ilmoitti irtisanovansa S-bonus sopimuksen. Tämä tarkoittaa meidän tapauksessa sitä että sähkönhinta nousee vähintään 5%.

Onkohan meillä oikeus irtisanoa määräaikainen sopimus? Vattenfallilta en ole saanut mitään vastausta lukuisista yhteydenotoistani huolimatta. Kuluttajaneuvoja neuvoi tekemään valituksen kuluttajavalituslautakuntaan.

Olen kuullut että Vattenfall on tarjonnut joillekkin asiakkaille hyvityksiä? Onko joku saanut purettua määräaikaisen sopimuksen kyseisen asian vuoksi?

7

9087

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Lähetät tietysti sopimuksen purkuilmoituksen (ei siis irtisanomisilmoituksen) Vattenfallille, mielellään vaikka kirjatussa kirjeessä. Perusteena Vattenfallin yksipuolinen, sopimusrikkomukseksi tulkitsemasi toimenpide, joka poistaa sopimuksen osana olleen jälkikäteisalennuksen (=S-bonuksen). Purkuilmoituksen jälkeen sopivalla hetkellä käyt solmimassa uuden sähkösopimuksen jonkin toisen tarjoajan kanssa. Eiköhän Vattenfalliltakin tule vastaus melko ripeässä tahdissa.

    • sähkösopimus on sitova

      Tein Ruotsin kuningaskunnasta Suomeen tuleen sähköyhtiö Vattenfalin kanssa määräaikasen sähkösopimuksen. Viime kesänä S-ryhmä ja Vattenfall ilmoittivat yhtiesellä tiedottella osapuolten välisen sopimuksen purkautuneen, joten Vattenfalin laskuista ei enää S-bonukset kerry.
      Mielestäni Vattenfall on rikkonut minun ja yhtiön välistä sähkösopimusta ja siten korvausvelvollinen kärsimästäni vahingosta.

      • yhteisvoimin??

        Miten aiotaan toimia?
        Puhelimella sinne puljuun ei pääse, vaikka yrittäisi kokonaisen päivän.
        Eroon pitäisi päästä koko laitoksesta....


      • Vattenfall
        yhteisvoimin?? kirjoitti:

        Miten aiotaan toimia?
        Puhelimella sinne puljuun ei pääse, vaikka yrittäisi kokonaisen päivän.
        Eroon pitäisi päästä koko laitoksesta....

        Juttelen kuluttajaneuvojan kanssa huomenna lisää. Kertoilen sitten...

        Ei muuta kun kaikki purkamaan sopimusta. Vattenfallin kanssa näyttää olevan todella paljon ongelmia kun nettiä lueskelin.


    • Anonyymi

      Onko toi Sähkö noussut ,3 kertanen entiseen

      • Anonyymi

        Miksi joku maksaa vihreästä sähköstä kovemman hinnan ?

        Päästöttömän sähkön tuotannon osuus Suomessa on nyt 94 % kokonaistuotannosta ( vuoden 2023 luku). Alla listaus, miten siihen on päästy.

        Sähkön tuotanto,hiilidioksidipäästöt:
        • 2,5 Mt vuonna 2023*
        • 4,1 Mt vuonna 2022
        • 4,7 Mt vuonna 2021
        • 6,9 Mt vuonna 2015
        • 19 Mt vuonna 2010


        https://energia.fi/tiedotteet/sahkovuosi-2023-puhdas-sahkontuotanto-kasvoi-paastot-ja-hinnat-romahtivat/


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi joku maksaa vihreästä sähköstä kovemman hinnan ?

        Päästöttömän sähkön tuotannon osuus Suomessa on nyt 94 % kokonaistuotannosta ( vuoden 2023 luku). Alla listaus, miten siihen on päästy.

        Sähkön tuotanto,hiilidioksidipäästöt:
        • 2,5 Mt vuonna 2023*
        • 4,1 Mt vuonna 2022
        • 4,7 Mt vuonna 2021
        • 6,9 Mt vuonna 2015
        • 19 Mt vuonna 2010


        https://energia.fi/tiedotteet/sahkovuosi-2023-puhdas-sahkontuotanto-kasvoi-paastot-ja-hinnat-romahtivat/

        Ja tuonti sähkö Norjasta ja Ruotsista on vesivoimaa, osa ydinenergian.

        Turha tuote koko vihreä sähkö nykyään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      77
      3636
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      33
      2979
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      77
      2696
    4. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2644
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      2425
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      52
      2282
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      56
      1911
    8. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      15
      1762
    9. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1756
    10. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1663
    Aihe