jos ette tiedä

yksi sairas

Näitä kommentteja lukemalla ei todellakaan saa oikeaa kuvaa Parkinsonin taudista. Jos olet asiasta kiinnostunut niin etsi tietoja luotettavista lähteistä, tämä kun näyttää olevan joidenkin pätemispaikka, ei niinkään asiallinen keskusteluareena.

8

1893

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • epäpätevä

      No, mistä tai keneltä saa luotettavaa tietoa?
      Kerroppa kun tiedät.

    • sun mielestä

      sitten on pätenyt? Itse ainakaan en ole huomannut kenenkään viestissä mitään erityistä pätemisen tarvetta. Suurin osa vastauksista on varmasti ihmisten omia kokemuksia tai muilta näihin asioihin perehtyneiltä ihmisiltä kuultua. Toki moni asioista on arvailua, mutta eihän lääkäritkään vielä riittävästi tunne tätä sairautta ja mikä tosiasiassa aiheuttaa sairauden puhkeamisen.

      • parkinson

        Minustakaan lääkärit eivät vielä riittävästi tunne tautia. Sopivan lääkityksen löytyminen tuntuu olevan vaikeaa. Kuten myös jo pelkkä diagnoosin tekeminen, edesmenneellä isälläni siihenkin meni vuosia.


      • tottakaan
        parkinson kirjoitti:

        Minustakaan lääkärit eivät vielä riittävästi tunne tautia. Sopivan lääkityksen löytyminen tuntuu olevan vaikeaa. Kuten myös jo pelkkä diagnoosin tekeminen, edesmenneellä isälläni siihenkin meni vuosia.

        ....> Kuten myös jo pelkkä diagnoosin tekeminen, edesmenneellä isälläni siihenkin meni vuosia.

        Voiko olla mahdollista????????
        Kertookohan tämäkin jotain???


      • varmasti
        tottakaan kirjoitti:

        ....> Kuten myös jo pelkkä diagnoosin tekeminen, edesmenneellä isälläni siihenkin meni vuosia.

        Voiko olla mahdollista????????
        Kertookohan tämäkin jotain???

        ainakin sen että tauti on tosi pirulinen.minultakin se vei kirjoitstaido japuheenin on tosi hilaidsta ja puuroutuvaa.


    • varmaankin

      jonkinverran se että, oireilut ovat niin moninaiset, eli samat oireet ei kaikilla. Yhdellä yhdenlaista ja toisella toisenlaista oireilua. Ja vielä sekin että on monia oireita samalla henkilöllä.
      Mutta pääpiirteittäin on kahta lajia lepovapinaa. ja toinen on lihasjäykistävä.
      sivuoireina sitten on vatsan oireet(ummetus)puhe
      (vaikeutuu)kirjoitustaito(pienenee)ym ym.
      Kun sairaus etenee oireet lisääntyy.....parkinson potilas

      • parkinson

        Ainakin isälläni oireet olivat pitkään lieviä, mm.selkäkipuja. Lihaksia jäykistävä muoto, jota isäni sairasti, on tietääkseni harvinaisempi muoto parkinsonin taudista. Lepovapina oli aika vähäistä isällä. Juuri mainitsemasi sivuoireet olivat isällä aika vaikeita, puhetta ei tullut lopulta juurikaan, syöminen ei onnistunut itsenäisesti, vatsa ei toiminut, käsiala muuttui (oma allekirjoitus oli "mikrokokoinen"). Ja oireet lisääntyivät ja pahenivat pikkuhiljaa sairauden edetessä. Tosin yksittäisiä parempia päiviäkin oli.


    • höh

      Yllättävä kommentti, minun mielestäni he kirjoittava ainoastaan kokemuksistaan, ja se on kaukana pätemisestä!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1014
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      868
    3. 62
      863
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      45
      834
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      48
      771
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      684
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      639
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      526
    Aihe