Olen 40 nainen, sairastanut muutaman vuoden psoriasista ja sittemmin myös siihen liittyvää reumaa, joka vaivaa pahiten alaselän ns. sakroiliakaaliniveliä.
Onko kellään reumaatikolla kokemusta polvesta kuuluvasta rutinasta jalkaa ojentaessa? En ole vielä ehtinyt juttelemaan asiasta reumalääkärin kanssa. Voimakas ääni kuuluu esim. aina kun nousen portaita.
Voisiko tämä ongelma liittyä reumaan vai onko kyse jostakin ihan muusta. Onko kenelläkään kokemusta vastaavasta? Polvi ei ole kipeä, ja ääni kuuluu vain toisesta polvesta. Aina kun nousen talomme portaita, polvi rutisee niin että jokainen katsomatta kuulee, kuka ylös on menossa.
Polvi narisee kuin vanha ovi (!!??)
2
2919
Vastaukset
- olla
rustonpehmennystautiin liittyvää? Itsellä alkoi oireet tuollaisella "narinalla". Tulen kuitenkin ihan ok toimeen ja lääkitystä pahina aikoina kuureina ja tähystyksiä tehdään tarvittaessa, joilla poistetaan polvesta rustosta "irtosiruja". Käy ortopedilla.
- polvivaivainen
Mulla on ihan samanlaisia oireita oikeassa polvessa, vasen on normaali. Varsinkin portaikossa polvi pitää hirveää rutinaa, samoin missä tahansa liikkeissä, joissa paino tulee vain toiselle jalalle. Röntgeneissä ei ollut mitään hälyttävän vakavaa, mutta lumpion alaosassa on hyvälaatuista muutosta (mitä ihmettä lie tarkoittaa?) ja jänteet vähän normaalista poikkeavassa asennossa. Tämän takia lumpion alareunan osa nirhaisee nivelpintaa jotenkin ja se ärtyy.
Sain kuurinomaisesti otettavaksi pitkävaikutteista tulehduskipulääkettä, jonka olisi tarkoitus vähentää paikallista ärsytystä. Polven kiertoja ei saa tehdä, joten täytyy olla tarkkana jumpatessa ja urheillessa. Muutenkin lääkäri suositteli lähinnä pyöräilyä tai vesijumppaa (hohhoijaa). Katsotaan nyt miten tää tästä etenee.. Mitään järkyttäviä kipuja ei siis ole ollut, ainoastaan tuo rutina ja epämääräinen epämiellyttävä tunne. Ikäänkuin olisi hiekkaa rattaissa ja sen takia tökkii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004383
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422026- 631713
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331373Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581347Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93969SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26933Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10899Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186706