Kasvojen iho varsinkin on koko ajan sellainen kuiva ja hilseilevä, ja silti samalla ravoittuu helposti. Ensin oli vain hiusrajassa vähän näppyjä mutta nyt joka ainut ihohuokonen on pikkuisen koholla ja töhnää täynnä. Vaiva tuntuu leviävän, myös kaulassa on paljon noita näppyjä, sekä yläselässä ja decolten alueella. Kuin ihon alla olisi hiekanjyviä, siltä se tuntuu. Hiuspohja hilseilee myös eikä apteekin hilseshamppoo tehoa. Ihotautilääkärillä ei huvita enää käydä. Ne vain sanovat etteivät tiedä mikä minulla on, tai heittävät hyvä arvauksen kun eivät kehtaa sanoa etteivät tiedä. Ja joka kerralla saan vain antibioottikuurin (joka ei tehoa) ja perusvoidetta. Auttakaa!! Vinkkejä?! Ehdotuksia?!
Iho kutiaa ja hilseilee
Kutittaa :(
4819
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
jos olet syönyt paljon antibiotteja olisi nyt maitohappobakteereiden vuoro. antipiotti tappaa suolistosta hyvät ja huonot pöpöt. kun iholla on jotain ongelmaa on suolistossa jokin "hätä". osta sellaisia mhb jossa on montaa erinlaista samassa ota säännöllisesti ja pidempään . ilmavaivat ja wc käynti voi ensin lisääntyä mutta rauhoittuu 1-2 viikon päästä. omega-3 öljy ja e-vitamiini olisi myös hyväksi.(wheat germ oil e-öljyä) myös iholle .ehjään hiuspohjaan diprosalic liuos (apteekista).
ollut minullakin. Pitkän etsiskelyn jälkeen tutustuin noihin shamppooiden ja saippuoiden aineiden raaka-aineisiin ja selvisi että tuotteissa on hirveästi kuivuttavia aineita. Kokeilin tukan tuotteita ja ne ovat rauhoittaneet ihoa mm. suihkugeeli jättää ihon mukavan kosteaksi ja ei ole tarvinut rasvailla kuin naamaa, vaikka sekin on rauhottunut paljon.
Siis jos tarkoitat niitä tukka curen tuotteita niin eikö ne ole erikoistunut vaan hiuksiin ja hiuspohjaan? Ainakin kun kävi kluuvissa niin ei siellä mitään suihkugeelejä ollut.
että minulla ei ole ihon kanssa ongelmia, mutta suihkun ja saunan jälkeen ihoa olen rasvaillut, koska se on kuivunut ja kiristellyt yleensä aina suihkun jälkeen.
Itse sain kilpailusta palkinnoksi tuota tukan body wash suihkugeeliä ja se oli jonkin aikaan hyllyssä ihan käyttämättömäna, mutta sitten kun aloitinsitä käyttää niin sen käytön jälkeen ei ole tarvinnut rasvata ihoa. Se jättää mukavan kostea tunteen ihoon. En tiedä miksi se niin tekee, mutta olen ollut siihen tyytyväinen. Onkhan se kallista, kun kävin katsomassa niiden verkkokaupasta, mutta on se myös riitoisaakin eli ei ihan joka kuukausi tarvitse uutta ostaa.
Ajattelin kokeilla niiden kylpyvaahtoa, onko kennelläkään kokemuksia?