onko tedän...

..vanhat kauhuleffat kamalempia (siis parempia), kuin nykyajan kauhuleffat? Esim, jos vertaa Manaajaa vaikka Emily Rosen riivaajaan, tai Psykoa Ringiin (jenkkilän versio). Osataanko nykyään enään tehdä kunnolla kauhuleffoja? MIssähän tällä hetkellä menee raja siinä, että leffa on jo liian vanha, ja lähinnä naurattaa, eikä pelota??
Ladatkaapas tähän vielä lopuksi VANHAN HYVÄN AJAN kauhulehevoja, jotka toimivat vielä tänäkin päivänä! :)
6551
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

varsinkin ne, missä Ron Jeremy oli pääosassa.

Äänestä
  • ..esittää omia mielipiteitään, vaikka tämä yksi herra on jo vastauksen (mielipiteen) antanutkin...

    Äänestä

  • voi... kirjoitti:

    ..esittää omia mielipiteitään, vaikka tämä yksi herra on jo vastauksen (mielipiteen) antanutkin...

    Tere õhtust!

    Äänestä

Eihän nykykauhuleffat oo mitään verrattuna esim originaaliin Texas Chainsaw Massacreen, Evil Deadiin tai Suspiriaan. Tai ehkä jotkut itämaiset on, kuten Shutter tai Suicide Circle, mut ei ainakaan mitkään Hollywoodin paskat.

Nosferatu (Saksa,1922) mykkäelokuva mielestäni edelleenkin toimii paremmin kuin joku Scream tai vastaavat Hollywoodin ulosteet. Kuin myös kaikki 50- ja 60-luvun leffat joissa oli Vincent Price, esim Witchfinder General.

Äänestä

Vanhat ovat paljon parempia kuin nämä uudet "hienoilla" erikoistehosteilla kyhätyt p..kat, tosin poikkeuksia on mutta kyllä hyvien kauhuelokuvien aikakausi päättyi tuohon 90-luvun alkuun.

Äänestä

riippuu elokuvasta. nykyään on kyllä suurimmaksi osaksi pelkkää veren roiskuttelua, psykologista kauhua aika vähän valitettavasti.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mielestänne.. kirjoitti:

..vanhat kauhuleffat kamalempia (siis parempia), kuin nykyajan kauhuleffat? Esim, jos vertaa Manaajaa vaikka Emily Rosen riivaajaan, tai Psykoa Ringiin (jenkkilän versio). Osataanko nykyään enään tehdä kunnolla kauhuleffoja? MIssähän tällä hetkellä menee raja siinä, että leffa on jo liian vanha, ja lähinnä naurattaa, eikä pelota??
Ladatkaapas tähän vielä lopuksi VANHAN HYVÄN AJAN kauhulehevoja, jotka toimivat vielä tänäkin päivänä! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu