olin huomaavani tuolla imdb.comissa, että monissa maissa Manaajan ikäraja on 12, 13 ja 14. Voiko sen ikäraja oikeasti olla noin vähän vai enkö vain osaa lukea oikein? Eikös kyseessä kuitenkin ole aika pelottava leffa? Itse en ole kyseistä leffaa (ainakaan vielä) nähnyt, kun olenkin vasta 16, mutta onko tuo leffa nyt sitten niin pelottava kuin sen sanotaan olevan? Saako siitä helposti nukkumisvaikeuksia?
Manaajan ikärajoista
Mankkulaari
81149
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
maanaja on K-18 suomessa.
ei ole kauhean pelottava, riippuu henkilöstä. katsomaan siis vaan.
Te pidätte jostain k-12-maajasta kun psykoissa se on k-18!!!
vähän pelottavampia leffoja ne psykot.
Itseäni ei ainakaan Psykot ole pelottaneet vaikka muuten hyviä leffoja ne ovat.
Ei tuottanut nukkumisvaikeuksia. Ei ollut maineensa veroinen. Mutta tunnussävelmä on mitä parhain.
jos oot 16, en suosittele vielä katsottavaksi, ikäraja on nimittäin 18. EN tiiä mist oot sellast huuhaata kuullu et se ikäraja ois nii vähän, mut sun valinta se on. Itte kun katoin sen, niin tuli pahoja mielikuvia aika paljon, mutta se on henk.kohtaista
Itse en ole nähnyt sitä leffaa, mutta olen kyllä nähnyt mainoksia ja kuvia leffasta. Näiden seurauksena olen myös nähnyt kerran painajaisia ja joskus nuorempana en saanut nukuttua.
Siksi juuri ihmettelen, että miksi joku ei pelkää Manaajaa, mutta sitten joku Psyko on hurjan pelottava.
Esimerkiksi Karate kid on jossain ulkomaasssa k-15 ja muistaakseni suomessa k-12,se tosin ei ole kauhu. Olen tainnu nähä et jossain maassa halloweenit on k-11 tai k-13 vaan kiellettyjä.
Ei Manaaja minusta kauhean pelottava ollut (eikä kyllä Psykokaan), mutta kun en sua tunne niin en voi sanoa että kannattaako katsoa.
Mutta kun kuitenkin olet jo 16, niin en usko että saat siitä nyt yhtään enempää painajaisia kuin 18-vuotiaana.
Tietty jos pelkäät helposti, niin pyydä vaikka joku kaveri yöksi kun katsotte sen niin ei tarvitse olla yksin kun pelottaa.