150m2 rakennusoikeutta, minkäkoinen talo??

Esim, jos rakennusoikeutta on 150m2, niin minkäkokoisen talon siihen saa rakentaa? Tai jos rakennusoikeutta on 140m2 tai vaikka 160m2? Onko tähän mitään selkeetä laskutapaa?

Eli me tahtoisimme ostaa talopaketin, mutta kun mistään ei näe minkäverran mihinkin taloon rakennusoikeutta tarvii??
62975
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

oikean talokoon valinnassa, ota tonttikartta mukaan.

Äänestä

...pitäisi mahduttaa kerrosala - kaikkien kerrosalojen summa (siis myös autolaööin tai varaston).

Äänestä
  • No tässähän oli kaikkien neuvojen äiti.

    Äänestä

hakemasi pari tusinaa katalookia käteen. Joka kohteesta on ilmoitettu kerrosala. Sen tulee olla pienempi kuin rakennusoikeus. Jos rakennuksia on useampi (mikäli kaava sallii), niin niiden yhteenlaskettu kerrosala tulee olla pienempi. Pääosin maan alla oleva kellari ei vie rakennusoikeutta (ei voida rakentaa riittävän suuria valoaukkoja). Normaalikäytännön mukaan sallittu rakennusoikeus voidaan ylittää 5 %:lla. Edellyttää kuitenkin hyviä perusteita sekä korrektia käytöstä rakennustarkastajan kanssa asioitaessa.

Äänestä

kunnasta/kaupungista

Äänestä

Meillä on tontti, jonka rak oikeus on 150 m2 40 m2 erillisessä rakennuksessa. Tontti on rinteessä, joten se asettaa rajoituksia ja tuo myös etuja. Yläkerta tulee olemaan 120 m2 ja koska siellä on wc jossa suihku, eivät alakerran sauna, pesuhuone ja kodinhoitohuone (kaikissa pieni yläikkuna ulos) lisää neliöitä lainkaan. Alakerrasta lasketaan tuohon 150 neliöön mukaan eteinen, portaat yhteen keertaan ja siellä oleva makuuhuone yht. 30 m2. Lisäksi alas tulee ikkunallinen autotalli ja noin 15 m2 studio, jossa ei ole ikkunaa lainkaan. Yhteensä tuolla 150 m2:n rakennusoikeudella saamme lähes 200 m2:n talon. Pihalle tulee vielä autokatos ja varasto, joka sitten lasketaan tuohon 40 neliöön.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


talopaketti kirjoitti:

Esim, jos rakennusoikeutta on 150m2, niin minkäkokoisen talon siihen saa rakentaa? Tai jos rakennusoikeutta on 140m2 tai vaikka 160m2? Onko tähän mitään selkeetä laskutapaa?

Eli me tahtoisimme ostaa talopaketin, mutta kun mistään ei näe minkäverran mihinkin taloon rakennusoikeutta tarvii??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu