olenko

luuseri...

...jos aloitan rahastosäätämisen nordean kautta nordean rahastoista ja nordean kuluin ? Vai pitäisikö ottaa joku muu "palvelija" ?

Kiitos tiedoista etukäteen.

4

602

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piruparka

      Oman pankin palvelujen käyttö on aloittelijalle ilman muuta helpoin ratkaisu. Halvimpia ne eivät varmaankaan ole, mutta tärkeintä onkin saada sijoitustoiminta jollakin tavalla käyntiin. Sitten hankitaan omaa kokemusta ja tehdään kauaskantoiset päätökset vasta, kun taidot ovat kasvaneet.

      Säästä ihan häpeilemättä Nordean rahastoihin jokunen vuosi ja perehdy asioihin. Tietenkään ei pidä sotkeutua eläkevakuutuksiin, tuottotakuusijoituksiin yms. tuotteisiin, joista ei pääse helposti irti. Kun salkku kasvaa, voit ruveta etsimään tarpeitasi paremmin vastaavia tai pelkästään halvempiakin vaihtoehtoja. Silloin vaivannäkö jo kannattaa. Tässä vaiheessa on turha luetella mahdollisesti edullisempia rahastoja, vaikka tälläkin palstalla innokkaasti esitellään esim. joidenkin pankkiiriliikkeiden tuotteita.

    • suurin rahastoyhtiö

      Nordea on Suomen suurin rahastoyhtiö ja sillä on valtava määrä rahastoja.
      Hallinnointipalkkio on aivan kärjessä eli halvin: useimmissa rahastoissa 1,4 %, eksoottisissa enemmän.
      Ilman salkkupalveluja merkintä sujuu näppärästi online tunnuksilla internetissa, jolloin merkintäpalkkiokin on 0,8 %. Rahastoa voi seurata omalta Nordean sivulta.
      Jos ei ole Nordean salkkupalvelua, lunastuksen ja siirron toiseen rahastoon joutuu tekemään asiakaspalvelun puhelinpalvelusta. Se ei ole koskaan ollut ruuhkainen.Asiakaspalvelusta käsin lunastus maksaa 1% (salkkupalveluasiakkaat online tunnuksin 0,8 %)Siirto osakerahastosta
      korkorahastoon maksuton.Siirto korkorahastosta osakerahastoon 0,5 % (Tapiolalla tämä on 4-kertainen)

      Nordean rahastot pelaavat mielestäni varman päälle, ne eivät ota aivan niin paljon riskiä kuin jotkut tuotolla kilpailevat pienet rahastot. Tästä on pelkästään etua pitkän päälle.

      Ei tarvitse ihmetellä, että Nordea-Rahasto hallitsee noin kolmannesta rahastomarkkinoista.
      Suuren massan rahastona lunastuksiin löytyy aina käteisvaroja myös lunastushysterian sattuessa.

      • Lunastus/vaihto onnistuu myös konttorissa tiskillä tai henkilökohtaisen pankkineuvojan kanssa.


      • Sijoittaja-Heebo
        Mik26 kirjoitti:

        Lunastus/vaihto onnistuu myös konttorissa tiskillä tai henkilökohtaisen pankkineuvojan kanssa.

        Mulla on onnistunut kaikki asiat jo pitkän aikaa tosi kätevästi sähköpostilla. Hyvin hoitaa asioita Nordeassa noi henkilökohtaiset pankkineuvojat.

        Meinasi juuri kiukuttaa se kun ei ole mitään palvelua. Mutta sitten kun siirsin sen verran pätäkkää Nordeaan että avainasiakkuus aukesi, niin johan sujuu taas hommat mukavasti. Voi pistää vaikka mailissa soittopyynnön asioista niin saa valmiin yhteenvedon, briiffauksen ja ehdotukset joista voi valita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      163
      10978
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6232
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      170
      5577
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      86
      5501
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      172
      4462
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      76
      4366
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      46
      3861
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      55
      3856
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      17
      3504
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      85
      3110
    Aihe