olenko

luuseri...

...jos aloitan rahastosäätämisen nordean kautta nordean rahastoista ja nordean kuluin ? Vai pitäisikö ottaa joku muu "palvelija" ?

Kiitos tiedoista etukäteen.

4

628

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piruparka

      Oman pankin palvelujen käyttö on aloittelijalle ilman muuta helpoin ratkaisu. Halvimpia ne eivät varmaankaan ole, mutta tärkeintä onkin saada sijoitustoiminta jollakin tavalla käyntiin. Sitten hankitaan omaa kokemusta ja tehdään kauaskantoiset päätökset vasta, kun taidot ovat kasvaneet.

      Säästä ihan häpeilemättä Nordean rahastoihin jokunen vuosi ja perehdy asioihin. Tietenkään ei pidä sotkeutua eläkevakuutuksiin, tuottotakuusijoituksiin yms. tuotteisiin, joista ei pääse helposti irti. Kun salkku kasvaa, voit ruveta etsimään tarpeitasi paremmin vastaavia tai pelkästään halvempiakin vaihtoehtoja. Silloin vaivannäkö jo kannattaa. Tässä vaiheessa on turha luetella mahdollisesti edullisempia rahastoja, vaikka tälläkin palstalla innokkaasti esitellään esim. joidenkin pankkiiriliikkeiden tuotteita.

    • suurin rahastoyhtiö

      Nordea on Suomen suurin rahastoyhtiö ja sillä on valtava määrä rahastoja.
      Hallinnointipalkkio on aivan kärjessä eli halvin: useimmissa rahastoissa 1,4 %, eksoottisissa enemmän.
      Ilman salkkupalveluja merkintä sujuu näppärästi online tunnuksilla internetissa, jolloin merkintäpalkkiokin on 0,8 %. Rahastoa voi seurata omalta Nordean sivulta.
      Jos ei ole Nordean salkkupalvelua, lunastuksen ja siirron toiseen rahastoon joutuu tekemään asiakaspalvelun puhelinpalvelusta. Se ei ole koskaan ollut ruuhkainen.Asiakaspalvelusta käsin lunastus maksaa 1% (salkkupalveluasiakkaat online tunnuksin 0,8 %)Siirto osakerahastosta
      korkorahastoon maksuton.Siirto korkorahastosta osakerahastoon 0,5 % (Tapiolalla tämä on 4-kertainen)

      Nordean rahastot pelaavat mielestäni varman päälle, ne eivät ota aivan niin paljon riskiä kuin jotkut tuotolla kilpailevat pienet rahastot. Tästä on pelkästään etua pitkän päälle.

      Ei tarvitse ihmetellä, että Nordea-Rahasto hallitsee noin kolmannesta rahastomarkkinoista.
      Suuren massan rahastona lunastuksiin löytyy aina käteisvaroja myös lunastushysterian sattuessa.

      • Lunastus/vaihto onnistuu myös konttorissa tiskillä tai henkilökohtaisen pankkineuvojan kanssa.


      • Sijoittaja-Heebo
        Mik26 kirjoitti:

        Lunastus/vaihto onnistuu myös konttorissa tiskillä tai henkilökohtaisen pankkineuvojan kanssa.

        Mulla on onnistunut kaikki asiat jo pitkän aikaa tosi kätevästi sähköpostilla. Hyvin hoitaa asioita Nordeassa noi henkilökohtaiset pankkineuvojat.

        Meinasi juuri kiukuttaa se kun ei ole mitään palvelua. Mutta sitten kun siirsin sen verran pätäkkää Nordeaan että avainasiakkuus aukesi, niin johan sujuu taas hommat mukavasti. Voi pistää vaikka mailissa soittopyynnön asioista niin saa valmiin yhteenvedon, briiffauksen ja ehdotukset joista voi valita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      100
      2613
    2. 62
      939
    3. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      70
      939
    4. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      269
      809
    5. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      133
      752
    6. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      56
      696
    7. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      72
      641
    8. Ketä sinä sitten

      Rakastat?
      Ikävä
      39
      622
    9. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      46
      605
    10. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      63
      577
    Aihe