Montako elokuvaa olet

ja millaisia ne elokuvat olivat? kerrotko vl-uskonystävillesi katsoneesi jonkun elokuvan?
5490
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

DVD:n myötä olen katsonut kymmenittäin, ehkä satoja elokuvia. Katson mielelläni komediaa, toimintaa, fantasiaa, piirretyjä lasten elokuvia. Porno, kauhu, draama, trillerit ja romantiikka ei vedä. Harvat ja valitut tietävät, että katson elokuvia. En halua pahentaa heikkoja veljiä.

Äänestä

Katson elokuvia vain televisiosta. Läheiset ja ystävät tietävät, koska hekin katsovat. Yleisesti en elokuvista puhu muiden uskovaisien kanssa.
Tykkään eniten draamasta ja komedioista. En katso väkivaltafilmejä, en kauhua, en erotiikkaa, en toimintaelokuvia...

Äänestä

Onhan noita tullut katseltua kaikenlaisia vuosien saatossa. Ja voi niistä tarpeen tullen mainita, jos se nousee keskustelussa esille.

Kuitenkin sen jälkeen kun sain parannuksen ja tunnolleni rauhan, ei ole tarvinnut katsoa. Yhden olen katsonut ja siitäkin tuli vain paha mieli. On ollut aika jännä huomata miten turtunut sitä on ollut viihteen ihmissuhdekieroilulle, seksille ja väkivallalle mutta mielen puhdistuttua lapsellinen viattomuus palasi hetkessä.

Enpä suosittele itsensä turruttamista viihteelle kenellekään. Lapsien nykyinen suuri levottomuuskin osaltaan viihdekulttuurin nopeatempoisuuden, levottoman musiikin ja epämääräisen arvomaailman tuotosta.

Äänestä
  • Ei ole tarvinnut hampaita pestä ja sukkia vaihtaa sen koomin kun sain armovaltakuntaan käydä sisälle.

    Äänestä

Mutta säännöt on selkeät: elokuvia ei katsota, usko siinä menee (he he).
On se vaan ahdistus kova vl-piireissä kun melkein kaikki "hauska" on kielletty.
Ei ihme että moni kyllästyy ja vaihtaa leiriä.
Moni ratkaisee asian niin että vuokrailee DVD-leffoja ja katselee niitä salaa, käy seuroissa ja sanoo Jumalan Tervettä. Kaljatuoppikin saattaa maittaa. VL-piireissä voi olla kriisiajat edessä, houkutukset ovat niin monimuotoiset ja yhä useampi lankeaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


katsonut? kirjoitti:

ja millaisia ne elokuvat olivat? kerrotko vl-uskonystävillesi katsoneesi jonkun elokuvan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu