Miten auttaa

Neuvoton..

vanhaa ystävää joka sairastaa Parkinssonin tautia?

4

991

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nowelle

      Mene hänen kanssaan kävelylenkille, jos asutte samalla paikkakunnalla, koska liikunta on tärkeää parkinsonia sairastavalle. Samalla sitä voi jutella asioista.

    • mä vaan

      Mene vaikka siivomaan tai tarjoa jotain muuta konkreettista apua, mitä tarvii, kysy tarvisiko jossain apua. Tunnen hyvin yhden parkinsonia sairastavan henkilön ja häntä olen paljon autellut juuri esim. siivouksessa.

      Kysy rohkeasti, josko tarvisi apua joissain asioissa.

    • jotain vinkkiä.

      Onko kysymyksessä nyt pitkäaikainen ystävä vai iäkäshenkilö tai mahdollisesti molempia.

      Auttamisessa täyttyy todellakin olla harkitseva mitä tekee ja kuinkapaljon jne.
      Auttamisen tarve on yhtä yksilöllistä kuin sairauskin on. On hyvä ehdotus mennä esim kävelylle parkkiksen kanssa.
      Jos mahdollista niin menkää ostoksille yhdessä.
      Parkinsonin tautia sairastavaa auttaa parhaiten se että tekee kaikkea yhdessä. Saattaa olla karhunpalvelus tehdä puolesta.
      Anna ystäväsi esim kokata ja auttele siinä esim juuresten kuorimisessa ja paloittelussa ystäväsi voinnin mulaan. Aika usein motoriset toiminnot ovat vaikeita.

      Anna hänen laittaa itse pyykit koneeseen mutta auta kuivumaan laittamisessa. Ennen kun lähdet kotiin niin avaa jääkapista maitotölkki yms. hankalasti avattavat pakkaukset.

      Tee kaikki hienotunteisesti ikäänkuin et auttellsi ollenkaan potilasta vaan oisit vain kohtelias ja muutenvaan tekisitte yhdessä kaikkea.

      On surullista katsella kun joskus näkee auttamisessa ylilyöntejä. Monet omaishoitajat ottavat liian kirjaimellisesti auttamisen, velvollisuuden tunteena. Näin saadaan sairastunut passivoitumaan ja tuntemaan itsensä tarpeettomaksi. Omaishoitaja tai auttaja ei uuvu ennenaikojaan kun ottaa asian rennosti.

    • mur

      tee kaikkea sitä, mitä ennen ystävän sairastumista. Varaa vaan kaikkeen tuplasti aikaa, äläkä kiirehdi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      568
      2633
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      67
      1426
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1350
    4. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      98
      1347
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      138
      1236
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      106
      1139
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      134
      1004
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      920
    9. 76
      886
    10. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      861
    Aihe