Mielestäni on ihan älytöntä, että oikiksen pääsykokeessa joutuu niin opettelemaan ulkoa vaan hirveästi pykäliä ja mm. älykkyys jää melkein testaamatta!
Ehdotan, että myös oikiksen pääsykokeisiin otetaan esimerkiksi laskutehtäviä, joilla voidaan mitata suurten asioiden hahmottamista. Silloin ulkoa opettelijat ei pärjää ja looginen ajattelu vie voiton. Oikeassa elämässähän juristilla on lakikirja apuna.
Ehdotan, että myös oikiksen pääsykokeisiin otetaan esimerkiksi laskutehtäviä, joilla voidaan mitata suurten asioiden hahmottamista. Silloin ulkoa opettelijat ei pärjää ja looginen ajattelu vie voiton. Oikeassa elämässähän juristilla on lakikirja apuna.
Vastaukset 15
Vanhimmat
kuullun ymmärtäminen, tai jos osaavat tuomarit lukea ja ymmärtävät kuultua, niin ehkä sitten pitäisi perustaa erillinen tuomioistuin joka olisi oikeasti riippumaton tutkimaan tuomareita ja heidän antamiaan tuomioita joissa ei taida yleensä olla lakikirjaan päin edes kustu
miten laskutehtävillä voitaisiin mitata oikeudellisessa ajattelussa tarvittavaa kokonaisuusksien ja yksityiskohtien vuorovaikutussuhteiden ymmärtämiskykyä mittaavaa ajattelua. Älykkyyttä on monenlaista eikä matemaattinen lahjakkuus välttämättä tarkoita menestymistä juristina tai saati sitten menestymistä oikeustieteellisissä opinnoissa.
"älykäs", joka ei päässyt sisälle oikikseen, koska oli niin laiska paska että ei viittinyt nähdä yhtään vaivaa pääsykoekirjain lukemiseen.
kaavoilla lasketaan?
tuttavamme on hämmästyttänyt meitä pääsemällä sisälle oikkikseen. Tuli tuossa mietittyä kavereitten kanssa että miten se voi olla mahdollista kun on aika pösilön kuvan itsestään antanut. Mutta jos pääsykokeissa pärjää pelkästään ulkoluvuilla niin enpä sitten enää ihmettele. Tää kaveri oli nimittäin tässä ulkoluvussa tosi hyvä, jos tenttiin sattui tärpit kohdalleen niin tuli vastaus ihan kuin oppikirjasta suoraan kopioituna. Seuraavasta kokeesta sitten vitonen.
Joku soveltava koe olis varmaan paikallaan myös oikkiksen pääsykokeissa. Olen kanssasi samaa mieltä ettei tuo nykyinen pahemmin yleistä älykkyyttä taida testata.
Ilmeisestikään et ole edes yrittänyt oikikseen, koska väität sisään päästävän ulkoa lukemalla.
Ei todellakaan. Pääsykoekirjoissa esitettyjä normeja täytyy osata soveltaa pääsykokeessa annettavissa kuvitteellisissa oikeustapauksissa. Jos lukioon vertaa, niin eipä pelkällä maolin taulukkokirjalla fysiikan kokeessa menestytä. Soveltamista se edellyttää, aivan kuten oikiksenkin koe.
Toki porukka muuta väittää, mutta jostain syystä ne on aina niitä rannalle jääneitä, jotka valittavat sisäänpääsyyn vaativan ainoastaan ulkolukua.
Se, että se on antanut pösilön kuvan itsestään, on oikeastaan vain osoitus siitä, että se sopii nimenomaan oikikseen. Oikiksessa kaikista tiedekunnista toiseksi vähiten hieno (ehkä kauppista lukuunottamatta). Eihän muissa tiedekunnissa pelkästään pykäliä pänttäämällä pärjää. Humanistit tarvitsevat luovaa ajattelukykyä, matematiikan opiskelijat matemaattista ajattelua ja lääkäriopiskelijat yleislahjakkuutta.
Toi MAOL-vertaus ei toimi (sitä ei tarvitse opetella ulkoa), ja kyllä yo-koe paljon enemmän älykkyyttä ja sovellustaitoa vaatii kuin oikiksen pääsykoe. Ne oikiskirjat pitää NIMENOMAAN opetella ulkoa. Äläkä väitä, että mä olisin jäänyt rannalle kun kirjoitan tällaista, mun broidi opiskelee oikiksessa ihan vain rahan takia, kun sen rahkeet ei riittänyt lääkikseen. Ja se nimenomaan pänttäsi kaikki kirjat oikeasti ymmärtämättä niitä ja pääsi!
Siis veljesi osasi soveltaa oppimiaan asioita, vaikka ei sitä itse ymmärtänytkään. Hän on siis älykkäämpi kuin itse ymmärtääkään.
On se vain mukava,että en opiskele ihan surkeimmassa paikassa. Kiitos amk-opiskelija pelastit päiväni minä kun luulin jo opiskelevani "vähiten hienoimmassa." No mitäpä se olisi haitannut. Eikai itsenikaltainen, tälläinen pässi muualle olisi päässyt. Tässä maassa koulutetaan todennäköisesti liikaa juristeja, ainakin siihen nähden että meidän ei tarvitse kuin "päntätä pykäliä." Ei kai tällaisiä "pänttääjiä" kovin montaa tarvita. Ja mitähän ne siellä kauppiksessa tekevät? Leikkivät kauppaa /pelaavat monopolia?
Ei kaupan opiskelussa tarvitse muistaa kuin yksinkertainen oppi: myy kalliimmalla kuin ostat, eikä tämän sisäistämiseen välttämättä kannata hukata aikaa kauppiksessa.
Kokoavia näkökohtia kouluttakaa paljon lisää humanisteja! Suomi nousee maailman kärkeen kun kun koulutamme tarpeeksi luovia ihmisiä eli humanisteja, niin maailma pelastuu.
muistaa olette kurkoja teillä on sitä matemaattisen ajattelun kykyä joka hienoa jo yksistään ilman luovuuden tai muista asioista perillä oloa. (Sisäpiirin tieto: melko moni teekkari mm. tutan ja teknisen fysiikan puolella on aika lähellä matemaattisesti ajattelutapaa omaavia opiskelijoita anteeksi matematiikan opiskelijoita, mutta, luultavasti kuitenkin vähintään parin valovuoden päässä oikeista matikan opiskelijoista).
Onneksi meillä myös , jotka tarvitsevat varmasti yleislahjakkuutta, että edes jollain lailla voivat tulla toimeen luovaa ajattelukykyä omaavien humanisti opiskelijoiden ja matemaattista ajattelua omaavien matematiikan opiskelijoiden kanssa.
Muita tiedekuntia tuskin tarvitsemmekaan. Emme ainakaan oikisia, tai kauppis-laisia.
Ainakin meillä Roissa täytyi / täytyy pääsykokeissa kyetä soveltamaan pääsykoekirjoissa annettua tietoa erilaisiin oikeustapauksiin. Toki nippeliteitoakin kysytään, esseitäkin pitää kirjoittaa. Pelkällä ulkoaopettelulla todnäk hyvin vaikeaa päästä sisään. Joka ei usko, siitä siis vain itse kokeilemaan.
Lapin oikkarina en kyllä allekirjoita tuota. Pääsykokeessa piti osata selittää termejä ja kirjoittaa otsikon alle laitettuja kokonaisuuksia, jotka on mallivastauksissa jyvitetty melkein sanantarkkuudella. Ulkoa saa ja kannattaa siis opetella melko paljon. Pääsykokeessa oli muistaakseni yksi oikeustapaus, johon piti soveltaa lakeja ja periaatteita. Voin sanoa, että Rovaniemelle pääsee, jos omaa hyvät perslihakset ja muistikapasiteettia riittää. Tiedon soveltamista tarvitsee sitten myöhemmin tenteissä.
Oikeustapauksissa sitä soveltamista täällä testataan. Niissä loogista päättelykykyä tarvii vaikka muuten ulkoluku riittäiskin (asia josta olen myös hiukkasen eri mieltä, ku joku 2000 sivun tenttialue on ainaki mulle melko mahdoton "oppia ulkoa").
Viimeistään sen sitten täällä oikiksessa näkee, ketkä on päässeet ansaitusti sisään ja ketkä ei. Kyllä porukka karsiutuu.
Missään työelämässä et tule pärjäämään sillä, että viisastelet ja tiedät kaiken. Ehkä it-alalla, mutta sielläkin on jopa tehtävä töitä. Eli haaveile vaan, mutta ota joskus se maalaisjärkikin käteesi.
Toinen asia sitten, oikeustieteellisessä ei opetella pykäliä, vaan sitä, mitä ne merkitsevät - lainoppi on teoreettinen, ei ulkoaopeteltava aine.
Ja jos et kestä lukea 600 sivua pääsykoemateriaalia, tulee itku tiedekunnassa. Siellä nimittäin luet noin 30 000 sivua tenttimateriaalia, eikä ketään kiinnosta kuinka suuri älykkyysosamäärä sinulla on.
Oikeassa elämässä lakimiehet eivät älyllä pelaa, vaan tiedolla. Ne lukevat, lukevat, kirjoittavat ja kirjoittavat. Viisastelu kuuluu muille.
Aivan. Loppujen lopuksi Maol - SL I-III on yllättävänkin osuva vertaus. Ei lukiossakaan päässyt pitkän fysiikan tai matematiikan kursseista läpi pelkästään menemällä kokeeseen Maolin kanssa, eikä oikiksessakaan riitä vain lakikirjan kopioiminen paperille tenttitilaisuudessa.
Siinä mielessä edellinen kirjoittaja on mielestäni väärässä, että kyllä ulkoa opettelemalla voi päästä sisään oikikseen ja sieltä poiskin. Kaikki on mahdollista, paitsi pyöröovesta hiihtäminen. Mahtaa olla vain pirun työlästä. Sinänsä se, että oikeasti opettelee ulkoa 800 sivua tekstiä pelkästään pääsykokeita varten kolmessa kuukaudessa vaatii kuitenkin ihmiseltä aivan järjettömän paljon. Totta kai jokaiseen Suomen oikiksista varmaan pari tämänkaltaista toopea mahtuu, mutta suurin osa pääsee kyllä sisälle aivan muilla avuilla.
Mielestäni plain äly on oikkareille yhtä tarpeellinen kuin humanisteille tai kyltereille; ei ehkä välttämätön mutta helpottaa pirusti käytännön elämää. Vastaavassa määrin kuin perslihakset teekkareilla.