Tervehdys. Suunnittelen ok-talon pihakivetyksen laajennusta ja vanhan kivetyksen korjaamista ja aion teettää työt. Kertoisko joku kokemuksen perusteella tai muuten varmalta pohjalta ovatko sekä laajennustyö että vanhan kiveyksen korjaustyö kelvollisia kotitalousvähennykseen. Kiitän.
kotitalousvähennys
5
1373
Vastaukset
- verotoimistosta
Ei ole kokemusta,mutta tämän mukaan kyllä.
http://www.vero.fi/default.asp?article=2850&language=FIN - kivetys teetetty 2005
Moi!
Minä teetin kivityksen viime vuonna Pirkanmaalla ja tuo vähennys meni ainakin meillä läpi verotuksesta siis 60 % työn osuudesta. Talomme on aika uusi muutimme sinne 2001. Lopputarkastuksen kyllä pidin ennen kuin tuo kivihomma saatiin valmiiksi. Tietty firmalla pitää olla voimassa oleva ly tunnus.- iikääköök
Mitens tuo vähennys merkitään, jos pari on teettänyt isomman homman ja maksanut puoliksi laskun. Laitetaanko koko summasta molemmille?
- verotuksen suunnittelu
iikääköök kirjoitti:
Mitens tuo vähennys merkitään, jos pari on teettänyt isomman homman ja maksanut puoliksi laskun. Laitetaanko koko summasta molemmille?
Moi!
Vero-oppassa, joka tuli veroehdotuksen mukana oli ohjeet tästä. Muistaakseni kumpikin pystyy vähentämään tietyn summan 1250e ??? työnosuudesta, josta vähennetään omavastuuosuus.
Yhdet meidän tutut teettivät kattoremonttia ja siinä osa työstä laskutettiin ennen vuodenvaihdetta ja loput vuodenvaihteen jälkeen. Näin maksimoitiin verohyöty tuosta kotitalousvähennyksestä kummaltakin osapuolelta. - sama
verotuksen suunnittelu kirjoitti:
Moi!
Vero-oppassa, joka tuli veroehdotuksen mukana oli ohjeet tästä. Muistaakseni kumpikin pystyy vähentämään tietyn summan 1250e ??? työnosuudesta, josta vähennetään omavastuuosuus.
Yhdet meidän tutut teettivät kattoremonttia ja siinä osa työstä laskutettiin ennen vuodenvaihdetta ja loput vuodenvaihteen jälkeen. Näin maksimoitiin verohyöty tuosta kotitalousvähennyksestä kummaltakin osapuolelta.Siis tuossahan on tietty joku maksimi summa mitä voi vähentää työnosuudesta ja se on luokkaa 1250 euroa.
Jos työosuus on esim. 4000e niin vähennettävä osuus olisi 60% tuosta eli 2400e. Tämä jaettaisiin kummallekin puolisolle 1200e - omavastuu 100e eli vähennettävää jäisi 1100 e puoliso.
Huom. esitän nämä tiedot muistiini perustuen, joten tarkista verotoimistosta niiden paikkansa pitävyys.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2541824Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys131282Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2091229Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1851105Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v60903TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p18884- 64883
- 51826
Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva126790Mä tuun aina rakastamaan sua J
Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai61783