Talon kuvissa on vinokatto piirretty seuraavasti,
-Huopakate
-raakapontti 20x95
-tuulensuojalevy 13mm
-kattovasa 50x200 villa 200mm
-ristikoolaus 50x150 villa 150mm
-ristikoolaus 50x50 villa 50mm
-ilmansulku
-lauta 21x100
-paneeli
Kun tuo villoitaminen ei ole oikein himohommaa niin voisiko rakenteen tehdä siten, että ensin tekee kaikki ristikoolauksetkin valmiiksi ja sitten puhaltaa selluvillan märkäpuhalluksena sinne. Pysyykö se koolausten välissä? Tietääkseni märkänä puhallettu ei painu läheskään niin paljon kuin kuivana tehty.
Mikäs mahtaa olla selluvillan päivän hinta...
Vinokattoon selluvillaa märkäpuhalluksena?
6
3489
Vastaukset
- laittaisit
Noilla villamäärillä tulisi ainakin lämmin rakenne.
Kuulostaa aika oudolta, että puhallusvillalla olisi kahdet ristiinkoolaukset. Haittaakohan ne puhaltamista.
Märkäpuhallus ei sitten muuten onnistu pakkasella. Villa kuulemma jäätyy, eikä "liimautuminen" onnistu. Saattaa siis mennä kevääseen- mykryttäjä
Joo, rakennekuvassa on piirretty levyvilla mutta kun tuo puhaltaminen on 100 kertaa nopeampaa hommaa niin ajattelin voiko levyvillan tilalle asentaa selluvillan.
- Charles
Selluvillan valmistajalla on hyvät ohjeet asiasta. Miksi siis kyselet täältä? Käytännössä homma menee ontelopuhalluksena. Eli levyistä tehdään ontelot valmiiksi, ja ne puhalletaan koneella kuivaa puhallusvillaa täyteen.
- mykryttäjä
On ohjeet kyllä ontelopuhalluksesta. Kysymys olikin, voiko vinokattoon puhaltaa märkänä alhaaltapäin, jolloin se ei kuivuttuaan painu, eikä valu vinokaton alaosaan?
- mtt
mykryttäjä kirjoitti:
On ohjeet kyllä ontelopuhalluksesta. Kysymys olikin, voiko vinokattoon puhaltaa märkänä alhaaltapäin, jolloin se ei kuivuttuaan painu, eikä valu vinokaton alaosaan?
...että ei painu kuivanakaan puhallettuna. Valitsee oikean villan ja menee kuulemma todella tiukkaan sinne onteloon. Itsellä tehtiin noin ja tuli kullä todella tiukkaan ku yritti kädellä sitä repiä pois (ihan koemielessä reikä höyrypahviin).
- prototalo
mtt kirjoitti:
...että ei painu kuivanakaan puhallettuna. Valitsee oikean villan ja menee kuulemma todella tiukkaan sinne onteloon. Itsellä tehtiin noin ja tuli kullä todella tiukkaan ku yritti kädellä sitä repiä pois (ihan koemielessä reikä höyrypahviin).
Vinokattoon ei saa laittaa puhallusvillaa.Uutena näyttää ,että on täynä ontelo puhalluksen jälkeen.Omassa talossa ontelon selluvilla on painunut huomattavasti.Huokoinen tuulensuojalevy on kupruillut alaspäin.Pakkasella lämpövuotoa huomattavissa katon yläpinnassa.En laita ikinä enää puhallusvillaa vinoon kattoon.Valokuvia löytyy kohteesta ja näytin myyntimihelle.Kyllä naama punotti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 683219
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753087Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.682952On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle662631Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442132- 611699
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,251667Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181659- 351655
- 591576