323 BG:n moottori rapisee

Kyseessä on 90-vuosimallia oleva 1.6-litrainen kaasarikone, joka piti joku päivä sitten aikamoista rapinaa/kilkatusta. Ennenkin se on rapissut kylmänä, mutta nyt se piti ääntä lämpimänäkin tunnin ajon ajan. Ääni kuitenkin hävisi myöhemmin ja nyt sitä ei taas kuulu. Olisiko jollain mahdollisesti tietoa äänen aiheuttajasta? Itse epäilen äänen kuuluvan venttiileistä. Kiitos vastauksista jo etukäteen.
5504
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

mulla samanikäinen 1.3l jos koneessasi on hydrauliset venttiilin säädöt niinkuin 1,3:ssa on vika tai oikeastaan ominaisuus että ne vanhenmiten alkaa pitää ääntä paras lääke on unohda koko juttu ja lämää niinkuin ennenkin se raksuttaa hamaan hautaan KAUNEUSVIRHE vain!!!!

Äänestä
  • Öljynvaihdot voi auttaa hetkeksi samoin eri öljylaatuja/merkkejä kokeilemalla voi olla jotain vaikutusta.

    Äänestä

  • Mazdisti kirjoitti:

    Öljynvaihdot voi auttaa hetkeksi samoin eri öljylaatuja/merkkejä kokeilemalla voi olla jotain vaikutusta.

    Enpä myöskään tankkailis enää teboililla.siellä on poistettu 95e ja 98 terrasta venttiilien suoja aine.Ajattelin et ei kai se mitään vaikuta ja kävin pariinkin otteeseen tankilla ja johan rupes venttiilit räksyttämään kuin vanha diesel traktori!!nyt oon tankannu vaan lähi shellissä jä kehrää taas kuin kissan pentu.

    Äänestä

Osta varaosaliikkeesta mazdan hydraulisille venttiilinnostimille tarkoitettu lisäaine (Peltinen pieni purkki, hinta 8-10 e) vaihda öljyt, kaada aine sisään ja jo loppu nakutus. Itelläni oli ihan sama vika, joka ei ole vaivannut viimeseen 10000 kilometriin.

Äänestä
  • Onko se siis juuri Mazdan hydraulisia venttiilinnostimia varten valmistettu tuote? Mistä ostit sen lisäaineen? Soittelin pariin varaosaliikkeeseen, eikä niissä ainakaan ollut ainetta juuri hydraulisia venttiilinnostimia varten. Monenlaisia öljyn lisäaineita kuulemma kuitenkin löytyy. Pitänee kokeilla jotain niistä, jos ei sitä täsmätuotetta löydy. Öljyt jo ehditkin vaihtaa, mutta sillä ei ollut vaikutusta rapinaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pre kirjoitti:

Kyseessä on 90-vuosimallia oleva 1.6-litrainen kaasarikone, joka piti joku päivä sitten aikamoista rapinaa/kilkatusta. Ennenkin se on rapissut kylmänä, mutta nyt se piti ääntä lämpimänäkin tunnin ajon ajan. Ääni kuitenkin hävisi myöhemmin ja nyt sitä ei taas kuulu. Olisiko jollain mahdollisesti tietoa äänen aiheuttajasta? Itse epäilen äänen kuuluvan venttiileistä. Kiitos vastauksista jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu