Mikä lie

on vikana.

Onkohan Parkinssonin tautiin sairastuvilla tutkittu mitään tietynlaista luonnetyyppiä?Esimerkiksi minun mieheni on muuttunut vanhemmiten ihan tunteettomaksi ja kovin jääräpäiseksi.Ja mielestäni hän on luonteeltaan kuin jotenkin lapsellinen.Ei voi keskustella mistään ,inttää kuin pieni kakara.En tiedä,on hänellä ollut tuollaisia piirteitä aina olemassa.Mutta aina vain näyttää pahenevan.Vanhemmiten yleensä ihmiset käyvät leppoisemmiksi,ainakin itse olen muuttunut niin.En tiedä mihin sairauteen viittaa,kysäisempä vain.On jo pian kuusikymppinen mies.

5

1267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikka pöörnautti.

      Taitaa olla työnarkomaani..tai sitten joku muu vika.

    • lie

      Onkohan Si-nikama pois paikoiltaan tai liikaa AMALGAAMIA hampaissa?

    • ole syy

      altistua parkinsonin taudille,mene ja tiedä.Kyllähän vanhenevat miehet usein muuttuvat hieman lapsellisiksi ja äkäseksi,mutta kunhan me vaimot pysyisimme aikuisina luonteemme puolesta,emmekä päästäisi suustamme sammakoita,niin suuria ongelmia ei luultavasti pääse syntymään.

      Itse taltutan mieheni kiukun hellyydellä,aivan kuten ennenkin,mutta viimeaikoina olen kuitenkin joutunut paneutumaan asiaan hieman enemmän,kun avioliittomme alkuaikoina,mutta ei huolta,sillä rakkaudella on niin suuri voima ,että se voi muuritkin murtaa.

      • hellyydellä

        varmaankaan parane.Kyllä lääkkeitä ja asiantuntemusta tarvitaan silloin.Kyllähän jotkut sairaudet vaikuttavat luonteeseenkn,uskoisin.Jos on lähipiirissä tiettyjä sairauksia,kannattaisi kyllä käydä lääkärin juttusilla.Ei se vaimokaan ihan kaikkea kestä,eikä tarvitsekkaan.Itse olen mieshenkilö ja käyn aika ajoin terveystarkastuksessa.Laitappas vaan kiukutteleva ukkos tutkimuksiin,yritä ainakin.Tsemppiä sinulle!


    • Parkkis

      Kyllä pitkälle edennyt tauti voi aiheuttaa persoonallisuushäiriöitä ja lääkkeillä on myös sivuvaikutuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      984
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      848
    3. 62
      833
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      44
      794
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      48
      741
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      674
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      639
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      526
    Aihe