elohiiristä taasen

.................

Tästä aiheesta on tainnut olla täällä jonkin verran puhetta, eli elohiiret! Mulla on noita elohiiriä ollut nyt noin kuukauden päivät, alkoivat kun olin flunssassa, tai silloin ne huomasin kun oli aikaa sairaslomalla vain maata. Eli kun istun, tai siis olen levossa, niin alan tuntea noita elohiiriä pitkin jalkoja, joskus niitä on esim. selässä, mutta yleensä vain jaloissa. Nykii hieman sieltä, sitten vaihtaa paikkaan toiseen ja taas toiseen, eli yhdessä ja samassa paikassa ei ole kauaa, vaan vaihtelee jalassa eri kohtiin ja myös toiseen jalkaan. Magnesiumia aloin heti syömään, auttaa jonkin verran, eli ovat vähentyneet. Mutta ainahan se mieltä vähän painaa, jotta missä vika ja tapahtuuko kohta jotain kauheampaa. Kertokaa vähän omia kokemuksia saman tyyppisistä vaivoista...Teen muutes seisomatyötä, tiedä sitten vaikuttaako se..

2

756

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiiri

      Minulla on ollut jo muutaman viikon toisen silmän alaluomessa elohiiri joka tulee aina silloin tällöin. Välillä nykii niin että lukeminen vaikeutuu. Viime päivinä elohiirtä ei ole enää tuntunut. Kysyin kerran lääkäriltä asiasta, ja hän sanoi ettei elohiirelle mitään voi. Eipä kai se sitten vakavaa ole, kunhan aina vaan mietityttää.

    • Hiirenkesyttäjä

      Mene lääkäriin niin saat rauhan. Kaipa tuo useimmiten on vaaratonta, ja johtuu esim. liiasta kofeiinista tai stressistä. Mutta siksi ne lääkärit on, että selvittävät asian.

      Itselläni elohiiri, joka oli aiemmin hypellyt vain väsyneissä silmissäni, hyppäsi käsivarteen viime keväänä. Sen jälkeen onkin nykinyt milloin missäkin, lähinnä pohkeissa ja käsivarsissa, mutta myös pepussa, kämmenissä, jalkapöydässä jne.

      Labrakokeissa kaikki muu oli normaalia, paitsi aldolaasi kohollaan - ja siis ck (kreatiinikinaasi) ja aldolaasikokeet ovat sellaiset, jotka kertovat jostain lihasvauriosta. Joku viisas voi näistä kertoa lisää :)

      Ja nyt rauhassa annan nykiä ja odottelen milloin pääsen neurologian polille jatkotutkimuksiin. Tai en ihan rauhassa, kyllähän se painaa, kun ei tiedä.

      Eli kohtalotoverin neuvo: luovu kofeiinista, ja katso kuinka käy. Jos hiiret jatkavat hyppelyä, mene lääkäriin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      181
      2356
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      58
      1305
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1177
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1137
    5. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      1068
    6. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1059
    7. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1018
    8. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      95
      1010
    9. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      982
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      975
    Aihe