Itse en ainakaan aja ko. kyytejä enään.
KPK:N SANKTIO MAKSUT MAKSUUN HTD:LLE
Mistä Rahat?
122011
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Keinänen repiköön omasta taskustaan tai hoitakoon HTD sitten.
Minä en ainakaan periaatteestakaan maksa mitään kun ei tämmöisistä ole missään mainittu
Keinänen ja HTD eivät maksa lanttiakaan vaan ne rahat vähennetään suoraan HMPK korttikyyti tilityksestä.Jos kyytimäärät eivät ole kasvaneet viime vuodesta mutta nyt annetaan vielä 6%:n alennus,onko niiden keikkojen ajamisessa alennuksella mitään järkeä?Sosiaalivirasto joutuisi kuitenkin käyttämään "pikkutakseja" ilman sopimusta ja alennusprosenttiakaan.HTD:n pitäisi purkaa sopimus.
Kyllä kaikki sanktiot oli lueteltu kaupungin tekemässä tarjouspyynnössä, johon taksit tekivät tarjouksensa. Ei tässä mitään yllätystä ole, korkeintaan mitään ymmärtämättömille taksi-isännille ei ole haluttu kertoa asiasta, jotteivat suotta raapisi päätään.
Väitän, ettei kaupunki ole niin tyhmä, että tekisi sopimuksen, josta HTD pääsi niin vain halutessaan irti ilman sopimussakkoa. Mitä luulette?
Se, että taksit lupasivat 6 %:n alennuksen ei ehkä ollut viisasta, koska kyydit olisivat langenneet heille ajettaviksi ylivuotona ja ilman alennuksia.
Kielessämme ei ole sanaa "enään", tarkoitit varmaan "enää". Sana on pitkä ja vaikea, ehkei aukene taksikuskille.
Toinen juttu, olet auttamattomasti ajasta jäljessä. Mikä tämä KPK on? Historiaa! HMP on Helsingin Matkapalvelu ja HMPK on keskus, joka hoitaa vammaiskuljetusten ajovälityksen Helsingissä.
kpk=kuljetus palvelu keskus ja on käytössä edelleen espoon kyydeissä.
Jos kerran KPK tarkoittaa Espoon kuljetuspalvelukeskusta, niin miksi ensimmäisessä viestissä väitit, että KPK sanktiomaksut menee maksuun HTD:eelle?
aloittanu keskustelua vaan totesin että kpk on olemassa,tosin espoossa. helsingissä on hmpk eli mpk.
Sopimus kaupungin kanssa on HTD:llä, autoilijat voivat lopettaa korttien vastaanottamisen.HTD tarjosi 1200 pikkutaksia HMPK:een,ei autoilijat. Yksittäiset autoilijat voivat antaa HTD:n kiemurella kaupungin kanssa.Sopimuksissa on yleensä aina irtisanoutumispykälä,3-4 kk.
Joudummeko vain maksamaan toisten tekemät virheet yhdessä?
Rahat otetaan suoraan autoilijoilta. Eli vähennetään kaupunki korttien tilityksistä niiden autoilijoiden osalta mitä kyseinen asia koskee.
Totta, jos autoilijat jaksaisivat lukea ja seurata toimikortti kuljetusten tilityksiä,rahaa lähtee myös "ohiajoista".Sosiaalivirasto ei maksa kaikkia toimikorttiajoja,jos asiakas kuuluu hmpk:een.Sanktiot myös!