Kun renkaan kyljessä on numerot 185 tarkoittaako se samaa kuin 16 tuumaa? Onko kyse siis 16 tuuman renkaasta?
Renkaan koko - auta
epätietoinen epeli
161229
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
185 on leveys. seuraava numero 60? 65? 55? on taas prosentteina renkaan korkeus leveydestä ja viimeinen luku on vanteen halkaisija tuumina. (16)
Pieni korjaus vaan: 185 tarkoittaa renkaan pituutta kun lasketaan pyörännavasta taaksepäin 45 asteen kulmassa ja siitä sitten vaakatasossa eteenpäin. 16 tuuman renkaasta puhuttaessa tarkoitetaan urasyvyyttä, siis kaikkien urien yhteenlaskettua syvyyttä.
Mitä tuo urahomma edellä tarkoittaa? 16 tuumaahan tarkoittaa renkaan kokoa.
..auton rekisteriotteesta, mikä rengaskoko autolla on. Tai sitten itse renkaan kyljestä. Koko ilmoitetaan esim. muodossa 175/65 R14
Uutena renkaat tietenkin ovat 16 tuumaiset, olet ihan oikeassa. Kun ne kuluvat hiukan ja urasyvyys pienenee niin niistä tulee sitten 15-tuumaiset kun urien yhteenlaskettu syvyys pienenee, sitten 14-tuumaiset jne.
jauha paskaa.
Sulta löytyy sitten varmaan oikeita vastauksia...? Vai löytyykö?
Melkoista tuubaa sieltä sinunkin nimimerkin takaa aina toisinaan tulee. Kuten että Contit on parhaat ja nokialaisilla ei tee mitään jne. Joten kannattaa varmaan keskittyä alkuun omien kommenttien arviointiin, ennen kuin alat ojentelemaan muita.
olla ainakin osaksi totta, x-pertin jutuissa ei ole päätä eikä häntää.
"---x-pertin jutuissa ei ole päätä eikä häntää...."
Ei niin, ei todellakaan ole, minunkaan mielestäni :-)
Heitin vaan niin älyttömän vastauksen jonka vaan keksin, ja silti näyttää että osalle menee läpi kuin väärä raha, ainakin osittain. Se, miksi heitin noin älyttömän vastauksen, oli se, että ketjun aloittajan kysymyshän on ilmiselvä provo. Vastasin provoon provolla.
Tai, vaikka olisikin niin että aloittaja ei oikeasti tiedä rengasmerkinnöistä mitään, niin se on kaksi sekuntia kun sen saa selville ilman että sitä tarvii kysellä mistään keskustelupalstoilta (näistäkin rengasmerkinnöistä kysellään joka toinen päivä suunnilleen)
Tässä aloittajalle vaikeahko harjoitustehtävä ja vinkki miten tuon olis löytänyt netistä:
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=rengasmerkinnät&btnG=Hae&meta=
Onko tämä nyt sitä uusavuttomuutta vai mitä? Kaikki pitäisi saada valmiina, itse ei haluta nähdä mitään vaivaa, edes pienen asian eteen. Nämä ovat niitä tyyppejä joille äiti syöttää aamulla puuron ja pyyhkii pyllyn.
Ugh, olen puhunut.
Ps. Jamppa1:hän on oikeasti asiallisimpia ja asiantuntevimpia keskustelijoita täällä Suoli24:ssä mihin olen törmännyt. Mikäli on kyseessä sama hemmo kuin tuolla volkkaripalstalla on vastaillut kysymyksiin joskus.
että alkuun? Viittikkö katsoa montako viestiä oon tänne ihmisten riemuksi väkertänyt? Kaiva sieltä yksikin asiavirhe niin nostan sulle hattua. Niin ja Contit on tän hetken parhaat kitkarenkaat kokonaisuutena, olen edelleen sitä mieltä kunnes parempia tulee. Nokialaisista monet tykkää, mutta mun mielestä ne toimii kesärenkaana parhaiten keinussa. Talvikumit on jonkin verran parempia toki.
ymmärrän pointtisi. En itse ajatellut että kysymys ja sun vastauksesi olisi ollut provo mutta mistäpä minä tiedän? (uus)avuttomuutta esiintyy niin paljon, vaikea joskus erottaa kuka kyselee tosissaan.
"mun mielestä"
Niin, sun mielestä. Kuitenkin, kitkarenkaat ovat kompromissi ja paras kokonaisuus Suomen talveen löytyy RSi:stä. Siinä on mm.paras jääpito - se ratkaisee. Continental tekee ehkä hyviä talvirenkaita Tanskan tai vastaavien talveen, mutta Suomessa on edelleen toisenlaiset talviolosuhteet. Mutta kaikki kitkarenkaat ovat huonoja vaihtoehtoja talvirenkaiksi, joten ne kannattaa unohtaa muutenkin.
"Nokialaisista monet tykkää, mutta mun mielestä ne toimii kesärenkaana parhaiten keinussa"
Voi voi. Tykkäät siis testihuijari Contista, jonka valmistamat peruskesärenkaat sulavat alle 10tkm:n matkalla alle? Itse en niin huonoja renkaita edes meluvalliin laittaisi. Tiedä mitä ongelmajätteitä epärehellinen valmistaja on sekaan sulattanut.
jos oon häpäissyt sun nokian nastarengas -uskontoasi. Conti nyt vaan on hiukan eri tason rengas ja nastarenkaat katoavaa kansanperinnettä. Totuus tekee ilmeisesti kipeää...
Ei tarvitse pyydellä anteeksi. Riittää, että myönnät olevasi väärässä. Conti on tosiaan eritason rengas. Ominaisuuksiin nähden täysin ylihinnoiteltu. Toimii jossain joskus, mutta vähän aikaa. Huippurengas hetken, onneton käytössä.
Suomessa tehdään edelleen parhaat renkaat suomalaisiin olosuhteisiin.
juu. Miten vaan, en mäkään uskostani luopuisi vaikka joku muu käskisi. Tosin pään olen jo ottanut pois takapuolesta ja tajunnut että on olemassa muutakin kuin yksi auto- rengas- öljy- jne -merkki. Suosittelen samaa sulle vahvasti. Turha tässä on enempää jauhaa.