lasta vai näyttikö plussaa heti ekalla kerralla?
Mulla oli varmat päivät 5.10 kaksi seuraavaa,mutta pettymys oli suuri tänä aamuna, kun kuukautiset alkoivat...Tämä lapsenteko homma vaatii kärsivällisyyttä eikä välttämättä onnaa ekalla yrityksellä mutta siltikin aloin miettimään onko mussa tai miehessä jotain vikaa,itseäni lähdin ensin syyttämään..
Mulla oli varmat päivät 5.10 kaksi seuraavaa,mutta pettymys oli suuri tänä aamuna, kun kuukautiset alkoivat...Tämä lapsenteko homma vaatii kärsivällisyyttä eikä välttämättä onnaa ekalla yrityksellä mutta siltikin aloin miettimään onko mussa tai miehessä jotain vikaa,itseäni lähdin ensin syyttämään..
Vastaukset 14
Vanhimmat
4,5 vuotta, kummastakaan ei löytynyt vikaa, musta tai miehestäni. Että kärsivällisyyttä suosittelen.
lakatkaa "yrittämästä" ja nauttikaa elämästä, toisistanne ja seksistä ilman mitään suorituspakkoja niin sieltä se vauveli sitten tulla tupsahtaa kun on tullakseen. ellei ehkäisyn poisjätöstä vuoden päästä ole raskaus alkanut niin on vasta syytä huolestua, eikä silloinkaan välttämättä mitään fyysistä vikaa ole. tuo henkinen puoli (yrittämispakko ja sen kanssa stressaaminen) tuppaa olemaan suurempana ehkäisynä aika monien kohdalla kuin vaikka kondomit.
meillä esim. esikoista "tehtiin" neljä vuotta, kaksi siinä välissä söin jo hormoneitakin. koskapa olin niistä aivan älyttömän sairas niin lopetimme koko touhun. ja kun koko asia jäi taustalle ja "yrittäminen" loppui ja tilalle tuli vaan toisen helliminen ja nauttiminen niin kas kummaa, ihan luomuna tulin raskaaksi alle vuodessa.
et lepo vaan, luonto hoitaa hommat =)
2.5 vuotta yritettiin ja melkein koko sen ajan käytiin eri lääkäreillä. Vihdoin ja viimein löytyi apu ja nyt odotellaan pikkuisen syntymää minä hetkenä hyvänsä:)
Lapsia ei tehdä....heitä saadaan.
ei tehdä,vaan niitä saadaan!Tämä on kaikki mulle niin uutta,ensimmäistä haaveillaan,joten pettymys siksi niin suuri...
Moikka!
Lopetin pillerit maaliskuussa ja jo huhtikuussa tuli sit viimiset menkat :)...
Ei ees tosissaan viel yritetty...Kuhan kateltiin kuinka käy ja sovittiin et jos ½ vuoden päästä ei oo tärpänny ni ruvetaan laskemaan oikeeta aikaa...
Ei tarvinnu laskee :) ...
Eli rennosti vaan, ei turhia suorituspaineita...
Meillä alkuun laittamisen aikaan mies oli intissä, joten päätimme vain että tulee jos on tullakseen. ovulaatio sitten sattui sopivasti miehen viikonloppulomien aikaan ja testattiin onnistuuko heti ensimmäisellä kerralla. Eli yhden ainoan kerran hommattiin koko v-lopun aikana. Ja sehän tärppäsi!
Nyt on viikkoja 29 1 ja asukki on jo kova potkimaan, yöllä varsinkin! :)
Meidän ei ollut tarkoitus yrittää, vaan katsoimme että hoitaako luonto oman osansa. Kuitenkin lapsi oli toivottu ja harkittu teko! Ehkä siksi tapahtui noin helposti, sillä en ole syönyt pillereitä koskaan,(olen 19v) ne eivät sopineet minulle.
Kaksi ja puoli vuotta yritystä ja sitten alkoivat lapsettomuushoidot. Niistä ensimmäinen pipariksi, mutta toinen jo onnistui. Eiköhän ne ihmiset kuitenkin ole aika harvassa, jotka ihan ekasta kierrosta onnistuvat. :)
Tsemppiä kovasti! :)
me ei edes yritetty tuli yllätyksenä :)
ei kannata yrittämällä yrittää tulee vaan stressiä ja stressi on pahasta jos lasta haluaa.
Hoitoihin asti emme ennättäneet. Tuli sitten luomuna. Mutta rankka nelivuotinen oli.
Esikoinen ja kakkonen tulivat molemmat toisella yrittämällä.Kolmas lähti kerrasta,joka päätyi kylläkin keskenmenoon.Nykyinen odotukseni on n.puolenvuoden yrityksen tulos.
Kolme kuukautta oltiin ilman ehkäisyä. Sitä ennen varmaan pari vuotta keskeytetty yhdyntä "ehkäisynä".
Kolme kuukautta siis meni ennen kuin tärppäsi. Ja ilman ressiä!!
Esikoista yritimme tuloksetta n.2v. ja sain clomit terot, jolloin tärppäsi muistaakseni kolmannesta kierrosta. Nyt toista emme tavallaan edes yrittäneet ja tärppäsi synnytyksen jälkeen ensimmäisten menkkojen jälkeen.
Alta vuoden ei me ainakaan oltaisi päästy edes tutkimuksiin,vaikka ei ois tärpännyt.
pillerit lopetettuani (2 vk). Pillerit lopetin muusta syystä ja keskeytetty yhdyntä meni kerran pieleen. Jälkiehkäisystä huolimatta vauvelia varrotaan innolla.